TěloZdraví

Má smysl? Jak vybrat nejlepší spalovač tuků?

Spalovač tuků je sportovní výživový doplněk stravy sloužící k lepšímu a rychlejšímu odbourávání tuků. Existuje jich velká spousta druhů, ať už od různých značek, tak i s odlišným složením a jinými hlavními účinnými látkami.

Zpočátku je ale nutné zmínit, že spalovač za vás neudělá všechnu práci sám. I když to zní pohádkově, pilulka, která „spaluje tuky“. Přesto je více odpovědnosti na člověku, než na tomto výživovém doplňku. Spalovače má smysl brát, pokud máte správně nastavený jídelníček, jste v kalorickém deficitu a pravidelně se hýbete. Pak může spalovač opravdu požadované redukci napomoci.

Důležité je také to, jaký jste somatotyp. Někteří lidé spalují rychle a jiní pomalu. Pokud vám záleží na svalech a hubnete. Máte kalorický deficit, tak určitě konzumujte nějaké BCAA a hodně kvalitních bílkovin.

Tyto suplementy fungují na základě využívání tuků, jakožto zdrojů energie a zahřívání těla což vede k následné redukci tuků. Mohou být také nápomocny při snižování chutí k jídlu. Jak vybrat ten nejlepší a nejúčinnější spalovač tuků? Přečtěte si, na co je při výběru dobré se zaměřit.

Tip: Jak zahnat večerní a noční hlad?

Účinné látky ve spalovačích

Spalovače můžete vybírat na základě hlavní účinné látky. Nejčastěji užívané bývají kofein, zelený čaj, karnitin, synefrin či CLA. Pokud si nejste jisti, po čem přesně sáhnout, je samozřejmě možné vybrat spalovač komplexní. Všechny složky ale nyní rozeberu podrobněji.

  • Kofein – Základní stimulant, známý především díky kávě, které je součástí. Pracuje s centrální nervovou soustavou a napomáhá posílení bdělosti organismu. Zvyšuje celkový výdej energie. Podporuje sportovní výkon a využívá mastné kyseliny z tukové tkáně jako zdroj energie. Lze si ale na něj častým užíváním vytvořit toleranci a tím dojde ke snížení jeho účinnosti (jako s pitím kávy, čím víc jí začnete pít, tím spíš ne nedostavuje požadovaný efekt a dávka se navyšuje).
  • Zelený čaj – Možná by vás nenapadlo, že čaj může být účinným pomocníkem při hubnutí. U zeleného čaje je to díky tomu, že obsahuje účinné látky kofein a EGCG, které spalování tuků napomáhají. Krom toho je bohatý na vitamíny skupiny B a minerály jako hořčík, draslík nebo zinek. Když mluvím o čaji, nemám úplně na mysli ten pytlíkový, louhovaný ve vodě. Zelený čaj jako suplement lze sehnat v podobě tablet obsahujících extrakt toho nejdůležitějšího k podpoře výkonu.
  • Carnitine – Napomáhá transportu tuku z buněk tukových do buněk svalových, v nichž je poté zpracováván a spalován jakožto zdroj energie. Užívá se při fyzické aktivitě a je účinným termogenním spalovačem.
  • Synefrin – Jde o látku získávanou z citrusů a v těle napomáhá ke zahřátí těla a zvýšení energetického výdeje. Často bývá v produktech spolu s kofeinem.
  • CLA – Konjugovaná kyselina linolová (CLA), známá také jako omega-6 mastná kyselina umí „ovládat“ glukózu. Napomáhá její využitelnosti přesunem do svalových buněk, čímž zároveň dochází ke snížení množství glukózy vytvořeného tuku.
  • Komplexní spalovače – Obsahují více účinných látek působících různými způsoby. Jejich účinky si napomáhají a mohou vést k ještě lepší redukci tuků.

Výše zmíněné funkce látek užívaných do spalovačů jsou právě příčinami napomáhajícími k hubnutí tělesného tuku. Tuk se redukuje díky vysokému energetickému výdeji (souvisí s produkcí tepla), využívání mastných kyselin jako zdrojů energie a především díky snížení příjmu potravy.

Formy a dávkování

Spalovače bývají nejčastěji ve formě tablet, ale není nic neobvyklého když je najdeme ve formě nápoje, gelu či prášku. Dávkování se může lišit. Obecně je nejlepší držet se toho, co je doporučeno přímo u daného produktu. V případě tělesné aktivity se ideálně užívá spalovač cca 30 minut předem. Pomůže tak nastartovat tělo a výsledky činnosti umocnit.

V neaktivních dnech se může užívat spalovač po snídani. Setkat se můžete i se spalovači na noc, neobsahující kofein, které bývají doporučovány brát po večeři a mohou napomáhat potlačení případných nechtěných nočních chutí.

Má tedy spalovač smysl?

Užívání spalovače smysl rozhodně má. Nelze ale říci, že pro všechny, nebo to, že by se bez něj nějaký ten tuk spálit nedal. Jak už jsem na začátku zmínila, nejdůležitější při hubnutí jako takovém je být v kalorickém deficitu, pravidelný pohyb a mít vyváženou stravu. Pak opravdu může být spalovač tuků vhodným asistentem a může redukci tuků napomoci.

K dosažení nejlepšího efektu je vhodné sáhnout po spalovačích komplexních. Ty často obsahují kombinaci již zmíněných látek, čímž napomáhají k maximálním výsledkům. To ovšem neznamená, že komplexní spalovač je vždy tím nejlepším pro kohokoliv. Pro každého platí něco jiného a nejdůležitější je naslouchání vlastnímu tělu. Ono samo pozná a řekne si, co je pro něj nejlepší.

Pohlaví při výběru zásadní roli nehraje. U žen je častější ukládání podkožního tuku, takže spalovače bývají užívány častěji právě dámským publikem. Ale speciální přípravky „pro ženy“ bývají často pouhými marketingovými tahy. Při výběru ale rozhodně myslete především na složení.

Jako žádný suplement, ani spalovač nedělá zázraky na počkání a lze se obejít i bez něj. Při správném užívání ale může pomoci dosáhnout daného cíle rychleji. Už máte vybraný ten svůj?

Přečtěte si také článek o migrénovníku nebo o tom, jak vyzrát na sobce.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Lucie
Miluju léto, hudbu, čtení, psaní, dobré jídlo a kávu a samozřejmě své nejbližší.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo