Kultura

Masopust: Kdy, jak a proč se slaví?

Masopust, lidový průvod, který slaví konec zimy a oslavuje příchod jara. Jeho název pochází z německého slova Fastnacht, což znamená večer před postem. Masopust je totiž spojen s tradicí posledního hodování před postním obdobím, kdy bylo tradičně zakázáno konzumovat maso. Masopust se slaví různými způsoby po celém světě, nejvíce ho však známe z českých a slovenských obcí. Kdy, jak a proč se slaví? To se dozvíte v následujícím článku!

Kdy se masopust slaví?

Masopust je lidový folklórní svátek, který se slaví především v období, které předchází postní době. Obvykle v únoru nebo březnu. Datum masopustu se však může lišit v závislosti na regionu a zvyklostech.

V některých oblastech České republiky se masopust slaví ve dnech od masopustní neděle až do úterý před popeleční středou, což je poslední den před začátkem postní doby. V jiných oblastech se slaví v průběhu února. Celkově lze tedy říci, že datum masopustu závisí na tradičních zvyklostech daného regionu.

Masopustní tradice

V České republice a dalších zemích střední a východní Evropy jsou masopustní oslavy plné hudby, tance a barevných kostýmů. Lidé si oblékají masky a kostýmy a vyrážejí do víru veselí.

Jednou z nejvýznamnějších tradic spojených s masopustem je masopustní průvod, při kterém se lidé oblékají do různých kostýmů a maskování. Tyto kostýmy mohou být velmi barevné a nápadité a často zahrnují narážky na aktuální události. Průvod většinou vede k místnímu kostelu, kde se koná mše a následně se lidé vydávají na zábavu.

Další tradicí spojenou s masopustem jsou tzv. šibřinky. Tyto speciální košťátka jsou obvykle vyrobena z vrbových proutí a používají se ke šlehání lidí přes záda, což má symbolizovat očištění od hříchů před postem. V některých oblastech se šibřinky používají také k vyhánění zlého ducha z obce.

Kromě těchto tradičních aktivit se během masopustu také konají různé zábavné soutěže, jako například hod klobásou, vybíjená, tancování a zpěv. Jednotlivé masopustní tradice se však liší region od regionu. 

Tradičním jídlem během masopustu jsou tučné a masité pokrmy, jako jsou klobásy, uzené maso a sýry. Tyto pokrmy jsou obvykle podávány s pivem a dalšími alkoholickými nápoji.

Masopustní průvody v Čechách

Masopustní průvody mají své kořeny v pohanských obřadech, které se konaly na konci zimy a slavily se jako období přechodu ze zimy do jara. S příchodem křesťanství byl tento zvyk převzat do liturgie a slaví se týden před Popeleční středou, která zahajuje postní dobu.

V Čechách se masopustní průvody konají zejména v menších městech a obcích. Na průvodech se setkáte s různými maskami a kostýmy, které představují různé postavy, jako jsou například medvěd, baba, čert, zvířata, ale i známé osobnosti. Průvod doprovází i hudebníci, kteří hrají lidové písně a účastníci průvodu do jejich rytmu tancují. V čele průvodu vždy kráčí král Masopustu, který je vybrán z řad místních obyvatel. Jeho úkolem je vést průvod a zpřístupnit tak začátek období masopustu.

Masopustní průvody jsou nejen příležitostí k zábavě, ale jsou i důležitou součástí kulturního dědictví. Je to tradiční zvyk, který připomíná minulé časy a přináší do našich životů kousek historie. V Česku se největší masopustní průvody konají v oblastech, které mají bohatou tradici lidových zvyků, jako jsou například Hlinecko, Horňácko, Haná nebo jižní Čechy.

Masopustní maska
Masopustní maska. Zdroj: Pixabay.com

TIP! Po masopustu nastává období půstu. Co vyzkoušet v tomto období jarní detox?

Jaké jsou nejčastější kostýmy na masopust?

  1. Zvířata – zvířata i ve strašidelných variantách jsou velmi populární a často zahrnují zvířata, jako jsou medvědi, vlci, lvi, kozy a kravičky. Tyto kostýmy byly tradičně používány k vyhnání zlého ducha z vesnice nebo města. Nejznámější je slaměný medvěd, který by neměl chybět v žádném průvodu a patří k hlavní postavě.
  2. Kostýmů postav z dětských pohádek a kreslených filmů – Kostýmy postav jako například Karkulka, Perníková chaloupka, nebo i modernější Batman jsou běžné na masopustních průvodech a párty. Časté jsou přemalované a více strašidelné varianty.
  3. Kostýmy historických postav – Lidé si často oblékají kostýmy známých osobností z minulosti, jako jsou rytíři, králové a královny. Ale klidně i obyčejní lidé z 19. století, kdy byl masopust velmi oblíbený.
  4. Mýty a fantasy – Na masopustních oslavách se také objevují kostýmy postav z fantasy světa, jako jsou například elfové, trpaslíci, hobiti a jiné bytosti. Je to vlivem amerického průmyslu a oblíbenosti u mladších ročníků.
  5. Kulturní zvyklosti – Někdy se lidé oblékají do kostýmů a masek, které odkazují na různé kultury a tradice z jiných zemí, například do kimon, sarí nebo původních afrických a latinskoamerických krojů. To je ale velmi zřídka.

Masopust ve světě

Masopustní tradice jsou velmi rozšířené po celém světě, především v zemích s katolickou tradicí. V těchto zemích se spíše používá pojem karneval. Za zmínku stojí slavný karneval v Rio de Janeiru v Brazílii. Tento slavný karneval trvá několik dní a láká statisíce návštěvníků z celého světa. Během karnevalu se konají různé průvody a tance v kostýmech a maskách.

V Evropě je pak nejslavnější karneval v italských Benátkách, tento festival přiláká každoročně tisíce návštěvníků. Historie karnevalu v Benátkách sahá až do 11. století. V průběhu let se karneval stal velkolepou slavností, během které se Benátky stávají centrem módy, umění a kultury.

Na masopust můžete také k našim sousedům do Německa. Nejvíce jsou populární masopustní slavnosti v regionech Porýní a Durynsko. Jedním z nejznámějších německých masopustních průvodů je průvod v Kolíně nad Rýnem, který se koná v neděli před popeleční středou. V průvodu uvidíte spoustu barevných vozů, na kterých jsou velké figuríny.

Masopustní průvod v Německu
Masopustní průvod v Německu. Zdroj: Pixabay.com

Masopust je významnou a oblíbenou tradicí v mnoha zemích po celém světě. Je to období, kdy lidé se mohou nechat unést veselím a odpočinout si před náročným obdobím postního období, tak si i vy užijte toto veselé období!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura