NezařazenéTěloZdraví

Matcha tea: Jaké benefity má tento zelený zázrak?

Matcha tea, zkráceně matcha [mačča]. Slovo, jež je mezi příznivci zdravého životního stylu, fitness nadšenci a výživovými poradci skloňováno takřka na denní bázi. Co si však pod slovem „matcha“ představit, vidíme-li ho poprvé v životě?

Úplně jednoduše, matcha je japonský 100% zelený čaj. Přesněji řečeno, jedná se o prášek vyrobený usušením a následným rozdrcením nejmladších lístků Čajovníku čínského. Matcha pochází z východní Asie, kde se dodnes pije při tradičních zenových buddhistických ceremoniích. Díky svým blahodárným účinkům pro lidský organismus si však získává stále více příznivců i mezi širší veřejností.

Jak se matcha tea vyrábí?

K přípravě matchy se používají pouze nejmladší lístky čajovníku. Čajovníkové plantáže se čtyři týdny před sklizní zastíní speciálními plachtami, čímž se eliminuje až 90 % přirozeného světla. Rostlina si nedostatek světla kompenzuje zvýšenou produkcí chlorofylu v listech. Zakrytím plantáží plachtami se rovněž docílí toho, že čajovník produkuje tenčí a chutnější lístky zachovávající si více nutričních benefitů.

Nejkvalitnější ručně sklizené čajové lístky se po sběru spaří, usuší a nařežou. Dále se odstraní žilky a stonky. Zpracované čajové lístky se následné skladují ve speciálních mrazicích boxech, což zajišťuje zachování jejich kvality a zdraví prospěšných látek v nich obsažených. Takto zpracovaný čaj se označuje termínem „tencha“.

Posledním krokem výrobního procesu matchy je mletí. Mletí podléhá přísným hygienickým podmínkám a probíhá na žulových kamenech. Vzniklý rozemletý prášek se již označuje jako „matcha“. Jeden žulový mlýn semele pouze 30–40 g čaje za hodinu, což zaručuje kvalitu výroby a zachování jedinečné chuti, barvy a aromatu čajových lístků.

Žulový mlýn pro výrobu matchy. Zdroj: Matchakyoto.com

Příprava matcha tea

Příprava matcha tea je vskutku jednoduchá. Zakoupený zelený prášek stačí vysypat do sklenice s vodou a rozmíchat. Doporučené množství matchy na jednu dávku je 3–4 g. Teplota vody by neměla přesáhnout 70 °C. Pouze tak v matche zůstanou všechny zdraví prospěšné látky.

K míchání se ovšem nedoporučuje používat kovové předměty. Důvodem je, že antioxidanty obsažené v čaji na sebe vážou těžké kovy, které se tak mohou dostat do našeho organismu. Vhodné je tedy k přípravě matchy používat šejkry, plastové či dřevěné nádobí nebo speciální matcha metličku.

Zajímavost: Matcha se rovněž s oblibou používá k výrobě zmrzlin, gelata, latté, ovocných nápojů a čokolády.

Bambusová metlička vhodná k přípravě matcha tea. Zdroj: Freepik
Matcha dezert. Zdroj: Pixabay

Benefity

  1. Vysoký obsah antioxidantů – Matcha je bohatá na katechiny. Katechiny tvoří skupinu rostlinných sloučenin a působí jako přírodní antioxidanty. Antioxidanty pomáhají stabilizovat škodlivé volné radikály – sloučeniny poškozující buňky, které mohou způsobovat chronická onemocnění.
  2. Ochrana jater – Studie prokázaly, že matcha tea pozitivně přispívá k ochraně jater a snižuje riziko jaterních onemocnění. Správná funkce jater je pro fungování organismu klíčová. Játra mají totiž hlavní podíl na vyplavování toxinů z metabolismu a zpracování živin.
  3. Zlepšuje funkci mozku – Některé výzkumy ukazují, že látky obsažené v matche prokazatelně pomáhají zlepšovat mozkovou funkci a soustředění. Příkladem takové látky může být L-theanin, sloučenina podporující bdělost. L-theanin rovněž pomáhá předcházet poklesu hladiny energie a zvyšuje aktivitu alfa vln v mozku, čímž pomáhá navodit stav relaxace a snížit hladinu stresu.
  4. Pomáhá předcházet rakovině – Matcha obsahuje vysoké množství epigalokatechin-3-gallátu (EGCG), což je druh katechinu, u nějž byly prokázány silné protirakovinné účinky. Studie prokázaly, že EGCG účinně bojuje proti rakovině kůže, plic, jater a proti rakovině prostaty. V drtivé většině případů se však jednalo o studie se zvířaty a je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak se tyto výsledky mohou projevovat u lidí.
  5. Podporuje srdeční činnost – Srdeční onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Podle odhadů tvoří třetinu všech úmrtí u lidí starších 35 let. Bylo prokázáno, že pití zelného čaje, jenž má podobný výživový profil jako matcha, může přispět k prevenci před srdečními chorobami. Zelený čaj prokazatelně snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů.
  6. Pomáhá při hubnutí – Zelený čaj je znám pro svou schopnost redukovat tělesnou hmotnost. Zrychluje totiž metabolismus, zvyšuje energetický výdej, a tím podporuje spalování tuků. Rovněž přispívá k udržení tělesné hmotnosti.

Shrnutí

Přestože matcha tea svými vlastnostmi výrazně přispívá ke správné funkci organismu a snižuje riziko vzniku některých onemocnění, je třeba mít na paměti, že bez správné životosprávy, vyvážené stravy a dostatku pohybu nelze čekat, že zdraví přijde samo. 🙂

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Jiří Dytrich
Ahoj! Jmenuju se Jirka, je mi 24 let, pocházím z jižních Čech, ale poměrně často pendluju i po jiných místech naší krásné země. Co na sebe ještě prozradit? Jsem hrdej plant dad a donedávna zapřisáhlý dog lover (čím jsem starší, tím víc začínám postupně tolerovat taky kočičky). Jako každej druhej miluju cestování, rád chodím do galerií a taky mě baví thrift-shopping v sekáčích.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *