Tělo

Nejlepší a nejpopulárnější sporty na světě

Sporty jsou nedílnou součástí života mnoha lidí po celém světě. Nabízejí nejen fyzickou aktivitu, ale také soutěžení, společnost a zábavu. Existuje mnoho sportů, ale některé jsou populárnější než jiné. V tomto článku se podíváme na nejlepší a nejpopulárnější sporty na světě.

Máte chuť na fitness snídani nebo si chcete zdravě zamlsat?

1. Fotbal

Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě. Miliony lidí hrají a sledují tento sport, ať už na amatérské nebo profesionální úrovni. Fotbal se hraje v týmech po jedenácti hráčích, kteří se snaží dostat míč do brány soupeře. Je to velmi dynamický sport, který vyžaduje rychlost, obratnost a vynikající týmovou práci. Fotbal je tak populární kvůli jeho jednoduchosti a přístupnosti, ale také kvůli napínavosti a soutěživosti.

Zajímavosti o fotbale

 1. Nejpopulárnější sport na světě: Fotbal je nejpopulárnější sport na světě s více než 4 miliardami fanoušků po celém světě.
 2. Historie: Fotbal, jak jej známe dnes, má kořeny ve Velké Británii, kde byly v polovině 19. století vytvořeny první oficiální fotbalové pravidla. Ale hry podobné fotbalu existovaly již tisíce let v různých kulturách po celém světě.
 3. FIFA World Cup: Světový pohár FIFA je největší fotbalovou událostí na světě. Koná se každé čtyři roky a účastní se ho týmy ze všech fotbalových konfederací. První turnaj se konal v roce 1930.
 4. Nejvíce gólů: Brazilec Pelé je jeden z nejlepších fotbalistů všech dob a vstřelil více než 1000 profesionálních gólů během své kariéry.
 5. Nejdražší přestup: Nejdražší fotbalový přestup v historii byl přestup Neymara z FC Barcelona do Paris Saint-Germain v roce 2017 za ohromujících 222 milionů eur.
 6. Ženy ve fotbale: První oficiální mezinárodní fotbalový zápas žen se konal v roce 1972 mezi Skotskem a Anglií. Ženský fotbal od té doby výrazně vzrostl a ženský Světový pohár FIFA je nyní jednou z nejsledovanějších sportovních událostí na světě.
 7. Fotbal a technologie: Technologie začíná hrát stále větší roli ve fotbale, například s použitím technologie VAR (Video Assistant Referee), která pomáhá rozhodčím při rozhodování o sporných momentech.
 8. Nejdelší fotbalový zápas: Nejdelší fotbalový zápas v historii trval 120 hodin a konal se v roce 2015 v Chile. Účastnilo se ho 2 týmy s celkem 236 hráči.
Fotbal

2. Basketbal

Basketbal je druhým nejpopulárnějším sportem na světě. Hraje se na hřišti po deseti hráčích a cílem je dostat míč do koše soupeře. Basketbal je rychlý sport, vyžaduje vynikající koordinaci a vysokou úroveň kondice. Mnoho lidí má rádo basketbal kvůli jeho atraktivitě a napínavosti.

Zajímavosti o basketbalu

 1. Vynález basketbalu: Basketbal byl vynalezen v roce 1891 kanadským lékařem a učitelem tělesné výchovy Dr. Jamesem Naismithem jako způsob, jak udržet své studenty aktivní během zimy.
 2. První koš: První koše byly doslova koše na ovoce, které byly pověšeny na zdi. Pokud se hráči podařilo hodit míč do koše, musel se vylézt na žebřík, aby se míč dostal ven.
 3. Basketbalové HOF: Basketball Hall of Fame, oficiálně známý jako Naismith Memorial Basketball Hall of Fame, byl pojmenován po vynálezci basketbalu, Dr. Jamesi Naismithovi.
 4. Nejvyšší a nejnižší hráči NBA: Nejvyšší hráči v historii NBA, Gheorghe Mureșan a Manute Bol, měřili oba 7 stopy 7 palců (231 cm). Nejnižší hráč v historii NBA, Tyrone „Muggsy“ Bogues, měřil pouhých 5 stop 3 palce (160 cm).
 5. Nejvíce bodů v jednom zápase: Nejvíce bodů v jednom zápase NBA vstřelil Wilt Chamberlain, který v roce 1962 vstřelil ohromujících 100 bodů.
 6. Trojitá dvouciferná statistika: Trojitá dvouciferná statistika v basketbalu znamená dosažení dvouciferného počtu ve třech statistických kategoriích během jednoho zápasu, obvykle body, doskoky a asistence. Oscar Robertson je jediný hráč v historii NBA, který v průměru dosáhl trojité dvouciferné statistiky během celé sezóny (1961–62).
 7. Basketbal v Olymijských hrách: Basketbal se stal oficiálním olympijským sportem na letních olympijských hrách v roce 1936 v Berlíně.
 8. Růst popularity ženského basketbalu: Ženský basketbal zažívá v posledních desetiletích rychlý růst popularity. Ženská NBA (WNBA) byla založena v roce 1996 a je nyní jednou z nejlepších profesionálních sportovních lig pro ženy na světě.
 9. Basketbal a kultura: Basketbal má hluboký vliv na populární kulturu, zejména v hudbě a módě. Mnoho umělců, zejména v hip hopu, často odkazuje na basketbal v textech svých písní a mnoho módních trendů, má své kořeny v kultuře basketbalu.

Basketbal a móda

 1. Průkopník ve sportovní obuvi: První boty navržené speciálně pro basketbal se objevily na počátku 20. století. Chuck Taylor All-Stars od firmy Converse, které byly poprvé uvedeny v roce 1917, jsou jedny z nejikoničtějších a nejprodávanějších modelů sportovní obuvi vůbec.
 2. Sponzorské smlouvy s hráči: Basketbaloví hráči jsou často ve středu sponzorských smluv s výrobci obuvi. Například Michael Jordan a jeho dohoda s firmou Nike na výrobu „Air Jordan“ bot změnily průmysl sportovní obuvi a módě obecně.
Basketbal

3. Tenis

Tenis je dalším velmi populárním sportem na světě. Hraje se jednotlivě nebo v párech na dvou polovinách kurtu oddělených sítí. Cílem je dostat tenisový míč přes síť na stranu soupeře a získat body. Tenis vyžaduje vynikající techniku, sílu a vysokou úroveň kondice. Tenis je populární kvůli svému strategickému charakteru a rychlosti hry.

Zajímavosti o tenise

 1. Historie tenisu: Moderní tenis, jak jej známe dnes, se začal vyvíjet v polovině 19. století ve Velké Británii. Ale hry podobné tenisu se hrály už před stovkami let.
 2. Původ slova „tenis“: Slovo „tenis“ pravděpodobně pochází z francouzského výrazu „tenez“, což znamená „držte“ nebo „přijměte“ – termín, který byl používán při podávání.
 3. Zvláštní bodování: Tenis má unikátní systém bodování. Místo tradičního počítání 1, 2, 3, tenis počítá body jako 15, 30 a 40. Důvody pro tuto neobvyklou konvenci nejsou zcela jasné, ale existuje mnoho teorií.
 4. Nejdelší zápas v historii: Nejdelší zápas v historii profesionálního tenisu se odehrál na Wimbledonu v roce 2010 mezi Johnem Isnerem z USA a Nicolasem Mahutem z Francie. Zápas trval 11 hodin a 5 minut a rozprostíral se přes tři dny.
 5. Povrch kurty: Tenisové zápasy se mohou hrát na různém povrchu, včetně trávy, antuky a tvrdých povrchů, které každé poskytují odlišné vlastnosti hry.
 6. Bílé oblečení ve Wimbledonu: Wimbledon, jeden z nejprestižnějších tenisových turnajů na světě, má přísnou „bílou“ politiku oblečení. Hráči musí nosit téměř výhradně bílé oblečení.
 7. Tlak míčků: Tenisové míčky jsou naplněny vzduchem a tlak v míčku může ovlivnit jeho odskok a rychlost. Proto jsou na profesionálních turnajích míčky často uchovávány při kontrolované teplotě.
 8. Ženský tenis: Ženský tenis se stal velmi populárním a úspěšným, s hráčkami jako Serena Williamsová a Naomi Ósakaová, které se staly globálními sportovními ikonami.
 9. Tenisové rekordy: Rekord za nejvíce vyhraných Grand Slamů drží u mužů Švýcar Roger Federer, Španěl Rafael Nadal a Srb Novak Djoković (každý z nich měl k září 2021 na svém kontě 20 titulů). Mezi ženami drží rekord Američanka Margaret Courtová s 24 tituly.
Tenis

4. Golf

Golf je sport hraný na velkých travnatých plochách, kde se hráči snaží dostat míč do jamky s co nejmenším počtem úderů. Golfisté hrají na různých úrovních, včetně profesionálních turnajů jako jsou Majors a Ryder Cup a amatérských turnajů pro zábavu. Golf je populární kvůli svému klidnému charakteru a také kvůli jeho společenskému a obchodnímu využití.

Zajímavosti o golfu

 1. Původ golfu: Golf má své kořeny ve Skotsku již v dávném středověku. První písemné zmínky o golfu pochází ze 14. století, kdy byl hraný na písečných dunách poblíž města St. Andrews.
 2. Hole in one: „Hole in one“ je termín používaný, když golfový hráč dostane míček do jamky jediným úderem. To je velmi vzácná událost, i pro profesionální hráče.
 3. Nejstarší golfový turnaj: Nejstarší golfový turnaj na světě je The Open Championship, často jednoduše nazývaný The Open, byl poprvé hrán v roce 1860.
 4. Nejdelší golfová jamka: Nejdelší golfová jamka na světě se nachází v Jižní Koreji na golfovém hřišti Gunsan Country Club. Je dlouhá 1 100 yardů, což je více než 1 kilometr.
 5. Golf na olympijských hrách: Golf se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 1900 v Paříži. Po roce 1904 byl však ze seznamu olympijských sportů odstraněn a vrátil se až v roce 2016 na hrách v Riu.
 6. Nejlepší golfisté v historii: Mezi nejlepší golfisty v historii patří Tiger Woods, Jack Nicklaus a Arnold Palmer. Každý z nich má na svém kontě mnoho major turnajů a ovlivnili hru svým stylem a dovednostmi.
 7. Golf a charita: Golf je populární sport pro charitativní události, s mnoha turnaji po celém světě, které každý rok vybírají miliony dolarů pro různé dobročinné organizace.
 8. Golf a životní prostředí: Mnoho golfových hřišť nyní pracuje na zlepšení svého dopadu na životní prostředí, včetně zlepšení účinnosti vody, snižování používání pesticidů a podpory místních ekosystémů a divoké životní přírody.
 9. Nejdražší golfový klub: Nejdražší golfový klub byl prodán za 181 000 dolarů. Byl to historický putter, který patřil golfistovi jménem Willie Park Sr., vítězi prvních dvou Open Championships.
Golf
Tiger Woods

5. Hokej

Hokej je populární především v Kanadě, USA, Rusku a Skandinávii. Existují dva druhy hokeje – lední hokej a streetový (hokejbal). Lední hokej se hraje na kluzišti s brankami a hráči se snaží dostat puk do brány soupeře pomocí hokejky. Streetový hokej se hraje na asfaltu a hráči používají míč místo puku. Hokej je velmi rychlý a fyzicky náročný sport, který vyžaduje vynikající techniku a rychlost. Hokej je populární kvůli jeho napínavosti a atraktivitě.

Zajímavosti o hokeji

 1. Původ hokeje: Podobné hry se hrály již v 18. a 19. století v Kanadě a Velké Británii. Moderní hokej, jak ho známe dnes, se začal formovat v 19. století v Kanadě.
 2. Nejstarší profesionální hokejová liga: National Hockey League (NHL), založená v roce 1917, je nejstarší profesionální hokejovou ligou na světě.
 3. Stanley Cup: Stanley Cup, trofej udělovaná vítězi play-off v NHL, je jednou z nejstarších sportovních trofejí na světě. Byla pojmenována po Lordu Stanleyovi z Prestonu, tehdejším generálním guvernérovi Kanady.
 4. Hokejové masky: Hokejové masky pro brankáře nebyli běžně používány až do roku 1959. Prvním brankářem, který je začal pravidelně používat, byl Jacques Plante z Montreal Canadiens.
 5. Nejvíce gólů v jedné sezóně NHL: Wayne Gretzky drží rekord za nejvíce gólů v jedné sezóně NHL – 92 gólů v sezoně 1981-1982.
 6. Ženy v hokeji: Ženský hokej zažívá rychlý růst a rozvoj po celém světě. Ženský hokej se stal olympijským sportem na Zimních olympijských hrách v roce 1998 v Naganu, Japonsko.
Lední hokej

6. Baseball

Baseball je populární zejména v USA a Japonsku. Je velmi strategický sport, který vyžaduje vynikající koordinaci a vysokou úroveň kondice. Baseball je populární kvůli jeho historii a tradici, ale také kvůli jeho strategickému charakteru.

Zajímavosti o baseballu

 1. Původ baseballu: Baseball se vyvinul z řady raných „bat and ball“ her hrávaných v Anglii. Moderní verze baseballu, jak jej známe dnes, byla kodifikována v USA v 19. století.
 2. První profesionální baseballový tým: První profesionální baseballový tým byl Cincinnati Red Stockings, který byl založen v roce 1869.
 3. Home Run rekord: Rekord za nejvíce home runs v kariéře drží Barry Bonds, který během své kariéry v MLB vstřelil 762 home runs.
 4. Rukavice: Přestože baseball byl hraný od poloviny 19. století, rukavice se nezačaly běžně používat až do 20. století. Původně byly považovány za znamení slabosti. Dnes jsou rukavice základní součástí vybavení každého hráče.
Baseball

7. Atletika

Atletika je souborem různých sportů, včetně běhů, skoků, vrhů a hodů. Tento druh sportu je jedním z nejstarších sportů na světě a je populární díky své různorodosti a možnostem soutěžení v různých disciplínách. Atletika vyžaduje vysokou úroveň kondice, síly a techniky. Atletika je také velmi sledovaným sportem na olympijských hrách.

Zajímavosti o atletice

 1. Starověké kořeny: Atletika je jedním z nejstarších sportovních odvětví na světě, s kořeny sahajícími až do starověkého Řecka. Mnoho disciplín, které se dnes soutěží v atletice, bylo součástí původních olympijských her ve starověkém Řecku.
 2. Srdce olympijských her: Atletika je považována za srdce olympijských her a zahrnuje širokou škálu disciplín, od krátkých sprintů až po maraton, skoky, vrhy a víceboje.
 3. Nejrychlejší člověk na světě: Nejrychlejším člověkem na světě je jamajský sprinter Usain Bolt, který drží světový rekord na 100 metrů (9,58 sekundy) a 200 metrů (19,19 sekund).
 4. Maratonský běh: Maraton, běžecká disciplína o délce 42,195 km, byl pojmenován podle bitvy u Marathonu ve starověkém Řecku. Příběh říká, že voják Pheidippides běžel z Marathonu do Athén, aby oznámil vítězství, a zemřel vyčerpáním.
 5. Paralympijské hry: Atletika je také klíčovou součástí Paralympijských her, s mnoha disciplínami upravenými pro sportovce s různými druhy postižení.
Atletika

Zajímá Vás, jak se naučit v dospělosti plavat? Přečtěte si, jaké jsou nejlepší sporty pro děti.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo