Návod

6 tipů, jak se naučit plavat v dospělosti

Plavání je super sport a relaxace. V horku i příjemné ochlazení. Někdy také může zachránit život. Co když to ale neumíte? Nezoufejte. Naštěstí existuje několik metod, jak se naučit plavat v dospělosti.

Proč je dobré osvojit si plavání?

U všeho, co děláme, musíme znát důvod, proč to děláme. Jinak by naše počínání postrádalo smysl. Proč by lidé měli umět plavat? Zkuste se zamyslet.

Kromě toho, že si tímto sportem procvičíte tělo a odpočinete si, budete připraveni na vážné situace, když se třeba z nějakého důvodu proti své vůli ocitnete ve vodě, kde nestačíte, a kvůli tomu, že neumíte plavat, se utopíte.

Pokud se plavat chcete naučit až v dospělosti, protože v dětství k tomu nebyla příležitost, uvědomte si, že nikdy není pozdě. Plavání je dovednost jako každá jiná. Přirovnejme ji například k jízdě na kole. Nejprve k ní na svůj mini bicykl potřebujete malá kolečka, poté postupně získáváte rovnováhu a sebejistotu. U plavání vám přijde vhod někdo, kdo to umí, aby vás instruoval a v případě nutnosti přidržoval. Čím více se budete snažit a čím častěji, tím rychleji se dostaví pozitivní výsledky.

Tip č. 1: Mějte u sebe někoho, kdo umí plavat

Začínajícího plavce by měl vést někdo zkušenější. Ten mu může zpočátku pomáhat. Ukáže nováčkovi, co má dělat, a je mu vždy k dispozici v jeho blízkosti.

Tip č. 2: Na co si dát ve vodě pozor

Ať už se pouštíte do nácviku plavání v řece, rybníce, moři nebo plaveckém bazénu, dodržujte několik zásad. Díky tomu budete v bezpečí. Jak si zajistit klid a pocit, že se neutopíte?

Učte se plavat jen tam, kde stačíte

To je zcela logický krok. V začátcích, kdy ještě pohyb rukou a nohou ve vodě neovládáte, musíte mít možnost kdykoli si odpočinout, dotknout se dna.

Jak se naučit plavat v dospělosti?
Jak se naučit plavat v dospělosti?

Vyhněte se lodím

Pokud jste se plavat už trochu naučili, nebo dokonce patříte mezi prvotřídní plavce, ani tak se nevzdalujte příliš od břehu. Musíte počítat s případnou nenadálou křečí, s úbytkem sil a samozřejmě také s velkými vlnami od parníků a raftů, které vás budou potápět. Být daleko od břehu, kde je pod vámi bezedná hlubina, představuje nebezpečí také ve chvílích, kdy loď pluje třeba až na druhé straně vodní plochy. Vlnové hradby dojdou až k vám a stáhnou vás pod hladinu.

Tip č. 3: Naučte se správně dýchat

Ve vodě je ještě více než kde jinde důležité ovládnout své dýchání. Nadechujte se nosem a vydechujte pusou. Dýchejte pravidelně a nemluvte – když si budete povídat, přestanete správně dýchat, plavání vám nepůjde a začne vás píchat na boku. To samé platí i u jiných sportů, třeba běhu.

Nadechování ústy navíc není zdravé, protože spolu s ním dostáváte do těla spoustu škodlivin. Díky dýchání horními dýchacími cestami však nečistoty zachycují nosní chloupky, díky kterým se prach a další nepořádek do vašich plic nedostanou.

Tip č. 4: Osvojte si plavecký styl „prsa“

Nejprve si ujasníme, jakými způsoby lze plavání provádět. Já bych určitě doporučila zaměřit se na styl „prsa“. Je to pomalý styl plavání, ale zároveň nejsnazší a po důkladném trénování se jej můžete naučit. Až si dovednost osvojíte, časem zvládnete uplavat delší vzdálenosti.

Samozřejmě si můžete vyzkoušet i ty ostatní metody, abyste je měli zažité, ale nejvíce úsilí věnujte nácviku plaveckého stylu „prsa“. Pojďme už na samotný postup.

1) Zkuste si to „na suchu“

Správné plavecké pohyby je nejlepší si zkusit ještě před vstupem do vody. Kreace rukou můžete nacvičit tak, že nohy mírně rozkročíte, předkloníte se a dáte dlaně s nataženými prsty vnitřní stranou k sobě. A potom uděláte opakovaně onen kýžený opis kruhu, kdy ruce vždy vzdalujete a zase přibližujete.

Následně se posaďte a vyzkoušejte si, co budou ve vodě dělat nohy. V podstatě to samé, co ruce. Budete jimi opět opisovat kruhy a spojovat je a znovu dávat od sebe.

Teď si vsedě zkuste obě věci naráz – zapojte do činnosti horní i dolní končetiny. Ve vodě je totiž nutné dělat to i ono současně.

2) Trénujte často a na krátké vzdálenosti

Pokud se budete snažit a věnovat se plavání opravdu pravidelně, brzy sami pocítíte zlepšení. A to je přece úspěch, ne? Nejde o to, hned všechno umět dokonale a přeplavat celý bazén. Zpočátku buďte rádi, že uplavete pár metrů a ta vzdálenost se postupně vaší snahou prodlužuje.

Tip č. 5: Absolvujte plavecký kurz pro dospělé

Lekce pod odborným trenérem můžete získat, pokud se přihlásíte do kurzu plavání pro dospělé. A to celkem frčí. Abyste se nemuseli bát, že budete zaskočení něčím nepříjemným, ve vlastním zájmu byste se plavat opravdu měli naučit – nenadálá situace vás někdy dostane do různých nesnází a v případě topení se tato dovednost může zachránit život.

Tip č. 6: Používejte pomůcky

Záchranná plovací vesta nebo plavecká deska pro dospělé vám v začátcích mohou velmi pomoci. Díky nim se budete cítit v bezpečí a naučíte se plavat možná rychleji a soustředit se na jednu věc, například na pohyby nohou.

Jak se naučit plavat v dospělosti?
Jak se naučit plavat v dospělosti?

Další články:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Návod