Jak na ...Návod

Nejlepší způsob, jak odstranit klíště!

Žádný olej, žádná pinzeta, ale obyčejné tuhé mýdlo s vodou. To je legendární metoda, jak vcelku bezpečně odstranit klíště. Nevěříte? Přesvědčte se! A existují i další způsoby.

Nebezpečný parazit přenáší vážné nemoci

Čím více se klíště nacucá vaší krve, tím větší riziko pro vás představuje. Očkování existuje jen proti klíšťové encefalitidě, nikoli proti borelióze. Důležitá je prevence a důkladná prohlídka těla po návratu z rizikových míst, jakými jsou vysoká tráva a les. Věděli jste, že klíště po vás cestuje i několik hodin, než si vybere to nejvhodnější místo? Nákaza se může šířit do těla už dvě hodiny po přisátí cizopasníka.

Vatová tyčinka? Jde to i bez ní

Klíště lze vyndat vatovou tyčinkou. Pokud ji máte, můžete „uchošťour“, jak se vatová tyčinka lidově nazývá, použít. Kromě čištění ušního mazu s ní lze totiž odstranit klíště. Ale pokud ji nemáte, nezoufejte. Stačí vám třeba papírová utěrka či ubrousek.

Postup při vytahování klíštěte

A jdeme na to. Postup je snadný. Při odstraňování však může dojít k pozvracení klíštěte do vašeho těla, čemuž je nutné zamezit. Proto byste neměli používat oleje, ale právě obyčejné mýdlo.

Jak na klíště?
Jak na klíště?

1) Ránu, kde je klíště, vydezinfikujte

Stříkněte dezinfekci do místa, v němž se klíště zakouslo. Teprve potom se pusťte do odstraňování cizopasníka.

2) Namydlete klíště

Naneste na namočený ubrousek mýdlo. Může týt jak tuhé, tak i tekuté. Pokud to chcete udělat mermomocí olejem, uvědomte si, že se klíštěti může udělat špatně a infekci vyzvrátí do vašeho těla.

3) Točte ve směru hodinových ručiček

Působením mýdla s vodou a krouživým pohybem prstem na místě, kde je klíště přisáté, se parazit v příštím okamžiku pustí. Je to záležitost v řádu vteřin či několika málo minut. Pokud byste točili proti směru hodinových ručiček, hrozilo by přetržení parazita.

4) Vydezinfikujte ránu

Klíště povolilo? Potom je nejvyšší čas napadenou partii ošetřit dezinfekcí. Vhodný je peroxid vodíku a další přípravky.

5) Zlikvidujte klíště

Vytažené klíště spláchněte do WC nebo zabalte do starých novin a spalte. Pokud jste v terénu, například na táboře, rozdrťte parazita kamenem. Nikdy ho nezabíjejte holými prsty.

Jak na klíště?
Jak na klíště?

S pinzetou opatrně!

Ve většině zdrojů, jak na první pomoc, se doporučuje téměř jednoznačně pinzeta. Je to však bezpečné? Já osobně se domnívám, že nikoliv – klíště se může přetrhnout, kus vám ho zůstane v těle a budete napadeni infekcí. Pokud důvěřujete pinzetě, musíte s ní manipulovat velice opatrně. Klíště chyťte kleštičkami co nejblíže u těla a kývejte cizopasníkem ze strany na stranu. Nikdy parazita nervěte rovnou z těla! To by se právě mohlo stát, že dojde k přetržení cizopasníka. Pokud by k tomu došlo, vyhledejte lékaře.

Místo pinzety můžete vyzkoušet háček na klíšťata. Prodejce píše, že chrání před přetržením parazita. Také existuje vysoce efektivní karta na klíšťata, která se dá použít nejen na člověka, ale i na domácího mazlíčka.

Jak odstranit klíště psovi?

Pro domácí mazlíčky jsou na trhu obojky na klíšťata. Ty můžete nasadit psům i kočkám. Dalším řešením jsou tablety proti klíšťatům, jež ale seženete jen u veterináře. Také můžete použít speciální kartu na klíšťata. Pokud ještě parazit není přisátý, můžete psí srst pročesat hřebenem na blechy a klíšťata.

Zapište si den vyndání parazita a místo sledujte

Po zlikvidování cizopasníka si zapište den vytažení. Ránu sledujte každý den. Kdyby se kolem ní objevil bílý kruh, neprodleně navštivte lékaře. Parazit je přenašečem lymské boreliózy a klíšťové encefalytidy – dvou vážných nemocí, které mohou vést k ochrnutí člověka.

Jak na klíště?
Jak na klíště?

Prevence

Jak zajistit, aby se vám klíšťata vyhýbala? Možností je celá řada.

  • V první řadě nechoďte tam, kde se cizopasníci ve velkém počtu vyskytují. Pokud můžete jít po cestě, vyhněte se dlouhé trávě, kde je parazitů hojnost.
  • Noste dlouhé nohavice a rukávy. Kalhoty/tepláky si zastrčte do ponožek. Lepší je světlá barva oblečení – na černých kalhotách či tričku moc nejsou vidět. Pokud máte kraťasy, důkladně si prohlédněte nohy – zejména ta nejmenší klíšťata jsou takřka nepostřehnutelná.
  • Používejte repelent. V nabídce jsou roztíratelné i ve spreji.
  • Prohlížejte se. Když jdete ven, ale i po návratu je klíčové sledovat své tělo.

💡 Tip: Přečtěte si také, jak připravit domácí lipový čaj, nebo naše recepty z bezových květů.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *