Jak na ...Zdraví

Jak se poprat s těhotenskou cukrovkou?

Těhotenská cukrovka neboli diabetes mellitus (GDM) je porucha metabolismu sacharidů, která vzniká v těhotenství a postihuje až 17 % všech těhotných žen. Neprošla jste oGTT a jste jedna z těchto žen? Nevíte, jak se s tímto problémem vypořádat? Základem je dodržovat poměrně přísná dietetická opatření a přeměřovat hladinu krevního cukru.

Tipy a rady pro ženy s těhotenskou cukrovkou

Ze začátku může být velice složité dodržovat všechna pravidla a nastavení diety. Obzvlášť pro ty, které stravu nikdy moc neřešily. Ale jak se říká, člověk si zvykne. Je potřeba si jen nastavit režim a nepolevit.

1. Smiřte se s tím, že máte těhotenskou cukrovku

Bohužel, pokud Vám byla diagnostikována GDM, nedá se to změnit. Musíte se smířit s tím, že patříte mezi těch 17 % žen, které ji v těhotenství mají.

Často mají ženy výčitky, jestli vznik cukrovky mohly ovlivnit. Těhotenská cukrovka postihuje ženy, které k ní mají vrozenou dispozici. Významnou roli hraje také věk. V mladším věku se vrozená dispozice nemusí projevit. Proto mají ženy cukrovku třeba až v druhém nebo třetím těhotenství.

Dalšími nepříznivými vlivy jsou obezita, nedostatek pohybu a strava bohatá na potraviny s vysokým glykemickým indexem.

2. Poctivě dodržujte dietu

Větám typu „Tak moc to neřeš“ nebo „Troška cukru nikomu neublíží“ se pravděpodobně nevyhnete. Tchýně a babičky jsou na to specialistky. Tyto řeči neposlouchejte a odolejte pokušení. Děláte to hlavně pro své dítě.

Základem diety je úprava příjmu sacharidů, které ovlivňují glykémii.

 • Vylučte z jídelníčku jednoduché cukry.
 • Omezte škroby.
 • Tuky a bílkoviny nemají přímý vliv na glykémii a jejich příjem nemusíte omezovat. Vyhněte se průmyslově zpracovaným tukům.
 • Ovoce také obsahuje jednoduché cukry, proto si příjem hlídejte. Vhodná porce je jeden střední kus či hrst a to ideálně na dopolední svačinu.
 • Jezte neochucené mléčné výrobky a vyhněte se těm nízkotučným.
 • Kupujte kvalitní celozrnné a kváskové pečivo.
 • Vyřaďte uzeniny. Vhodná je pouze kvalitní šunka.
 • Vynechte potraviny s umělými sladidly. Jejich bezpečnost pro plod nebyla dostatečně potvrzena.
 • Pijte vodu, neslazený čaj a kávu.
 • Jezte zeleninu ke každému jídlu.
 • Příjem sacharidů držte pod 200 g za den.

3. Dodržujte pravidlo 5/100

Nejenom, že si musíte pročítat složení potravin, ale důležité také je zkontrolovat energetickou tabulku. Daná potravina by neměla obsahovat více než 5 g cukru na 100 g výrobku.

4. Pravidelně si měřte hladinu krevního cukru glukometrem

Glukometr
Sledujte hladinu krevního cukru

Pro správnou diagnostiku je potřeba pravidelně měřit glykemický profil: ráno nalačno by hodnota neměla přesáhnou 5,3 mmol/l a 1 hodinu po hlavních jídlech 7,8 mmol/l. Zpočátku se glykemický profil měří častěji, při uspokojivých hodnotách pak 1-2x týdně.

5. Stáhněte si kalorické tabulky

Kalorické tabulky pro Vás mohou být hlavně ze začátku skvělým pomocníkem při hlídání množství sacharidů. Jednoduše si v nich nastavte denní limity pro živiny a poctivě zapisujte vše, co jste snědly. Kalorické tabulky Vám pomohou odhadovat množství jídla a celkový příjem za den. Časem je nebudete potřebovat, protože už vše zvládnete od oka.

6. Hýbejte se

Přiměřená pohybová aktivita má příznivý vliv na těhotenství a zároveň pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Je vhodná zejména chůze, plavání, ale i speciální cvičení pro těhotné.

Kde získat další užitečné informace o těhotenské cukrovce

Podrobnější informace o těhotenské cukrovce spolu s ukázkami jídelníčku najdete na webu těhotenská cukrovka. Podporu, rady i recepty Vám poskytnou různé facebookové skupiny zaměřené na těhotenskou cukrovku. Jako inspiraci pro vaření a pečení můžete využít mnoho low carb receptů.

Něco pozitivního na závěr

V důsledku striktního dodržování jídelníčku ženy často při těhotenské cukrovce zhubnou, nepřiberou ani kilo nebo jen mírně. Takže Vás pravděpodobně nebudou trápit poporodní kila navíc.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Sandra.J
Jsem organizovaná a kreativní duše. Miluji knihy a ráda bych jednou sama nějakou napsala. Copywriting považuji za první krůček k dosažení svého cíle.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *