Jak na ...Tělo

Jak vypadá kousnutí od mravence a co pomůže?

Není to nic neobvyklého, že když se procházíme venku v přírodě, občas nás potká nepříjemné překvapení v podobě kousnutí od mravence. Mravenci, ačkoli zdánlivě neškodní tvorové, mají schopnost zanechat nepříjemný pocit a podráždění na naší kůži. Jak vypadá kousnutí od mravence a jak ho ošetřit?

Druhy mravenců a kousnutí

Mravenci jsou běžnou součástí našeho přírodního prostředí a jejich kousnutí, ačkoli nepříjemné, jsou obecně neškodné pro zdravého člověka. Nicméně, existují i druhy mravenců, jejichž kousnutí může způsobit silnou bolest nebo alergickou reakci. Zde jsou některé zajímavosti o kousnutí mravenců:

  1. Bolestivé kousnutí: Některé druhy mravenců, jako je ohnivý mravenec nebo dřevomilka, jsou známé svými bolestivými kousnutími. Ohniví mravenci například vpichují do kůže své oběti jed, který může způsobit intenzivní pálení a svědění.
  2. Mravenci vojáci: U některých druhů mravenců, jako je mravenec šedý, mají určení jedinci – vojáci – silnější čelisti, kterými dokáží silněji kousnout a ubránit svůj mraveniště.
  3. Jed a kyseliny: Některé druhy mravenců, jako dřevomilka, mohou kromě kousnutí také stříkat kyselinu formičí. Tato kyselina způsobuje nepříjemný pocit pálení a může dokonce způsobit malé puchýře na kůži.
  4. Obranná taktika: Kousnutí je pro mravence hlavní obrannou taktikou. Když jsou mravenci vyrušeni nebo se cítí ohroženi, rozhodnou se bránit, tudíž zaútočí a kousnout.
  5. Alergické reakce: Někteří lidé mohou být alergičtí na jed mravenců. V takových případech může kousnutí vyvolat alergickou reakci, která může zahrnovat otok, zarudnutí, svědění a v extrémních případech dokonce anafylaktický šok.
  6. Mravenci lovci: Některé druhy mravenců, jako je mravenec lovčí, používají své kousnutí k paralyzaci svých kořistí. Jejich jed je silnější a může způsobit člověku silnou bolest.

Kousnutí od mravence – jak to poznáme?

Kousnutí mravenců může být různě intenzivní v závislosti na druhu mravence. Přesto, tady jsou některé typické příznaky kousnutí mravence:

  1. Okamžitá bolest nebo nepohodlí: Většina lidí cítí okamžitou, ostrou bolest na místě kousnutí. Může to být podobné jako štípnutí nebo pálení.
  2. Zarudnutí a otok: Místo kousnutí často zčervená a může se také oteklé. Otok může být malý a lokalizovaný, nebo se může rozšířit do větší oblasti.
  3. Puchýře: Některé druhy mravenců, jako jsou ohniví mravenci, mohou způsobit vznik puchýřů na kůži. Tyto puchýře se obvykle objevují krátce po kousnutí a mohou být plné tekutiny.
  4. Svědění: Místo kousnutí může začít svědět, obzvláště jakmile začne hojení. Svědivé místo si neškrábejte, protože by mohlo dojít k infekci.
  5. Alergická reakce: V některých případech může kousnutí mravence vyvolat alergickou reakci. Příznaky mohou zahrnovat zarudnutí a svědění v širší oblasti, dušnost, závratě, nevolnost nebo v extrémních případech anafylaktický šok. Pokud dojde k těmto příznakům, vyhledejte lékařskou pomoc.

V případě kousnutí mravencem místo kousnutí pečlivě vyčistěte a sledujte jakékoli příznaky infekce, jako je zvýšená bolest, otok, zarudnutí nebo hnisání. Pokud dojde k některému z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

Mravenčí kousnutí mravenec

Co pomůže při kousnutí od mravence?

Když nás mravenec kousne, prvním instinktem je samozřejmě začít si na postižené místo škrábat. To však může situaci jen zhoršit, protože některé druhy mravenců mají na svých žihadlech malé jedové žlázy, které uvolňují do naší kůže při kousnutí jed. Zde je několik kroků, které nám mohou pomoci zmírnit nepříjemné následky mravenčího kousnutí:

  1. Omytí místa kousnutí: Prvním krokem je omytí místa kousnutí vodou a mýdlem. To pomůže odstranit zbytky jedu a zabránit možné infekci.
  2. Led a studený obklad: Přiložení studeného obkladu na postižené místo může pomoci snížit otok a zmírnit pálení. Můžete použít led zabalený v tenké látkové utěrce nebo mrazáku, ale nepřikládejte led přímo na kůži.
  3. Antihistaminika a krémy proti svědění: Pokud se vám objeví silné svědění a zarudnutí, můžete použít lokální antihistaminikum nebo krém proti svědění. Tyto přípravky koupíte v lékárnách.
  4. Pozor na alergické reakce: Pokud si všimnete, že na mravenčí kousnutí reagujete silněji než obvykle, můžete být alergičtí na jed mravenců. V takovém případě je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.
  5. Předejít kousnutí: Nejlepším způsobem, jak se vyhnout kousnutí od mravence, je vyvarovat se situacím, které by vás mohly vystavit tomuto riziku. Pokud jste venku, noste dlouhé kalhoty a boty, abyste minimalizovali plochu pokožky, na kterou by mohli mravenci zaútočit.
Mravenčí kousnutí

Mravenčí kousnutí není obvykle závažné a příznaky by měly odeznít do několika hodin nebo dnů. Pokud se však vaše podráždění nelepší nebo se zhoršuje, nebojte se vyhledat lékařskou radu.

Inspirujte se následujícími články:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *