Vaření a receptyZdraví

Sirup z rýmovníku: Recept a jak jej užívat

Rýmovník je bylinka s několika zdravotními přínosy a širokým spektrem využití. Jednou z oblíbených forem, ve které se rýmovník konzumuje, je sirup. Sirup z rýmovníku je chutný a přírodní produkt, který může pomoci při nachlazení, kašli a dalších respiračních potížích. V tomto článku si představíme jednoduchý recept na sirup z rýmovníku a také vám poradíme, jak ho správně užívat.

Rýmovník

Suroviny

Recept na sirup z rýmovníku je relativně jednoduchý. Budete potřebovat následující suroviny:

 • 1 šálek rýmovníkových květů
 • 4 šálky vody
 • 2 šálky cukru
 • 1 citron
 • 1 lžíci čerstvého zázvoru (volitelné)

Postup

 1. Připravte si květy rýmovníku. Měly by být čerstvé a čisté. Odstraňte stonky a listy, abyste získali pouze květy.
 2. V hrnci smíchejte květy rýmovníku a vodu. Přiveďte k varu a nechte vařit po dobu 10-15 minut.
 3. Poté odeberte hrnec z ohně a nechte směs vychladnout. Tímto procesem se z květů uvolní jejich léčivé látky do vody.
 4. Po vychladnutí směs sceďte pomocí jemného síta nebo gázy, abyste odstranili květy. Do vzniklého květového výluhu přidejte šťávu z jednoho citronu.
 5. V dalším hrnci smíchejte cukr a vodu. Přiveďte k varu a vařte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Tím vytvoříte jednoduchý sirup.
 6. Smíchejte květový výluh a sirup. Pokud chcete, můžete přidat také nastrouhaný čerstvý zázvor, který dodá sirupu ještě větší chuťovou rozmanitost a zdravotní přínosy.
 1. Směs nechte vařit na středním ohni asi 10-15 minut, dokud sirup nezíská správnou konzistenci. Sirup nevařte déle, než je doporučená doba. Po vychladnutí se vám sirup ještě více zahustí.
 2. Poté odstraňte hrnec z ohně a nechte sirup zcela vychladnout. Přelijte ho do dobře uzavíratelné lahve nebo sklenice.
Sirup z rýmovníku

Jak sirup užívat

Sirup z rýmovníku můžete užívat jako přírodní lék na nachlazení, kašel a bolest v krku. Zde je několik způsobů, jak ho správně užívat:

 • Pro dospělé: Doporučuje se užívat 1-2 lžíce sirupu z rýmovníku až třikrát denně. Můžete ho konzumovat samotný nebo smíchat s teplou vodou nebo čajem.
 • Pro děti: Dětem je třeba podávat menší dávky sirupu. Přibližně 1 čajovou lžičku sirupu dvakrát denně.
 • Přidání do nápojů: Sirup z rýmovníku můžete také přidat do teplé vody, čaje nebo limonády. Tím získáte osvěžující nápoj s příjemnou chutí.

Sirup z rýmovníku je přírodní doplněk stravy a neměl by nahrazovat lékařskou péči.

Účinky rýmovníku

 • Výhody užívání sirupu z rýmovníku jsou spojeny s jeho přírodními složkami. Rýmovník obsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivé a imunitní posilující vlastnosti. Sirup z rýmovníku tak může pomoci při zmírnění příznaků nachlazení, jako je kašel, bolest v krku a ucpaný nos.
 • Kromě toho může rýmovníkový sirup také působit jako přírodní expektorans, což znamená, usnadňuje vykašlávání hlenu z plic a průdušek.
 • Další výhodou sirupu z rýmovníku je jeho antioxidační účinek. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a snižují oxidativní stres v těle. To může posílit imunitní systém a chránit tělo před škodlivými účinky prostředí.
 • Sirup z rýmovníku je chutnou a přírodní alternativou k běžným sirupům proti kašli a nachlazení, které jsou často plné umělých složek a přísad. S jeho pomocí můžete ulevit svému tělu od nepříjemných příznaků a podpořit jeho přirozenou obranyschopnost.

Vyzkoušejte tento přírodní sirup z rýmovníku a objevte jeho blahodárné účinky. Buďte však opatrní a dodržujte správné dávkování.

Inspirujte se i následujícími recepty:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *