Jak na ...

Jak na odstoupení od kupní smlouvy?

Někdy se i nejopatrnějšímu člověku stane, že „podškrábne“ úpis, jímž se zavazuje k velmi nevýhodné, a často i lichvářské, koupi. Leckomu tak může přijít vhod vědět, jak a za jakých okolností funguje odstoupení od kupní smlouvy a podle jakého vzoru odstoupení od smlouvy napsat.

Kdy se kupní smlouva uzavírá?

Jdete-li do obchodu, neposkytujete prodejcům své citlivé osobní údaje, ani nepodepisujete žádnou smlouvu. Zaplatíte, dostanete paragon, a tím máte nakoupeno. Kdy a proč se tedy podepisuje kupní smlouva a které zákony ji upravují?

Kupní smlouva neboli koupě je definována v obchodním, ale i v novém občanském zákoníku z roku 2014 (dříve pouze v obchodním zákoníku) a uzavírá se při prodeji movité nebo nemovité věci. U nemovité je požadována písemná forma úpisu.

Když uzavíráte jakoukoli kupní smlouvu, měli byste mít vše důkladně předem promyšlené a ověřené. Ostražití musíte být zejména před podvodníky.

Na co si dát pozor při podepisování kupní smlouvy?

Vždy, když někam přikládáte svůj autogram, musíte vědět, co podepisujete. Důkladně si vše přečtěte a nenechte se nikým zmanipulovat. Dodržujte tuto jedinou zásadu:

Nikdy se neunáhlete.

Vždy si vše důkladně promyslete, ověřte si zdroje. Naléhá-li na vás někdo, že se musíte rozhodnout hned, je to lichva. V takovém případě ihned odejděte a nenechte se do ničeho namočit. Nic nepodepisujte! Než se rozhodnete něco kupovat, byť nemáte peníze, velmi důkladně zvažte, zda si vezmete půjčku. Budete mít na její splácení? Vyplatí se vám to?

  • Tip 1: Kupujte jen to, na co máte peníze. Pokud již zvažujete leasing nebo půjčku, tak si určitě prohlédněte porovnání nejvýhodnějších půjček.
  • Tip 2: Pokud si nutně potřebujete půjčit, požádejte známé nebo příbuzné. Při půjčení větší částky peněz je vhodné sepsat dluhopis (dlužní úpis) a následně potvrzenku o přijetí finančních prostředků od dlužníka. Určitě doporučujeme využít nějaký kvalitní vzor dlužního úpisu, který naleznete na internetu. Pokud se bude jednat o větší částku, tak doporučujeme, abyste se obrátili na kompetentní profesionály.
  • Tip 3: Jak zjistit, zda je někdo v exekuci?
  • Tip 4: Mnohem lepší, než si je půjčit, je si peníze takto naspořit.
Dlužní úpis a potvrzenka
Obchodní korespondence pro střední školy

Jak vypadá vzor kupní smlouvy na auto?

2) Veliký pozor na předváděcí akce a lichváře!

Co je to předváděčka? Jde o akci, která se koná na určitém místě ve vašem městě, třeba v hospodě. Obvykle na ni dostanete poukaz od pochybných lidí v supermarketu nebo na jiných veřejných místech. Jako odměnu za vaši účast na předváděcí akci vám tito podvodníci přislíbí prací prášek, deku či jinou věc zdarma.

A tu také za čas strávený s nimi dostanete. Vyslechnete si tedy obchodní řeči o předražených, ale „těch nejlepších“ produktech „nejkvalitnější značky“, a pak se losuje „výhra“, kterou získá každý druhý v místnosti, ale to vám nemusí hned dojít. Zeptají se vás, zda tuto velkou slevu chcete využít. Ale pozor, „musíte“ se rozhodnout okamžitě, ačkoliv za chvíli i zítra tu budou ještě další skupiny lidí poslouchající stejné „zaručené řeči“ jako vy.

V návalu emocí, že jste se „umístili“, nedokážete racionálně jednat a necháte si podstrčit smlouvu o koupi výrobků, na něž jste „vyhráli slevu“. A když jedete domů, tluče se ve vás radost z „výhry“ s obavami, zda jste se neunáhlili. Otevřete internet a dozvíte se, že firma prodává předražené produkty. Voláte tedy do jejich kanceláře, ale řeknou vám, že pokud chcete od smlouvy odstoupit, musíte vše zabalit a poslat na jejich adresu. Zrádné mohou být jejich podmínky – vše mají skvěle promyšlené, abyste se chytili a oni na vás vydělali.

Tak na to pozor. Nejlepší je na předváděcí akce nechodit. A když už chcete dostat zdarma prací prášek, opravdu si jej pouze vezměte, ale nepodepisujte žádné smlouvy o předražených výrobcích.

Odstoupení od smlouvy – krok za krokem

Lichváři velmi často cílí na důchodce, ale obalamutit mohou i mladé občany. Pokud se nedej Bože do takovéto svízelné situace, kdy jste podepsali kupní smlouvu a chcete od koupě odstoupit, dostali, existuje legální cesta, jak se nedostat do dluhové pasti. Jde o zrušení kupní smlouvy, na což máte ze zákona právo do 14 dnů bez udání důvodu.

Není ovšem výjimkou, že firma přijela z druhého konce republiky, a tak se vámi odeslaný balíček předraženého zboží spolu se zrušením kupní smlouvy prodraží. Důležité také je poslat odstoupení od smlouvy doporučeně a s dodejkou, aby vám po převzetí zboží firmou přišla SMS, že bylo drahé nádobí nebo jiné věci na adresu prodejce doručeno. Poté doporučuji ještě do firmy zavolat, aby vám poslali Potvrzení o odstoupení od kupní smlouvy neboli storno na vaši adresu i jako e–mail. Jsou-li slušní (což u podvodníků moc nebývá), nebudou vás ignorovat a domluví se s vámi. Nejčastěji však nezvednou telefon a budou se „cukat“.

Originál smlouvy si nechejte a prodejci pošlete kopii. Pokud nereagují nebo vám nechtějí vyhovět, obraťte se na právníka.

Velké štěstí máte, jestliže jste za zboží ještě nezaplatili. Nemusíte tedy řešit, zda vám druhá strana opravdu finanční prostředky vrátí, což od podvodníků většinou nemůžeme čekat.

Vzor odstoupení od kupní smlouvy

Pro představu, jak tiskopis, kterým oznámíte, že odstupujete od smlouvy, napsat a pro více info doporučuji nahlédnout do článku o odstoupení od smlouvy. Vzor si můžete přečíst i zde.

Vzor: Odstoupení od smlouvy

Ať už máte důvody k zrušení koupě jakékoli, přeji vám, ať to zvládnete bez problémů a včas.

Čtěte také o nájemní smlouvě nebo o tom, jak můžete vypěstovat migrénovník.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *