InternetNezařazené

Proč by dnes měl každý znát základy programování?

Co si budeme povídat, stále více a více věcí se přesouvá do online prostoru. V neposlední řadě je to také pracovní trh. I když se zrovna nepoohlížíte po práci v IT, tak i přesto se vám základy programování mohou hodit. Znát základy logiky a fungování programování se v dnešním světě zkrátka hodí stejně jako cizí jazyky.

Programovací jazyky

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. A to platí i v IT. Abychom si mohli něco naprogramovat potřebujeme programovací jazyk. A zde máme několik možností, který zvolit. Abyste si mohli něco naprogramovat není potřeba znát všechny, postačí jeden. Které jsou ty nejlepší?

JavaScript

Java je skvělá především pro všechny, kteří by si rádi vytvořili perfektní web. Velkou výhodou JavyScript je to, že je dynamická a dokáže z každých nudných webovek vytvořit interaktivní a zábavné stránky. JavuScript zvolíme i v případě, že bychom si chtěli naprogramovat hru nebo webovou aplikaci.

Python

Pravděpodobně budoucí programovací jazyk číslo jedna, který se využívá v umělé inteligenci, datové analýze. Psaní v něm je navíc podobné běžnému psaní a tak je pro začátečníky nejvhodnější.

C++

Oproti Pythonu je C++ jeden z nejtěžších programovacích jazyků. Na druhou stranu pokud vás ale programování chytne, proč si dávat nízké cíle? Dřina naučit se C++ se ale vyplatí! C++ je velmi komplexní a naprogramujete s ním aplikace, které vyžadují vysoký výkon, např. ty které jsou určené pro tvorbu a úpravu videí.

Strašák jménem programování

Hlavně klid. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Protože, když se řekne, programování, spoustě lidí se vybaví něco složitého. Že sotva umíte poslat e-mail? Nevadí, s programováním můžete začít v každém věku. A uvidíte, že časem mu přijdete na chuť a objevíte i jeho nesporné výhody.

Proč zrovna já?

Protože nechcete, aby vám (nebo třeba i vašim dětem) ujel vlak, a to doslova! Jak už jste si přečetli v úvodu, život se odehrává na internetu. A ačkoliv ještě neprogramujete, jako uživatel se nevědomky s jeho výsledky setkáváte každý den. Tak proč nebýt součástí?

Výhody ajťáka

Kromě toho, že vás programování chytne a může být pro vás zábava, tak je jeho znalost i značnou výhodou na pracovním trhu. IT pozice se řadí k těm nejlépe placeným a jejich ohodnocení značně převyšuje celorepublikový průměr. A i když nechcete pracovat jako ajťák, tak se vám může hodit naprogramovat svojí firmě aplikaci nebo založit osobní web.

Programování je budoucnost nejenom z hlediska finančního ohodnocení. Ale jistě oceníte i svobodu, kterou vám dá. Jako programátor pracujete odkudkoliv. A tak můžete v klidu programovat z pohodlí vaší kuchyně nebo třeba během vaší cesty kolem světa.

Jak začít?

Dobrou zprávou je, že k programování téměř nic nepotřebujete. Vystačíte si s počítačem, internetem a vhodným operačním systémem.

Děti

Ano, programování zvládnou už i děti a to i ti nejmenší prckové. Dnes už existuje řada kroužků, kde se děti učí základy, tak aby pro ně bylo IT hra. Například Czechitas nabízí jednodenní akce, ale i příměstské tábory. Třeba je programování vlastních aplikací osloví natolik, že budou směřovat i na některou ze středních nebo vysokých škol. A co více. Možná se jim povede udělat díky programování kariéra a splní si své sny či se díky němu dokáží realizovat.

Dospělí

Samozřejmě, pokud se věnujete naplno programování během školních let, máte značnou výhodu. Ale i když jste ze školy už dávno pryč, nezoufejte. Dnes si vyberete z řady kurzů od jednodenních až po několikaměsíční, kde se vše potřebné naučíte. Pracujte potom na vlastních projektech nebo nabídněte svoje služby rodině a kamarádům a časem už budete mít programování v malíčku.

Tak co vezmete programování na milost? Přečtěte si články o senzačních aplikacích nebo těch, které vám mohou usnadnit život a možná vás to zláká na tolik, že i vy zatoužíte si podobnou naprogramovat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet