Jak na ...

Vázání kravaty: Jak uvázat správně kravatu?

Vázání kravaty odjakživa patřilo k nutnosti elegantního gentlemana. Za celý rok je celá řada událostí, při kterých potřebujeme umět uvázat kravatu, aniž bychom byli takzvanými kravaťáky, kteří ji musí nosit do práce každý den. Kde se vlastně kravata vzala? Jak uvázat kravatu? Co vše při tom hraje roli? A jaké uzly jsou nejpraktičtější?

Historie kravaty

O kravatách nacházíme první zmínku z doby Římské říše. Šátky neboli kravaty nosili příslušníci římských legií a podle barvy se určovalo, k jaké konkrétní jednotce patří.

S kravatami se setkáváme za vlády francouzského krále XIII. Ten si do své armády povolal chorvatské žoldáky, aby mu během Třicetileté války pomohli. Měli ve zvyku nosit okolo krku šátky připomínající dnešní kravaty.

Ze stejné doby pochází rovněž název kravata. Francouzské slovo „cravat“ je odvozeno od slova „Croat“ neboli Chorvat. Za Ludvíka XIV. Se pak kravaty stávají součástí běžné francouzské módy.

Základní pravidla

Předpokladem pro správné uvázání kravaty je respektování základních pravidel. Důležitá je především délka kravaty. Některé kravaty se nehodí pro složité uzly, protože jsou zkrátka příliš krátké. Jiné jsou zase příliš dlouhé a tak se s nimi obtížně dělají jednoduché uzly. Myslete i na šířku kravaty. Slim kravata neboli úzká kravata je ideální pro jiné druhy uzlů než klasické široké kravaty.

Nezapomeňte rovněž na zásadní pravidlo elegance o tom, že dálka širšího konce kravaty by po utažení uzle měla dosahovat ke knoflíčku vašich kalhot. Krátké kravaty do půlky břicha nebo naopak dlouhé až k rozkroku nejsou profesionální a mohou být vnímány jako závažný nedostatek elegance a společenského vzhledu.

Zvykněte si kravatu vždy po užívání rozvázat a pověsit na ramínko. Kravaty nejvíc trpí, když na nich necháte jeden uzel i několik let a stále ho utahujete. Jedná se navíc o estetický nedostatek.

Nejoblíbenější uzly

Mezi nejoblíbenější uzly patří Four in Hand uzel, který je pro svůj elegantní a přitom jednoduchý vzhled nejpoužívanější. Snadno se ho naučí každý muž. Hodí se totiž ke všem příležitostem, kdy se kravaty nosí.

Jednoduchý uzel neboli Kent, případně Orientální uzel – to vše jsou různá označení pro jeden a tentýž druh. Je vhodný zejména pro vysoké muže, protože při jeho vázání prakticky „spotřebujete“ tenčí část kravaty.

Uzel na kravatu, který se také těší velké oblibě, je windsorský uzel. Je širší než ostatní a hodí se ideálně pro muže s dlouhým krkem.

Jak uvázat windsorský uzel

Uvázat si uzel na kravatě se může zdát jako neřešitelný hlavolam. Mnoha mužům k tomu navíc chybí trpělivost a preciznost. Ve skutečnosti jde ale jen o cvik, který si snadno osvojíte. A čím častěji si budete kravatu sami vázat, tím rychleji se ji vázat sami naučíte. Pro začátek se nebojte vyzkoušet návod nebo požádejte o pomoc někoho z blízkých.

Pro příklad si zkusíme uvázat již zmíněný windsorský uzel. Postupujte podle následujících kroků:

  1. Kravatu si dejte kolem krku. Širší část kravaty mějte nalevo. Měla by být delší než ta užší.
  2. Překřižte dozadu širší konec přes ten užší a vraťte se dopředu.
  3. Širší konec protáhněte zepředu dolů přes smyčku, kterou máte kolem krku. Širší konec teď budete mít na pravé straně.
  4. Přední stranou přetáhněte širší uzel kravaty zpět na druhou stranu.
  5. Provlečte širší stranu zezadu pod krkem.
  6. Vpředu zasuňte širší konec kravaty do smyčky, která tam vznikla.
  7. Kravatu upravte. Udělejte poslední kosmetické úpravy. A můžete vyrazit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *