BydleníJak na ...

Velkoobchodní ceny energií nevěstí pro domácnosti nic dobrého. Reagovat lze přechodem k tepelným čerpadlům

Na energetických burzách se dnes rozhoduje o tom, jak vysoké budou v příštích letech ceny elektřiny či tepla pro domácnosti. Aktuální vývoj přitom vykazuje silně negativní trend. Velkoobchodní ceny elektřiny a zemního plynu vykazují dramatické nárůsty, podobná je situace i na trhu s emisními povolenkami, jejichž cena zásadně ovlivňuje cenu energií z neekologických zdrojů. Růst nákladů na elektřinu či teplo, které domácnosti zažily v letošním roce, jsou pravděpodobně jen malou „ochutnávkou“ toho, co bude následovat…

Zvýšené sazby v cenících dodavatelů elektřiny, zemního plynu či dálkového tepla již můžeme považovat za jistotu. Nyní je na samotných domácnostech, jak budou na vzniklé události reagovat, přičemž jedno ověřené řešení se nabízí, jsou jím tepelná čerpadla.

Nezapomeňte si však také srovnat energie, abyste získali tu nejlepší nabídku na trhu.

Vývoj velkoobchodních cen elektrické energie na komoditní burze PXE

Vývoj velkoobchodních cen elektrické energie na komoditní burze PXE

Vývoj velkoobchodních cen zemního plynu na komoditní burze PXE

Vývoj velkoobchodních cen zemního plynu na komoditní burze PXE

Zdroj: www.kurzy.cz

Proč zrovna tento zdroj? Mezi hlavní důvody patří:

  • Jedná se o čistý zdroj energií, kdy provoz tepelných čerpadel má minimální negativní dopad na životní prostředí.
  • Tepelná čerpadla jsou schopna generovat dostatek tepla bez ohledu na aktuální venkovní teploty.
  • Tepelná čerpadla využívají k výrobě tepla energii ze svého okolí, tj. geotermálního tepla či venkovního vzduchu, přičemž oba tyto zdroje jsou napříč Evropou k dispozici v prakticky neomezené míře zdarma. Evropa, a následně i její domácnosti, se tak stávají méně závislé na dodávkách zdrojů pro výrobu energií z politicky nestabilních regionů.
  • Tepelná čerpadla mají dlouhou očekávanou životnost. 
  • Tepelná čerpadla lze využít prakticky u všech typů nemovitostí, ať už jde o budovy o velikosti lodního kontejneru, bytového domu či dokonce celé městské čtvrti.
  • Jedná se o odzkoušené řešení. K prvnímu masivnímu rozšíření tepelných čerpadel došlo v 70. letech minulého století, kdy tepelná čerpadla začala nahrazovat ve Skandinávii kotle na topné oleje. Dnes tepelná čerpadla najdeme jak v oblastech kolem polárního kruhu, tak na pobřeží Středozemního moře.

Vývoj ceny emisních povolenek

Vývoj ceny emisních povolenek

Zdroj: https://tradingeconomics.com

Pokud vám není lhostejné, jak vysoké budou vaše účty za teplo v příštích letech, začněte se ještě dnes zajímat o možnosti využití jednotlivých typů tepelných čerpadel ve vaší domácnosti. S výběrem tepelného čerpadla, resp. jeho dodavatele, není vhodné otálet tak, jak lze v příštích měsících očekávat masivní růst zájmu o tento zdroj tepla ze strany domácností i firem.

Přečtěte si také o tom, jak na výpočet DPH při dovozu nebo o tom, jak vydělat peníze na internetu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení