Zdraví

Znáte léky, které se nesmí kombinovat?

Když jsme nemocní nebo je nám špatně, nepřemýšlíme nad tím, že existují závažné vedlejší účinky pozření několika léků naráz. Prostě je spolkneme a čekáme na úlevu. Každý lék je ale organismem zpracován jinak a polknutí více druhů prášků současně výrazně narušuje jejich předvídatelné účinky. Zjistěte, které léky se mezi sebou nesmí kombinovat, jinak hrozí nepříjemné následky, v krajním případě i otrava.

Léky někdy neléčí, ale škodí

Riziko předávkování se medikamenty hrozí více u kombinace ‘lék na předpis/volně prodejný lék’ než u samotných léků na recept. Je potřeba si uvědomit, že k lékové interakci dochází i při pozření dvou na první pohled naprosto nesouvisejících substancí. “Typickým příkladem je zapití antihistaminik grepovým džusem nebo mlékem,” upozorňují internisté. “Nebo když si vezmeme antidepresiva a vzápětí síran železnatý (železo) jakožto doplněk stravy.” 

Tyto kombinace vypadají na první pohled přívětivě (jako přilepšení si doplněním vitaminů a minerálních látek), ale opak je pravdou. Ve skutečnosti si rozházíme interval rozpustnosti léku v zažívacím traktu, a jeho účinek buď mnohonásobně zvýšíme, nebo utlumíme. Výsledkem bude neúčinnost pomocné látky a zdraví (a život) ohrožující vedlejší účinky.

Hlavní typy lékových interakcí

Závažné a potenciálně život ohrožující lékové interakce se vesměs projevují nebezpečným poklesem krevního tlaku, rychlým a nepravidelným srdečním tepem a hromaděním toxinů poškozujících srdce nebo játra. Existují 3 hlavní typy lékových interakcí:

#1 – “Zdvojení” dávky

Jakmile najednou užijete dva léky s podobnými účinnými látkami, dostanete do těla dvojnásobnou dávku substance, což má neblahý vliv na srdce a játra.

#2 – Účinky jdoucí “proti sobě”

Někdy vám doktor nevědomky napíše léky, jejichž účinné látky jdou “proti sobě” a tzv. se vyruší. Pokud je užíváte společně, očekáváte zesílení dávky, paradoxně ale dojde ke snížení účinnosti na minimum, případně k jejímu úplnému vynulování.

#3 – Změna

Užíváte-li větší množství léků, někdy stačí jeden, aby se totálně změnil způsob, jakým tělo absorbuje, šíří nebo zpracovává jiný lék. Z prášku, který byl původně předepsán k léčbě, se jak mávnutím proutku může stát jed.

Vedlejší typy lékových interakcí

Internisté pracují s ještě jedním důležitým dělením lékových interakcí. Používají k tomu anglické pojmy:

  1. Interakce “drug-drug” neboli léková,
  2. Interakce “drug-food/beverage” neboli “lék-jídlo/pití” a 
  3. Interakce “drug-condition” neboli “lék-podmínka”.

💡 Tip: Znáte nejlepší filmy o drogách? Inspirujte se v našem článku.

Interakce “drug-drug”

O lékové interakci jsme se bavili v předchozí kapitole. Jde o kombinaci lék-lék vyvolávající neočekávaný vedlejší účinek. Např. smíchání léku na podporu spánku (sedativum) a léku na alergie (antihistaminikum) zpomalí vaše reakce, což se negativně projeví při řízení auta nebo obsluze strojů.

Interakce “drug-food/beverage”

Tato interakce je výsledkem reakce léků s potravinami nebo nápoji. Např. smíchání alkoholu s některými medikamenty způsobí únavu, zpomalení reakcí i potenciální otravu. To samé platí i pro čaje (např. lipový čaj).

Interakce “drug-condition”

K interakci “lék-podmínka” dojde, když nepříznivý zdravotní stav učiní z léku potenciálně škodlivou substanci. Když např. máte vysoký krevní tlak, můžete zaznamenat nežádoucí reakci, pokud si aplikujete tzv. dekongestivum (přípravek ke snížení otoku nosní sliznice, typicky Muconasal).

Léky, které se nesmí kombinovat – Čtete pozorně příbalový leták?

Příbalový leták je nezbytnou součástí každé krabičky s léky a není tam pro legraci. Obsahuje informaci o tom, s jakými prášky se ten váš nesmí mixovat, nebo může, ale až potom, co se poradíte s lékařem nebo lékárníkem. Většina z nás příbalový leták ale vůbec nečte; případně tuto pasáž přeskočí. A to je chyba.

🗣️ Farmaceuti radí: Abyste se vyhnuli potenciálním lékovým interakcím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, včetně léků na předpis, volně prodejných (OTC) léků, bylinných doplňků, vitamínů a minerálů.

Léky v příbalových letácích

Jak vypadá v reálu soupis lékových interakcí v příbalových informacích?

  1. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) snižují účinnost některých léků na vysoký tlak; pokud je pozřete naráz, riskujete selhání ledvin. NSAID dále interagují s diuretiky (léky zvyšující tvorbu moči), digoxinem (výtažek z náprstníku předepisovaný k léčbě srdce), lithiem a methotrexátem (přípravek předepisovaný k léčbě zánětlivých a nádorových onemocnění).
  2. Antacida (přípravky neutralizující kyselé pH v žaludku) ovlivňují biologickou dostupnost určitých léků zvýšením pH žaludku, čímž brání jejich vstřebání do krve; lék je pak buď méně účinný nebo nefunguje vůbec. Negativně interagují s antibiotiky, léky na ředění krve nebo s léky na srdce. Často se vyskytují v přípravcích proti nachlazení (aniž bychom na to byli upozorněni) a mohou způsobit ohrožující zvýšení krevního tlaku, pokud se užívají společně léky na snížení tlaku.
  3. Antihistaminika 1. generace (většinou podávaná lokálně jako oční/nosní kapky nebo mastičky) působí sedativně, čímž zvyšují tlumivý účinek léků působicích na centrální nervový systém. Negativně interagují s alkoholem, benzodiazepiny (léky na spaní), opiáty a barbituráty.
  4. Grepový džus zasahuje do metabolismu léčiv a zvyšuje jeho hladinu (a tím i účinnost) v těle. Negativně interaguje s blokátory kalciových kanálů (amlodipin, felodipin), které se předepisují k léčbě vysokého tlaku a při onemocnění koronárních tepen.
  5. Mléčné výrobky bohaté na vápník snižují účinnost antibiotik, zejména tetracyklinu.
  6. Třezalka tečkovaná snižuje účinnost některých léků a může vést k poklesu hladiny cyklosporinu vedoucímu k odmítnutí transplantátu, serotoninovému syndromu (pokud se užívá společně s antidepresivy), nežádoucímu těhotenství u žen užívajících perorální antikoncepci a snížené účinnosti protinádorových léků.
  7. Ginkgo biloba inhibuje srážení krve a může způsobit problémy, pokud se užívá s léky na ředění krve a aspirinem.

💡 Tip: Víte, že vitaminy na vlasy a nehty nepříjemně interagují se specifickými antidepresivy?

Stručný přehled léků, které nesmíme kombinovat mezi sebou

Výše vidíte odborný popis lékových interakcí, jaký si můžete přečíst v každém příbalovém letáku. Samozřejmě jde jen o krátký výčet všech možných kontraindikací, které se mohou objevit. Některé příbalové informace jsou daleko zmatenější, protože nevyjmenovávají názvy interagujících léků, ale radí, že se “máme poradit s lékařem, pokud trpíme nemocí XY”. Připomíná vám to něco?

Antiemetika 

  • léky k léčbě nevolnosti, zvracení nebo závratí spojených s kinetózou

“Před použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud užíváte sedativa nebo trankvilizéry, nebo máte dýchací potíže (emfyzém nebo chronickou bronchitidu), glaukom a potíže s močením v důsledku zvětšené prostaty. Vyhýbejte se alkoholickým nápojům.”

Léky proti nevolnosti
Nejznámějším antiemetikem je Kinedryl. | Zdroj: magistra.cz

Laxativa

  • léky na dočasnou úlevu od zácpy

“Před použitím se zeptejte lékaře, pokud máte onemocnění ledvin nebo pociťujete bolest žaludku, nevolnost nebo zvracení, případně užíváte projímadlo obsahující fosfáty, draslík nebo hořčík.”

Léky proti průjmu
Mezi laxativa patří Guttalax. | Zdroj: drmax.cz

Analgetika

  • léky dočasně ulevující od bolesti

“Různé volně prodejné léky proti bolesti – acetaminofen, aspirin, ibuprofen, ketoprofen, salicylát hořečnatý a naproxen – obsahují různé podpůrné látky a každá způsobuje něco trochu jiného. Obecně se ale dá říct, že by se rozhodně neměly kombinovat s alkoholem.” 

Léky proti bolesti
Ibuprofen se nesmí kombinovat s alkoholem. | Zdroj: mediexpert.cz

Stimulanty

  • léky, které pomáhají obnovit bdělost při únavě nebo ospalosti

“Při užívání omezte konzumaci potravin a nápojů obsahujících kofein, který způsobuje nervozitu, podrážděnost, nespavost a zrychlené bušení srdce. Uvědomte si, že doporučená dávka těchto přípravků obsahuje asi tolik kofeinu jako šálek kávy.”

Léky proti ospalosti
Oblíbený přípravek na povzbuzení. | Zdroj: sport-potreby.cz

Antitusika

  • léky proti (lehčímu) kašli (např. při nachlazení)

“Před použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud užíváte sedativa nebo trankvilizéry.”

Lék na nachlazení
Oblíbený přípravek na zánět vedlejších cest dýchacích. | Zdroj: lekarna.cz

💡 Tip: Složky antitusik často interagují s elementy v bylinkách, včetně bylinných koupelí.

Bronchodilatancia

  • léky na dočasnou úlevu od dušnosti, tísně na hrudi a sípání v důsledku bronchiálního astmatu

“Před použitím se poraďte s lékařem, pokud máte srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, onemocnění štítné žlázy, cukrovku nebo potíže s močením v důsledku zvětšené prostaty.”

Lék na bronchiální astma
Inhalátor na uvolnění spazmatu dýchacích cest. | Zdroj: drfox.cz

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
2
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví