Jak na ...TěloZdraví

10 Tipů: Jak se co nejrychleji zbavit rýmy?

Rýma, neboli akutní rinitida, je velmi častým onemocněním, které postihuje lidi všech věkových kategorií. Typické příznaky rýmy jsou ucpaný nos, hlenovitá sekrece a kýchání. Tyto příznaky mohou být velmi rušivé a omezují denní aktivity. Následujících deset tipů Vám poradí, jak se zbavit rýmy co nejrychleji.

Zvlhčujte vzduch

Suchý vzduch může způsobovat dráždění nosní sliznice, což může zhoršit příznaky rýmy. Pomůže vám Pravidelné větrání místnosti a používání zvlhčovače vzduchu Vám pomůže se zbavit rýmy.

Pijte hodně tekutin

Dodržujte pitný režim. Ten je při rýmě zásadní. Pijte hodně vody, bylinné čaje, ovocné šťávy nebo vývar. Díky tomu se uvolní hlen a urychlí se proces uzdravení.

Užívejte vitamíny a minerály

Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály posílí Vaše tělo a pomůže Vám zvládnout rýmu rychleji. Doporučujeme konzumovat potraviny bohaté na vitamín C, který podporuje imunitní systém. Konzumujte i zinek, který je důležitý pro hojení.

Inhalujte páru

Inhalace páry může pomoci uvolnit ucpaný nos a ulevit od příznaků rýmy. Můžete si udělat horkou sprchu nebo se postavit nad horkou vodu s ručníkem přes hlavu.

Používejte nosní spreje

Nosní spreje s obsahem soli mohou pomoci uvolnit ucpaný nos a zlepšit dýchání. Používejte je však opatrně a ne déle než 3-4 dny, aby nedošlo k závislosti.

Používejte antihistaminika

Pokud je vaše rýma způsobena alergií, může vám pomoci užívat antihistaminika, která snižují reakci na alergen.

Snižte stres

Stres může zhoršovat příznaky rýmy. Zkuste si najít čas na relaxaci nebo meditaci, abyste snížili úroveň stresu.

Vyhněte se kouři

Kouř z cigaret nebo znečištěný vzduch mohou dráždit nosní sliznici a zhoršovat příznaky rýmy. Snažte se vyhnout prostředí s kouřem.

Přikládejte teplý obklad na obličej

Teplý obklad může ulevit od bolesti hlavy a uvolnit ucpaný nos. Přiložte si teplý ručník na obličej po dobu 10-15 minut.

Odpočívejte

Pokud se cítíte unavení, zůstaňte doma a odpočiňte si. Tělo potřebuje dostatek spánku a odpočinku, aby se mohlo uzdravit.

Při rýmě je důležité dbát na pitný režim, zvlhčovat vzduch a dodržovat zdravé stravování bohaté na vitamíny. Pokud jsou Vaše příznaky rýmy způsobeny alergií, vyhněte se alergenům, které ji způsobují. Pokud však příznaky neustupují, doporučujeme navštívit lékaře, aby se zjistila příčina a případně nasadila vhodná léčba. Snažte se také minimalizovat šíření virů, zejména v období chřipek a nachlazení. Dodržujte zásady hygieny a vyhýbejte se lidem, kteří jsou nemocní. Pokud budete dbát na své zdraví a dodržovat vhodná opatření, zvládnete rýmu rychleji a s menšími potížemi.

Přečtěte si, jaký vliv na zdraví má suché kartáčování.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *