CestováníZdraví

7 Tipů na nejlepší lázně v Maďarsku

Potřebujete na chvíli vypnout a odpočinout si? Zrelaxovat ztuhlé svaly či posílit imunitu? A zároveň vás láká i něco nového? Zajeďte si do maďarských lázní! Dá se tam dojet autem a cenově to nevychází zas tak špatně. V této zemi se nachází 385 lázní a termálních koupališť, z nichž více než 70 nese označení léčivé lázně. Jestliže chcete spojit výlet do zahraničí s něčím příjemným, Maďarsko pro vás bude ideální volbou. Tamní víkendový pobyt v horké vodě vám v následujících podzimních dnech určitě prospěje. Pokud chcete zjistit, které lázně se v Maďarsku jsou nejlepší, čtěte dál.

Szechényi
V Maďarsku najdete mnoho lázní včetně těch v Budapešti – Széchenyi.

1. Mosonmagyárovár

Jedná se o nejbližší lázně po cestě z ČR, které leží zhruba 30 km jižně od Bratislavy. Tamní voda byla uznána za léčivou už v roce 1957 a nyní patří mezi 5 nejúčinnějších v Evropě. Pomáhá proti bronchitidě, zánětu nosních dutin, ale i při rehabilitaci po úrazech. V areálu naleznete 4 druhy bazénů s různými teplotami. Doporučujeme pokud máte rádi klid a nepotřebujete tobogány ani jiné vodní atrakce.

2. Bükfürdő

Tyto lázně jsou nejmladšími v Maďarsku a nachází se ve městě Bük, nedaleko hranic s Rakouskem. Na návštěvníky zde čeká 34 bazénů – od léčebných a zážitkových, přes bazény pro děti až po bazén na podvodní cvičení. Užijete si zde koupání venku i vevnitř, včetně atrakcí jako vlnobití, seskokový záliv či park s houpacími sítěmi. Tyto lázně jsou tedy vhodné pro všechny bez rozdílů věku i pro sportovce, kteří se mohou vyřádit na několika hřištích.

3. Sárvár

Říká se, že tyto lázně situované kousek od zmíněného Büku jsou nejlepší v Maďarsku pro pobyt s dětmi. Malí raubíři budou mít k dispozici tobogán dlouhý neuvěřitelných 106 metrů, ale i bazén s vlnobitím. Pro pohodlí maminek zde mysleli i na kojící a dětské koutky. Kromě tradiční relaxační části jsou k dispozici i části určené výhradně pro terapie. Voda je zde bohatá na speciální sůl, která pomáhá při léčbě kožních onemocnění a poruchách pohybového aparátu. Komplex byl postavený v roce 2002, historický nádech tedy nečekejte.

4. Széchenyi

Termální lázně Széchenyi najdete v hlavním městě. Díky své rozloze se pyšní titulem největší lázeňský komplex v Budapešti. Byly vybudované na konci 19. století, takže se při koupání můžete kochat okolními architektonickými skvosty. K dispozici zde budete mít 18 bazénů s teplotou vody 20 až 40 °C. Tamní voda obsahuje hodně síry, vápníku a hydrogenuhličitanu hořečnatého, což blahodárně působí na kloubní aparát i zažívání. Na své si zde přijdou i milovníci welness, jelikož si budou moci vybrat z celé řady příjemných procedur.

Tip: Pokud zde zavítáte, naplánujte si pobyt na více dní a užijte si nezapomenutelnou atmosféru Budapešti pyšnící se celou řadou památek. Určitě oceníte i tamní ceny, které nejsou tak vysoké jako například v západních zemích.

5. Hévíz

Nejedná se o klasický lázeňský komplex, ale o největší termální jezero v Evropě s teplotou vody okolo 30 °C, v závislosti na ročním období. Hévíz se rozprostírá nedaleko vyhledávaného Balatonu. Návštěva je vhodná především pro léčbu bolavých kloubů, svalů, zánětů i nemocí oběhové soustavy. Také zde najdete pramen minerální vody, který se těší oblibě už od roku 1795. Za zmínku stojí určitě i léčivé bahno, z něhož se dělají zábaly, nebo welness centrum se saunami, kde se můžete zrelaxovat.

Tip: Kromě lázeňských radovánek si v městečku Hévíz můžete dopřát i kvalitní pití z hroznů, jelikož se nachází ve vyhlášené vinařské oblasti. Co si tu naplánovat příjemný víkend se svou drahou polovičkou?

6. Győr

Díky bohaté historii s nádechem baroka je město Győr turistickým centrem, které najdete se rozprostírá zhruba 60 km za Bratislavou. Do podvědomí se dostalo díky termálním lázním, někdy označovaným jako Ráb, s více než devadesátiletou tradicí. Jedná se o jeden z největších komplexů v Maďarsku, který v roce 2018 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Milovníci tepla a páry si tu ve dvoupatrovém saunovém světě určitě přijdou na své. Zvláštností je také temná jeskyně s nejteplejší vodou. Perfektní způsob, jak se uvolnit a vychutnat si příjemné ticho. Případnou žízeň pak jednoduše uhasíte ve vodním baru.

7. Zalakaros

Přestože je Zalakaros malé městečko, leží v něm nádherné lázně, které se řadí mezi evropskou elitu. Zdejší pobyt ocení především rodiče ratolestí všech věkových kategorií. Ti menší se mohou vydovádět v dětském vodním světě s více než 60 atrakcemi, větší si užijí adrenalin v parku s mnoha tobogány. Dospělí si zatím odpočinou v saunovém světě nebo v případě zdravotních obtíží využijí léčebné centrum. Pastvu pro oči představuje místní kopulovitou halou s historickou atmosférou. Okoupat se lze ve vnitřních i venkovních bazénech. Zalakaros se však hodí spíše pro lidi, kterým vyhovuje klid a nepotřebují kromě lázní další kulturní vyžití.

Hévíz
Největší termální jezero v Evropě – Hévíz.

Věříme, že vás tento článek nadchne a do maďarských lázní se opravdu vydáte, ať už s partnerem, rodinou nebo kamarády. Kromě odpočinku totiž budete mít možnost poznat jinou kulturu, ochutnat místní jídlo nebo si udělat výlet po památkách.

Tip: Maďarština se od češtiny hodně liší. Pokud nejste mistr na cizí jazyky a máte strach z komunikační bariéry, vyzkoušejte naše tipy, jak se naučit rychle anglicky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana
Vášnivá cestovatelka, milovnice cizích jazyků a kultur a v neposlední řadě i začínající pisálek.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *