Kultura

Co nakreslit, když se nudím

Umíte to s tužkou, pastelkami, fixem, temperami či jinou výtvarnou pomůckou? Či snad jste teprve začátečníky, kteří zatím neumí kreslit? Nevadí, v tomto článku se dozvíte, co malovat. Ať už se nudíte nebo z jiných pohnutek. Můžete si také zahrát některé kreslicí zábavné seznamovací hry. Co tedy nakreslit a jak?

I když je nuda ve volném čase zvláštní pojem, lze ji zahnat například malbou či kresbou

Chcete si pro začátek vyslechnout můj osobní názor na nudu ve volném čase? Dobře, pohodlně se usaďte a čtěte, možná tím zaženete nudu. 🙂

Mám pocit, že každý člověk by měl umět nakládat se svým volným časem. Mít koníčky, a pokud žádné nemá, najít si je. Jestliže ve svém hledání není úspěšný, je to zvláštní a ten čas by měl vyplnit alespoň něčím užitečným, čím prospěje rodině či společnosti. Jistě, může si třeba lehnout do postele; i to je správné, dostatek odpočinku a spánku tvoří dobrý základ. Ale pokud se jen otravuje a říká: „Já se nudím“, je načase něco změnit.

JIný případ je, když se člověk nudí v nějakém mezidobí, což je chvilková znuděnost při čekání u lékaře, na autobus či při jízdě MHD. Ale i to se dá přece řešit třeba čtením knihy, posloucháním písní či podcastu ve sluchátkách nebo luštěním křížovek, aby nedocházelo k marnění času. Na kreslení ovšem potřebujete klid a jaksi vybavení (i když si můžete vystačit i se specializovaným tabletem).

💡 Tip: Když se někdo nudí, má vyrazit na procházku, nejlépe do lesa. Tam může kreslit/malovat krajinu. Ilustrace se dají ovšem tvořit i doma, a to ani nemusíte mít malířské plátno. Stačí nějaké obyčejné školní pomůcky.

Co nakreslit?
I když je nuda ve volném čase zvláštní pojem, lze ji zahnat například malbou či kresbou. | Zdroj: Pixabay

Rozdíl mezi kreslením a malováním

Okreslovánky. Už jste ten pojem někdy slyšeli? Věřím, že nikoliv, je to spíše taková Morgensternova hra, čili neexistující synonymum pro omalovánky. Ale když se nad tím zamyslíme, správně by se jim mělo říkat okreslovánky.

Jaký je rozdíl mezi kreslením a malováním? Kreslí se tužkou, fixem či voskovkou. Malbu provádíme voskovkami či temperami. A víte proč? Tužkou či tuší se totiž kreslí linie, křivky a čáry, zatímco temperami a vodovkami pokrýváme plochu, barva se tedy nanáší malbou ve velkém měřítku, rozsáhleji.

Čím budete kreslit?

Možností, čím kreslit, je nepřeberné množství. Pokud jste si vybrali pastelky, doporučuji tlusté. S těmi se pracuje pěkně. Můžete zkusit také třeba voskovky, obyčejnou tužku, Centropen či fixy. Pokud místo kreslení chcete malovat, zpravidla samotnému malování předchází kreslení (nejčastěji tužkou).

Zjistěte míru svého umu

Než se pustíte do kreslení, můžete si nalít čistého vína. Popravdě si řekněte, jak na tom s malováním jste. Jde vám to samo, nebo si připadáte spíše jako kreslící dřevo? Pokud na to talent moc nemáte, začněte jednoduššími věcmi. Jestliže už jste pokročilí profíci, zkuste vyšší level a kreslete třeba za peníze. Například autoři knížek, nakladatelé a následně čtenáři to ocení.

Co nakreslit, když se nudím?
Co nakreslit? | Zdroj: Pixabay

Nakreslete komiks

Stačí krátký komiksový strip na jeden řádek se zajímavou pointou. Můžete také nakreslit celý komiks na stránku či na více stran. A jednoho dne třeba vydáte knihu komiksů.

Zahrejte si komiksovanou

Patříte do nějaké party nebo jste minimálně dva? Zahrejte si zábavnou kreslicí hru. Papír postavte na výšku a rozdělte ho stejnoměrně přeložením na čtverce, nebo jednotlivá políčka narýsujte. První člověk nakreslí první obrázek, který si vymyslí. Potom papír předá dalšímu a ten naváže dalším obrázkem. Vzniknou z toho legrační a pěkné příběhy, které všechny pobaví. A vy si ještě k tomu parádně procvičíte kreslení. S touto hrou se určitě nebudete nudit.

Nakreslete komiks.
Nakreslete komiks. | Zdroj: Pixabay

Kreslicí kufr

Další skvělou hrou je kreslicí kufr. Organizátor ukáže lidem na jedné straně stolu papír, na kterém je napsané nějaké slovo či sousloví, a oni je musí nakreslit. Naproti každému sedí jeho parťák, jenž musí co nejrychleji nápis na papíře uhodnout. Bod dostane ta dvojice, která to vykřikne jako první správně. Která dvojice bude mít na konci hry nejvíce bodů, vyhrála.

Zahrejte si Activity

Co nakreslit, když se nudím? Je třeba udělat to tak, abych se nenudil/a. Třeba si zahrát nějakou kreslicí společenskou deskovou hru, například Activity, kde kromě kreslení potrénujete i rétoriku a pantomimu.

Nakreslete ilustrace do knihy

Píšete pohádky pro děti či jakýkoli jiný žánr? Nebo zatím jen toužíte napsat knihu? Pokud umíte kreslit, můžete si ilustrace vytvořit sami.

Jste-li umělecky založení a talentovaní v oblasti kreslířství/malířství, můžete své ilustrace nabízet například na internetu, třeba ve facebookové skupině Kreslíři a ilustrátoři. No a nebo si stoupněte na Karlův most a staňte se pouličním umělcem, který na místě na zakázku nakreslí portrét osoby.

Napište dětskou knihu a ilustrujte ji.
Napište dětskou knihu a ilustrujte ji. | Zdroj: Pixabay

Malujte elektronicky

I v nějakém programu můžete tvořit ilustrace (třeba v neznámějším Malování). Pomůže vám tedy počítač. A dá se kreslit i na speciální kreslicím tabletu. Například e-shop mall.cz má v nabídce kreslicí tablety pro děti i dospělé.

Co nakreslit?

A nyní nějaké ty tipy. Pokud potřebujete zabavit dítě, může nakreslit komiks o svých oblíbených hračkách. Řekněte mu, ať si s nimi hraje a pak celý příběh napíše na papír a vytvoří k němu ilustrace.

Nemáte-li na kreslení představivost, kreslete, co vidíte. Nebo něco pěkného vyfoťte a podle snímku vytvořte kresbu. Vhodným námětem jsou zvířata, rostliny, krajiny, lidé a věci.

Také můžete někomu nakreslit obrázek do památníku. Klidně si vezměte předlohu, třeba knížku či reálný obrázek. A podle něj vytvořte vlastní ilustraci. Potom památník vraťte jeho majiteli.

Kreslete, co vás baví.
Kreslete, co vás baví. | Zdroj: Pixabay

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
6
Super
1
Nic moc
4
Trapas
2
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Kultura