Jak na ...

Jak napsat žádost o rozvod doma?

Chcete se rozvést? Jaká lejstra musíte vyplnit? Můžete tak učinit v klidu doma. Budete potřebovat vzorový dokument Žádost o rozvod, dohledatelný snadno doma na internetu, a u soudu pak doklady.

Konec manželství

Po nějaké době manželství jste zřejmě došli k závěru, že svatba nebyl váš šťastný nápad. Ukázalo se, že ten, komu jste obětovali své srdce, nemá charakter a je to ubožák. Hádky ve vašem domě či bytě nechybí žádný den. Možná došlo i k nevěře.

Nedorozumění mezi členy páru je tak fatální, že se bez rozvodu neobejdou. Pokud se vám to stalo, musíte jít zkrátka od sebe. A hledat lepší zítřky. Jak na rozvod?

Kdy se můžete rozvést?

Platí pravidlo, že musíte být manželi nejméně rok a minimálně šest měsíců žít zvlášť (od sebe). Je to proto, abyste se neunáhlili.

Jak dlouho trvá rozvod?

Zrušení manželství zabere nejméně tři měsíce, ale obvykle více. Nejlepší je vždycky dohoda. Čím více to budete komplikovat, tím déle proces potrvá.

Elektronická žádost o rozvod – vzor

Váš manželský svazek má brzy skončit. Jak to urychlit? Rozvodové řízení nastupuje po vyplnění formuláře zvaného Žádost o rozvod. Dokumentu se říká také Návrh na rozvod, ale korektní je jen název Žaloba o rozvod manželství.

Náležitosti Žaloby o rozvod manželství

 • adresa a název soudu
 • nadpis „Návrh na rozvod manželství“
 • informace o navrhovateli
 • datum a místo svatby
 • informace o nezletilých dětech
 • příčiny rozvodu
 • důkazy
 • datum
 • podpis (navrhovatele či obou manželů)

Dva způsoby, jak se rozvést

Existují dva druhy ukončení manželství. Prvním je sporný, druhým nesporný rozvod. Pokud to jen trochu lze, měli byste se rozhodnout pro nesporný rozvod manželství.

Sporný rozvod – rozvést se chce jen jeden

Znamená to, že zrušit manželství chce jen jedna osoba. Když se manželé nedohodnou na třech věcech (ohledně dalšího bydlení, dětí a majetku), nastupuje sporný rozvod, kdy za ně rozhodne soud.

Nesporný rozvod – po rozvodu touží oba

Je to zrušení manželství rozsudkem soudu. Znamená, že se oba lidé dohodli na rozvodu. Podmínkou pro oba manžele je domluvit se na majetku, dětech a dalším bydlení. Jde o rychlý rozvod. I když je to dohodou, stejně musíte k soudu.

Budete potřebovat rozvodové papíry. Žádost musíte doručit soudu v místě vašeho bydliště. Platí se za to 2000 Kč. S sebou si vezměte oddací list a rodné listy dětí. Samozřejmě potřebujete i občanské průkazy.

Nejlepší je obrátit se rovnou na právníka – z důvodu složitosti situace. Je lepší, když Dohodu o ukončení manželství sepíše advokát, protože obyčejní lidé se v právu nemusejí dostatečně orientovat. Ale pokud vědí, co a jak, mohou si to sepsat sami. Dohoda musí být písemná. Podpisy se úředně ověřují. V zahraničí manželé chodí k notáři.

Řeší se společné jmění manželů. To znamená movitý i nemovitý majetek, půjčky a spořicí účty. Je nutné sjednotit to s bankami, protože manželé mívají hypotéku. Proto je důležité uzavřít dohody s bankou. Dary nebo věci, co manželé zdědí, se do společného jmění manželů nepočítají.

Nesporný rozvod je nejlepší způsob, jak se rozvést – nejméně bolestivý a nákladný. Takže pokud to jen trochu jde, obě strany by měly nějak ustoupit, udělat kompromis.

Dohoda také zahrnuje, že manželé mají ujasněnou výši výživného a termín splatnosti alimentů. U nezletilých to schvaluje opatrovnický soud.

Nejčastější chyba při rozvodu

Při rozvodu byste se měli vyvarovat časté chybě. Proces rozvázání manželství komplikují emoce. Nemíchejte do celé věci touhu po pomstě, nedělejte intriky. Citové zranění si řešte ve svém nitru. A jednejte férově. Pro potomky udělejte to nejlepší, neubližujte jim, trpěly by vašimi emocionálními zraněními. Takže děti jako rukojmí ne. Zastavte se, vychladněte. Ukřivděnost hoďte za hlavu. Záští nakonec ublížíte i sami sobě.

Přemýšlejte z dlouhodobějšího kontextu. Sice můžete vysoudit několik stovek navíc, ale vrátí se vám to v souvislosti s náklady vynaloženými na advokáta?

Přečtěte si také náš článek o tom, jak zjistit, že se mu líbím, nebo text pro pány o tom, jak se starat o vousy.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *