Nezařazené

Nevěra jako touha, která zraňuje

Nevěra. Situace, která přichází jako rána z nebe a zatřese našim vztahem od základu. Sebevědomí klesne na nulu a v našem životě se mísí beznaděj, vztek a lítost.

Kdy má ještě smysl zachraňovat vztah a jak se vyrovnat s partnerovou nevěrou? Tyto otázky si zodpovíme níže.

5 nejčastějších typů nevěry

Podívejte se na pět hlavních typů nevěry. Jedná se o fyzickou, emoční, finanční, virtuální a mentální nevěra.

Fyzická nevěra

Nejčastější, avšak ne nejnebezpečnější typ nevěry. Fyzická nevěra zahrnuje všechny tělesné úkony od líbání až po sexuální styk. Tato zakázaná intimita v nás probouzí touhu a vášeň po těle jiné osoby, avšak není nijak spojena s citem, či láskou. Mnozí lidé jednoduše touží po jiných, i když jsou ve vztahu velmi šťastní.

Emoční nevěra

Emoční nevěra staví na hlubokých citech a sympatiích k jiné osobě, proto je nebezpečnější, než nevěra fyzická. Tato forma se často přenáší do partnerova chování, kdy si častěji střeží telefon, nevěnuje nám tolik pozornosti, či ztrácí zájem o sex. Pro nás jako partnera je zjištění, že náš partner chová výrazné city k jiné osobě mnohem bolestivější, než čistě fyzický akt.

Finanční nevěra

Rozepře kvůli financím jsou třetí nejčastější příčinou rozpadu manželství (hned za nevěrou). Pokud náš partner zjistí, že máme tajný účet, či jsme bez jeho vědomí učinili důležité rozhodnutí, které se týká financí nás obou, může se cítit zrazený. Tato forma nevěry může přerůst až v dlouhotrvající krizi, která pramení z narušení důvěry.

Nevěra na sociálních sítích

V dnešní době internetu nemusíme vyjít z domu, abychom dělali něco nepřípustného. Profil na seznamce, či časté dopisování s lidmi opačného pohlaví, které je často doprovázenou sexuálním podtextem, nebo posíláním fotografií, může s naším vztahem pořádně zamávat.

V dnešní době je časté, že jeden z partnerů objeví na seznamce svůj protějšek, který může vyhledávat sex chat nebo dokonce milence/milenku. Na oblibě také získává takzvaný sugardating nebo jen prosté posílání intimních fotek.

Časté fantazie

Snění, či fantazírování, může být pro vztah někdy přínosem, avšak pouze ve zdravé rovině. Pokud naše představy a myšlenky často zabíhají k jiným osobám a pro našeho partnera již nezbývá místo, může se jednat o velký problém, který pramení z nás samotných. Často značí nespokojenost ve vztahu, či sexuálním životě a nemá moc daleko k realizaci nevěry fyzické.

Americký psycholog Justin Lehmiller uvedl, že jen v Americe jedna z pěti vdaných žen a jeden ze čtyř ženatých mužů, byli alespoň jednou nevěrní. Avšak tyto čísla nejsou přesná, protože jen zlomek nevěrníků je ochotných zahýbání přiznat.


Proč lidé podvádí? 3 nejčastější důvody

Jaké jsou důvody a motivy nevěry.

Stereotyp, strašák všech vztahů

Nuda a rutinní život bývají příčinou číslo jedna. Náhodný románek, neprobádané území a dostatek pozornosti od milence/milenky, odvádí naši pozornost od každodenního života.

Pomsta

„Oko za oko, zub za zub“. Toto přísloví je možná pravdivé, avšak do partnerského soužití nepřinese nic dobrého. Pokud nás partner podvede, dává nám to mylnou představu, že mu to můžeme kdykoliv vrátit. Pokud však chováme zdravou sebeúctu a chceme ve vztahu zachovat alespoň nějakou důvěru, tak od tohoto jednání upustíme.

Nedostatek sexu

Tato příčina nevěry bývá převážně ze strany mužů. Není žádným tajemstvím, že muži sex k životu potřebují stejně jako vzduch. Proto dlouhodobé odpírání sexu, či negativní postoj partnerky k novým praktikám, či zážitkům může vést k nevěře.

Tipy, jak se vyrovnat s nevěrou

Nutno podotknout, že lidé, kteří podvádí pravidelně, mají tuto vlastnost zakořeněnou v sobě. Jedná se o součást jejich osobnosti, která se nezmění změnou partnera, či prostředí. Většinou se jedná o něco hlubšího, kdy trauma z dětství, nedostatek pozornosti od rodičů, či nízké sebevědomí bývají hlavní příčinou problému.

Rozpoznat nevěru bývá někdy velmi obtížné. Ne zřídkakdy se stává, že si myslíme, že žijeme vedle milujícího, pozorného a věrného partnera. O to více je bolestivější zjištění, že náš milý pozorný má profil na seznamce, či si píše choulostivé zprávy s ne jednou ženou.

Čím více překvapující je toto zjištění, tím více je bolestivější. Naše srdce pláče a volá o pomoc. Náš mozek je plný otázek a oči vidí svět temně a tragicky.

Obecně lze říci, že nevěra nastává v okamžiku, kdy nás partner zraňuje svým chováním vůči jiné osobě. Pojďme se podívat na pár typů, které nám pomohou lépe se vyrovnat s nevěrou:

  • Nezatahujte do toho rodinu a společné přátele. Samozřejmě není nic špatného na tom, že si postěžujete kamarádce, ale nesnažte se to vykřičet do celého světa. Budou se k tomu i po čase vracet a tím Vám znovu připomínat bolest, kterou jste zažila.
  • Neptejte se na podrobnosti. Samozřejmě Vaše zvědavost bude pracovat na plné obrátky, ale nevyhledávejte informace typu kde, kolikrát, jak.
  • Myslete na sebe a dodejte si zpět ztracené sebevědomí, hýčkejte se, udělejte si radost a dokažte mu, že nemá vedle sebe zlomenou chudinku, ale silnou sebevědomou ženu.
  • Hledejte společně příčinu. Nejlépe u nezaujatého poradce, který Vám pomůže nahlédnout hlouběji do vztahu a odhalit příčinu a tím i předejít případné další nevěře.

Má smysl vztah zachránit?

Po partnerově zradě máme na výběr tři možnosti. Zaprvé vztah ukončíme, zadruhé ve vztahu pokračujeme, ale topíme se v kruhu podezírání, nedůvěry a výčitek, nebo zatřetí odpustíme (ale nezapomeneme) a ve vztahu dále pokračujeme.

Naše hlava je plná otázek typu „podvedl jednou, podvede znovu?“, „můžu mu ještě věřit?“, „chci s ním být, když mi tak ublížil?“.

Ne vždy je nevěra černobílý obrázek, kdy my jsme ti správní a partner ten špatný. Pokud v partnerskému soužití přijde taková situace, nejčastěji se jedná o příčinu, kterou způsobili oba partneři. Nedostatek komunikace, pozornosti, sexu, společných chvil a zážitků bývá hlavní příčina. Důležité je si uvědomit, zda spolu partneři chtějí zůstat. Zda budou tuto zkušenost brát jako lekci, která jejich vztah posílí.

Pokud víme, že situace partnera trápí stejně jako Vás, mrzí ho a chce na vztahu pracovat, tak Váš vztah má šanci. Avšak v případě, že se situace opakuje a partner Vás podvádí i přesto, že ví, jak Vás to bolí, nemá smysl ve vztahu dále přetrvávat.

Zkuste také článek o hyperventilaci nebo o 7 zajímavých citátech.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Lea Balgová
Jmenuji se Lea a pocházím z Jižní Moravy. Miluji jógu, jízdu na kole, cestování a přírodu. Na lidech si nejvíce cením upřímnosti a lidskosti.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *