Jak na ...

Nejlepší přírodní způsoby, jak vybělit zuby doma!🦷

Zářivě bílé zuby by chtěl každý z nás. Ne každému se ovšem chtějí utrácet tisíce korun za bělení profesionálními přípravky u odborníků. A někdy si také zkrátka potřebujeme vybělit zuby rychle a nečekat na termín, který často můžeme dostat až za několik měsíců. Naštěstí existují i jiné možnosti, které nezruinují Vaši peněženku. Můžete si totiž poradit i sami doma. V následujících řádcích Vám představíme několik přírodních způsobů bělení spolu s tipy, jak žloutnutí zubů efektivně předcházet.

Než přejdeme k tomu, jak zuby vybělit

Co byste měli vědět, než se do samotného bělení pustíte? Rozhodně to, že metody obsahující abrazivní nebo kyselé látky je vzhledem k tomu, že mohou narušit zubní sklovinu, potřeba brát zodpovědně.

Je také vhodné brát na vědomí, že některé příčiny nežádoucího žloutnutí zubů jsou bohužel záležitostí genetiky. Existují ale faktory, které můžeme vědomě ovlivnit a být tak zase o krok blíže k našemu vysněnému odstínu. Stačí tedy vyřadit anebo alespoň výrazně omezit věci, které jsou vypsané níže.

Co způsobuje zabarvení?

  • Červené víno
  • Káva
  • Černý čaj
  • Cigarety
  • Ostatní tabákové výrobky
  • Borůvky
  • Jídla s příliš vysokým obsahem cukru
  • Nedostatečná hygiena
  • Některé léky, například antibiotika
  • Potraviny a nápoje obsahující výrazná umělá barviva

Oil pulling

Kromě kuchyně své využití nachází i v kosmetické oblasti. O co se jedná? O obyčejný kokosový olej. Není abrazivní a neobsahuje kyseliny, tudíž je tato metoda ze všech nejšetrnější. Působí také antibakteriálně a pomáhá zlepšovat stav Vašich dásní. Jak tedy na to? Buď si můžete olejem zuby přímo vyčistit ještě před čištěním pastou, anebo si s ním jednoduše vyplachujte pusu po dobu dvou až tří minut. Stačí zhruba jedna nebo dvě lžíce. Tento postup opakujte nejlépe dvakrát denně.

Jak jsme již uvedli, kokosový olej neškodí zubní sklovině, tudíž jediné, na co je potřeba si v rámci aplikace tohoto způsobu dávat pozor, je to, abyste ho neplivali přímo do umyvadla. Mohl by ho po ztuhnutí totiž následně ucpat.

🥦 Tip: Zkuste také článek o tom, jak jíst zdravě.

Jedlá soda a citron

Určitě jste slyšeli i o tom, jak si vyčíst zuby sodou. Abrazivní látka v kombinaci s kyselinou přináší rychlé výsledky, je ale potřeba si dávat pozor. Abyste si výrazně nepoškodili zubní sklovinu, není vhodné tuto metodu aplikovat příliš často.

A jak na to? Příprava je velmi snadná. Smíchejte od oka šťávu z citronu se sodou, dokud Vám nevznikne pasta hustší konzistence. Následně si touto směsí vyčistěte zuby.

citrony

Kurkuma

Ačkoli to může znít zvláštně, toto koření se opravdu při bělení zubů používá. Metoda je bezpečná, navíc dokáže posílit i dásně.

Postup je obdobný. Opět vytvořte pastu, můžete pomocí kokosového oleje nebo vody. Naneste ji na zuby a nechte ji pět až deset minut působit. Poté si je vyčistěte jako obvykle. Pro tuto metodu je vhodné si vyhradit speciální kartáček, u kterého nebude vadit, že se zabarví.

Jahody

Tento způsob se podle mnoha zdrojů používal již ve starověkém Římě. Jahody obsahují ovocné kyseliny a enzymy, které zabarvení dovedou odstranit. Stejně jako citron Vám ale při příliš častém používání mohou poškodit zubní sklovinu, je na to tedy potřeba jít opatrněji.

Stačí rozmačkat pár jahod a nanést je na zuby. Působit je nechte pár minut a poté vypláchněte.

Živočišné uhlí

Stejně jako kurkuma by Vám tento způsob mohl přijít zvláštní. Je ale účinný. Uhlí působí abrazivně a navíc i antibakteriálně.

Rozdrťte pár tabletek, smíchejte s trochou vody a používejte jako pastu. Po použití si zuby vyčistěte, aby Vám na nich nezůstal černý povlak. Výsledky se dostavují již při prvním použití.

Slupky z ovoce

Nejlépe ze zralých banánů a pomerančů, případně citronů. Tato metoda je asi nejméně známá ze všech vyjmenovaných, není ale o nic méně účinná. Stojí za tím d-limonen, tedy látka, která je ve slupkách obsažena.

Postupuje se tak, že zuby po dobu několika minut potíráte vnitřní stranou slupky, následně necháte působit čtvrt hodiny a nakonec smyjete. Opakujte nejlépe jednou denně, na výsledky se můžete těšit zhruba po jednom až dvou týdnech.

📌 Tip: Mohly by Vás také zajímat způsoby, jak ušetřit peníze nebo jak změnit svůj život k lepšímu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana Šašková
Je mi 21 let a studuji sociologii a sociální politiku na Karlově Univerzitě. Mezi mé zájmy patří i astrosociologie a světové jazyky, které se celý život učím. Dále svůj čas ráda věnuji právě psaní.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *