Jak na ...

Nejlepší rady, jak se vyrovnat s rozchodem

Rozchod je psychicky velmi náročné období. Není ani tak důležité, proč k němu došlo. To, co bolí, je fakt, že už nejste s někým, koho jsme měli rádi, s kým vám bylo dobře, na koho jste si zvykli. Někteří říkají, že je to, jako kdyby v člověku něco umřelo.

Jak se vyrovnat s rozchodem? Co dělat a co naopak nedělat? Vyzkoušejte několik vyzkoušených tipů a bude se vám dýchat lépe.

Jak dlouho rozchod bolí

Nečekejte, že se z rozchodu jednou vyspíte a vše bude dobré. Čím déle jste s někým byli, tím delší doba může být potřeba k tomu, abyste bolest přemohli. Přirozeně se objevují i různé fáze truchlení, takže nebuďte překvapeni, když to prostě bude bolet déle, než jste čekali.

Berte v úvahu své osobní pocity. Například rozchod z pohledu muže může být úplně jinak prožívaný než rozchod z pohledu ženy.

Smutek můžeme rozdělit na několik fází:

  • Popření skutečnosti. „Nevěřím, že vše skončilo. Jistě si to brzo rozmyslí.“
  • Hněv. „Jak mi to mohl udělat? Nesnáším ho/ji!“
  • Deprese. „Jsem nesnesitelná/ý. Nikdy mě nikdo nebude milovat.“
  • Akceptování. „Budu zase v pohodě. Rozchod bolí, ale už je mi trochu líp.“

Co rozhodně nedělejte

Důležité je vědět o věcech, které vám nijak nepomohou. Naopak se díky nim můžete neustále točit v nekonečném kruhu bolesti, zlosti a vzpomínání a nikam se neposunete.

Jednou z věcí, se kterou přestaňte, je zakazovat si projevování emocí. Klidně se vyplačte. Nebraňte se slzám. Uleví se vám. Další chyba, která při rozchodu neprospívá, je sledování aktivit toho druhého na sociálních sítích. Zakažte si myslet na toho druhého. Vytěsněte ho z hlavy. Neprohlížejte si společné fotky z minulosti. Dívejte se dopředu a neotáčejte se.

Možná zjistíte, že vám už časem komunikace s bývalým partnerem nedělá problém. Zpočátku se do toho ale nenuťte. Možná budete potřebovat takovou komunikaci úplně ukončit, alespoň na nějakou dobu.

Neuchylujte se k alkoholu

Už starověký král Šalomoun, jeden z pisatelů Bible, napsal, že alkohol je sice dar o Boha, ale dokáže uštknout jako had. Alkohol vám nevymaže vzpomínky a pocity. Jen vás otupí a pak hrozí, že v takové otupělosti uděláte věci, které vám nakonec budou hodně mrzet. Pod vlivem alkoholu totiž snadno uděláte to, co byste normálně neudělali.

Pozor také na čokoládu a jiné pamlsky. Je snadné začít se odbývat pokud jde o jídlo a zdravou výživu. Jasně, občas člověk vypne a nic neřeší. Ale vy potřebujete být zdraví pro další váš život. Je to váš život. Neničte si ho nadměrným užíváním cukrů a tuků. To není dobrý způsob, jak zvládnout rozchod.
Pokud vás přepadá úzkost a váš psychický stav má tendenci se zhoršovat, nestyďte se obrátit na psychologa. Na otázku jak se vyrovnat s rozchodem psycholog dokáže odpovědět s odborným přístupem a mnoha zkušenostmi.

Buďte aktivní

Naplánujte si nové cíle. Nové aktivity. Splňte si nesplněná přání. Vydejte se tam, kde jste ještě nikdy nebyli. Navštivte své přátele. Začněte dělat něco nového. Naplníte svou mysl novými podněty.
Na každou životní situaci, která vás bolí se můžete dívat buď jako na zeď, která vás zastaví, nebo jako most, který vás přesune dál.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *