Jak na ...TěloZdraví

Proč nemám hluboký spánek a jak ho zlepšit?

Spánek je základním pilířem našeho fyzického i duševního zdraví. A přesto se mnoho z nás potýká s problémy se spánkem. Nedostatek kvalitního spánku může mít negativní dopad na naši náladu, energetickou úroveň a dokonce i na naši produktivitu. Pokud i vy máte potíže se spaním a ráno vstáváte unavení, máme pro vás několik osvědčených tipů, jak zlepšit svůj spánek a probudit se svěží.

Jak zlepšit spánek.

1. Vytvořte si pravidelný spánkový režim

Náš organismus si zvykne na pravidelnost a to platí i pro spánek. Snažte se chodit spát i vstávat každý den ve stejnou dobu, i o víkendech. Tím pomůžete svému tělu nastavit biologické hodiny, což usnadní usínání i probouzení.

2. Vytvořte si před spaním relaxační rutinu

Předtím, než půjdete spát, si vytvořte relaxační rituál, který vám pomůže uvolnit se a připravit se na klidný spánek. Můžete si například přečíst pár stránek knihy, poslouchat relaxační hudbu nebo provádět lehké protahovací cvičení.

3. Vytvořte si ideální spánkové prostředí

Místo, kde spíte, by mělo být co nejvíce přizpůsobeno vašim potřebám pro klidný spánek. Zatemněte si místnost závěsy nebo roletami, větrejte před spaním, aby byl vzduch čerstvý a ujistěte se, že je v místnosti ticho a klid.

4. Omezte před spaním kofein a těžké jídlo

Některé potraviny a nápoje mohou mít stimulační účinek a narušit váš spánek. Snažte se vyhýbat kofeinu a energetickým nápojům několik hodin před spaním. Také těžká jídla a alkohol byste měli konzumovat minimálně dvě hodiny předtím, než jdete spát.

5. Zavedení relaxačních technik

Relaxační techniky, jako je meditace nebo hluboké dýchání, mohou být účinným nástrojem pro snížení stresu a úzkosti, což vám pomůže lépe usnout. Před spaním si udělejte několik minut času na meditaci nebo provedení několika hlubokých dechů.

6. Vyhněte se používání elektronických zařízení před spaním

Modré světlo emitované elektronickými zařízeními, jako jsou mobilní telefony a počítače, může narušit tvorbu hormonu melatoninu, který reguluje spánek. Pokuste se proto nechat tyto zařízení bokem alespoň hodinu před spaním.

7. Využijte pohyb ve svůj prospěch

Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na spánek. Snažte se každý den věnovat alespoň 30 minut mírné fyzické aktivity, jako je rychlá chůze nebo jóga. Nicméně se vyvarujte intenzivního cvičení krátce před spaním, protože by mohlo stimulovat váš organismus a ztížit usínání.

8. Naučte se správně reagovat na nespavost

Pokud se vám stane, že nemůžete usnout, nepanikařte. Být ve stresu kvůli nespavosti může problém ještě zhoršit. Pokud nemůžete ani po 20-30 minutách usnout, raději vstaňte a vykonejte nějakou klidnou činnost, dokud neucítíte ospalost.

Jak zlepšit spánek a probudit se svěží

Udělejte si z kvalitního spánku prioritu. Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete zlepšit svůj spánek a probudit se každé ráno plní energie a svěžesti.

Inspirujte se řešením následujících zdravotních problémů:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *