KulturaNávod

Proč patří Dánové mezi nejšťastnější národy na světě?

Proč jsou Dánové jedním z nejšťastnějších národů? Touto otázkou se zabývá řada lidí. Když se mezinárodní průzkumy ptají občanů po celém světě, jak jsou spokojeni se svým každodenním životem a osobními poměry, Dánsko vždy patří mezi tři nejšťastnější země na světě. Ale co dělá Dány tak šťastnými? Je to bezplatný přístup ke kvalitnímu vzdělání, nebo bezplatná veřejná zdravotní péče? Nebo jejich životní styl hygge? Pojďme se podívat!

Podle World Happiness Report je štěstí úzce spjato se sociální rovností a komunitním duchem – a Dánsko si vede v obou dobře. Má vysokou úroveň rovnosti a silný smysl pro společnou odpovědnost za sociální blaho.

1. Rádi platí daně

Lidé žijící v Dánsku platí jedny z nejvyšších daní na světě – až polovinu svého příjmu. Navíc platí daň z přidané hodnoty ve výši 25 % na většinu položek a daň na nová auta až 150 %.

Většina Dánů vám ale řekne, že jsou rádi, když platí daně, protože vidí, co za to dostávají. Většina zdravotní péče v Dánsku je pacientovi poskytována bez poplatků. Vysokoškolští studenti neplatí školné a dostávají grant na pokrytí nákladů při studiu. Péče o děti je dotována. A senioři pobírají důchod a jsou jim poskytovány pečovatelé, kteří je doma navštěvují.

2. Mají důvěru ve svou zemi a ostatní

Důvěra je základní hodnotou v dánské kultuře a společnosti a významným faktorem dánského štěstí. V Dánsku je standardem věřit si navzájem, pokud jde o obchodní, vládní nebo osobní vztahy. Očekává se poctivost a korupce v podnikání nebo mezi státními zaměstnanci je velmi vzácná.

V Dánsku je také relativně vysoká úroveň bezpečnosti ve srovnání s ostatními zeměmi. Je běžné, že děti cestují samy v MHD už ve věku 8 nebo 9 let, ostatní cestující je hlídají. A chodit nebo jezdit na kole je obvykle bezpečné v kteroukoli denní i noční dobu.

3. Hygge

Dánský koncept hygge je těžké přeložit, ale obecně to znamená udělat si čas od každodenních starostí a užít si dobré věci v životě. Hygge se často odehrává s přáteli a rodinou, ale můžete také trávit hygge čas sami se sebou, třeba s dobrou knihou nebo vaším oblíbeným televizním seriálem.

Během dlouhých zim se hygge většinou odehrává uvnitř. Hrají se deskové hry nebo se povídá s přáteli u horkého nápoje. Léto tráví Dánové ve svých letních domcích, kde o obhospodařují zahrady a pořádají velké obědy nebo večeře.

4. Méně pracují a tráví více času s rodinou

Vyváženost mezi pracovním a soukromým životem je v Dánsku způsob života. Dánští pracovníci odpracují nejméně hodin ročně ze všech zemí. Týdně odpracují přibližně 33 hodin.

I tak se jejich ekonomice daří a lidé jsou spokojenější protože mohou trávit čas se svou rodinou a věnovat se svým zájmům.

Dánská vlajka
Dánská vlajka. Zdroj: Pixabay.com

5. Nechlubí se

V dánské kultuře existuje nepsaný zákon zvaný Janteloven, založený na populárním satirickém románu z 30. let 20. století. Janteloven říká: „Nedělejte, že jste lepší, chytřejší nebo bohatší než kdokoli jiný.“ Proto ani bohaté dány neuvidíte jezdit v luxusních autech nebo bydlet v honosných domech.

Vzhledem k tomu, že Dánové mají od státu velkou podporu, tak při neúspěchu nehrozí žádná velká ztráta. Proto lidé mohou klidně zkoušet nové věci. Pokud to nevyjde nehrozí žádná velká ztráta.

Mělo by být Dánsko inspirací pro ostatní země? Rozhodně! Jejich přístup k životu, práci a rodině zaručuje spokojenost a radost. Tak co nakouknout pod pokličku jejich hygge?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura