Jak na ...Návod

Proč psát všemi deseti a jak se to naučit?

Psát rychle a nedívat se při tom na klávesnici. To můžete zvládnout díky dovednosti psaní všemi deseti prsty. Jak se to naučit? Je několik způsobů.

Výhody umění psaní všemi deseti

Psát všemi deseti se můžete naučit už v devátém ročníku základní školy. Vyučovací předmět se nazývá Základy administrativy. Na střední škole se tento předmět, v němž se kromě psaní všemi deseti naučíte také pravidla pro psaní obchodních dopisů a základy typografie, jmenuje Písemná a elektronická komunikace. Po absolvování těchto předmětů pak jste schopní psát na klávesnici bez chyb a rychlostí blesku.

Nejprve je nutné si osvojit, kam patří jednotlivé prsty a jaký je správný prstoklad. Naučit se to jednoznačně doporučuji. Psaní všemi deseti i dobrá položka do životopisu, pokud se hlásíte na lukrativní pozice, kde je potřeba rychle psát, například soudní zapisovatel. Jaké jsou tedy ty výhody psaní všemi deseti?

1) rychlé psaní

Díky technice psaní všemi deseti budete schopni psát velmi plynule. Když si zapamatujete rozložení všech písmen na klávesnici a vaše prsty získají hbitost, nebudete muset ztrácet čas hledáním písmen a místo dvou prstů zařadíte do provozu všech deset. V profesích, jako je novinář, je rychlost vašeho psaní přímo klíčová. Jako redaktor musíte svým článkem předejít konkurenci – čím dřív bude článek venku, tím lépe pro vás – jste přece první, kdo se zprávou přišel! Rychlé psaní také přijde vhod spisovatelům, copywriterům a dalším lidem, kteří si rádi hrají se slovy, nebo je alespoň používají v rámci své profese.

💡 Tip: Čtěte také:

Psaní na počítači.
Psaní na počítači. | Zdroj: Petra Sýkorová

2) profesionalita

Představte si, že přijdete do redakce novin či časopisu, a u stolu si zaměstnanci budou něco ťukat dvěma prsty do klávesnice se zraky upřenými na své prsty. To nevypadá moc pěkně, že? Lépe by ovšem působilo, kdyby tito novináři používali všechny prsty a šlo jim to pěkně od ruky. Lépe to vypadá i v zaměstnáních, jako učitel, administrativní pracovník, úředník apod., ale také tam, kde psaní není ústřední pracovní náplní. Ale ať už jste IT specialista, nebo jednatel firmy, dovednost psaní všemi deseti působí profesionálně.

3) trénink mozku

Psaním všemi deseti prsty také procvičujete paměť. Musíte si umět vybavit, kde je na klávesnici který znak. Častým psaním se vám vše zautomatizuje, takže opravdu nebudete muset očima bloudit po klávesách.

Psaní všemi deseti prsty – využití

Od školáka až po redaktora či spisovatele – to je široká škála lidí, kteří mohou využít psaní všemi deseti. Člověk ovládající toto umění dokáže ťukat do klávesnici a ještě se při tom dívat na někoho jiného a poslouchat, co mu vykládá. Umět plynule psát se hodí každému, kdo používá počítač.

Jak se naučit psát všemi deseti?

A jaké jsou tedy ty způsoby dosažení této dovednosti? Je jich hned několik a je jen na vás, jakou si zvolíte. Některé metody jsou zdarma, za jiné se platí. Jak tedy psát všemi deseti?

Psaní všemi deseti má spoustu výhod.
Psaní všemi deseti má spoustu výhod. | Zdroj: Pixabay

1) trénujte podle učebnice

Sežeňte si knihu, která problematiku psaní všemi deseti vysvětluje. Trénujte třeba v poznámkovém bloku nebo jiném textovém editoru.

2) online stránka zdarma

Pokud nemáte učebnici, nevadí. Rozklikněte web www.psani-deseti.cz, na kterém si můžete přečíst teorii a pustit se do praxe. Můžete také zkusit stránky www.nedatluj.cz nebo opisovat text na www.vsemideseti.eu. Psaní všemi deseti – Procvičování online – Umíme informatiku (umimeinformatiku.cz)

3) program Zaviačič

Dobrý je také program ZAV od zakladatele Zaviačiče, ale tento software je za poplatek. Základní verzi ovšem můžete využít zdarma.

4) klávesnice bez vyznačených znaků

Pořiďte si bílou klávesnici bez vyznačených znaků. Nebude vás to neustále svádět sklouzávat pohledem na klávesy a číst je.

Klávesnice bez vyznačených znaků
Klávesnice bez vyznačených znaků. | Zdroj: Pixabay

Správný prstoklad

A jaké je tedy rozložení prstů na klávesnici? Základní prstoklad je takovýto: Malíček levé ruky obsadí klávesu A, prsteníček klávesu S, prostředníček D a ukazováček F. A teď pravá ruka: Ukazováček patří na klávesu J, prostředníček na klávesu K, prsteníček L a malíček ů. Takto pokládáme prsty vždy, když chceme používat alfanumerickou klávesnici. Podle potřeby jimi pohybujeme tak, abychom dokázali zmáčknout i jiné klávesy. Klávesy Shift a CapsLock se mačká malíčkem levé ruky. Uvozovky na klávesnici mačkáme malíčkem pravé ruky, ovšem ty správné české se píší kombinací kláves (uvozovky dole stiskneme pomocí Alt + 0132 a uvozovky nahoře pomocí Alt + 0147. Ale to už jsou základy typografie vysvětlené ve článku 10 základních pravidel typografie.

Písmenko po písmenku

Nejprve se začíná tak, že si zkoušíte správným prstem mačkat jeden znak. Poté to zkusíte i s mezerníkem, který se mačká palcem. Otevřete si textový editor (třeba poznámkový blok, Word, LibreOffice, Google Documents). První písmenko, které se naučíme správně mačkat, je F. Napište dva řádky tohoto písmene, poté dva řádky s mezerami mezi těmito písmeny, další dva řádky dvě efka za sebou, další dva tři efka za sebou. Dbejte na správný prstoklad, své prsty položte na klávesy A, S, D, F, J, K, L a ů. Písmeno F se píše levým malíčkem. Potom pište J stejným způsobem. Enter mačkáme malíčkem pravé ruky. Potom kombinujeme písmeno F a J. Dva řádky bude f j f j, potom j f j f, dále jf fj jf fj, poté fjf jfj. Takto to uděláme s každým písmenem, abychom si je vryli pod kůži.

Psaní všemi deseti.

Tip na závěr

Pokud píšete na notebooku, doporučuji si k němu přikoupit klasickou klávesnici. Na té se psaní všemi deseti můžete nejen učit, ale i toto umění používat. Lze samozřejmě používat klávesnici přímo na notebooku, ale pokud jste zvyklí na klasiku, za pár korun je v obchodech dostupná.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *