NávodZdraví

5+1 tipů, které nakopnou vaše sebevědomí a budete se cítit krásná

Krása je nedefinovatelný pojem. Její hodnota se mění se společností – dnešní symbol krásy není stejný jako renesanční nebo barokní či (k našemu štěstí) ten z nultých let. Krása je cosi neuchopitelného a neustále se měnícího.

Otázky: Jsem dost hezká? Proč nejsem hezká jako tamta? Jak mohu být hezčí? Jsem dost přitažlivá? Tak ty jsou staré jako samo lidstvo.

Dnešní doba s přehršlím sociálních sítí stupňuje otázku krásy. Vzhled se pro nás stal jednou z hlavních priorit. Podle něj posuzujeme jiné a jsme sami posuzováni. Jenže každá z nás (nebo každý, nesmíme zapomenout i na muže!) není topmodelka vypadající jako bohyně, která se nasouká do džínů velikosti XXS a může si dovolit hodiny sedět v luxusním salónu.    

V tomto článku se dočtete, jak i my, obyčejní smrtelníci, si můžeme připadat krásní, když se tak běžně necítíme. Dočtete se následující:

 • oblečení
 • vlasové úpravě
 • make-upu
 • péči o tělo a duši
 • sebedůvěře

Co máš na sobě, to tě tvoří

Vzpomeňte si na poslední seriál, který jste viděli. Není důležité, co dělal pan X, bohatý malíř, zatímco jeho sousedka Y, upjatá sekretářka, řešila spor po telefonu. Podstatné je to, co měly dané postavy na sobě.

To, kým jsme, na nás prozrazuje styl oblečení – od sebevědomí po náladu nebo celkové životní rozpoložení. Pokud máte na sobě to, v čem se necítíte dobře, nemůžete se cítit krásně a už vůbec ne přitažlivě. Takže pokud se ve všem, co máte ve skříni, cítíte jako brambora, buď si zajděte k psychiatrovi, nebo zkuste změnu šatníku.

Jestli přesně nevíte, jaký je váš styl, chcete ho změnit nebo experimentovat, zkuste prozkoumat Pinterest. Pokud máte představu a nechcete vyhazovat peníze za nové kousky, které jen možná budete nosit, vyzkoušejte second handy.

V oblečení, které vyjadřuje vás, se budete cítit přirozeně. Je jedno, jestli toto pravé jsou džíny s bílým tričkem, šaty s tygřím vzorem nebo rudá sukně. Záleží jen na tom, abyste to byli vy. Kdo vypadá lépe než ten, který je sám sebou?

Le style c’est moi

– Coco Chanel

Vlasy

Koruna hlavy si zaslouží pozornost stejně velkou jako oblečení. Vlasy jsou naší vizitkou a způsobem sebevyjádření. Z nějakého podvědomého důvodu se každé ráno češeme na určitý způsob.

Pokud se cítíte nejistě kvůli nedokonalostem, správný účes je dokáže zakrýt nebo naopak zvýraznit přednosti. S výběrem vám pomůže každá dobrá kadeřnice s ohledem na strukturu vlasů, tvaru obličeje a tónu pleti.

Nebo se nechte unášet nejnovějšími trendy! Dlouhé vlasy jsou evergreenem. Pokaždé s nimi vymyslíte zajímavý účes, ať už jde o plážové vlny nebo o uhlazený culík. Krátké vlasy jsou elegantní klasikou, která omlazuje. Momentálním trendem je delší mikádo.

Kapitolou sama o sobě jsou barvy. Správnou barvou oživíte nejen celý střih, ale i svoji vizáž. Vybírejte ji podobně jako účes s ohledem na tón pleti. Pokud chcete experimentovat, proč ne. Růžové vlasy nejsou pouze pro důchodkyně!

Nezapomeňte, že přestože jedné osobě sluší nějaký účes, na druhé nemusí vypadat tak skvěle. Zároveň se nenechte odradit změnami. Pokud máte vhodný tvar obličeje na bob mikádo a chcete změnu, proč nezkusit změnu?

Hlavní je, abyste se cítila skvěle. Když vám účes padne jako prdel na hrnec, není co řešit.

TIP: Můžete zkusit také přírodní oleje do vlasů.

Líčení

Kvality líčení znaly už starověké civilizace. V průběhu minulého století se vystřídalo několik trendů v líčení, přičemž některé z nich se vrací i dnes. Tato škála je ale velmi široká a názory na ni různorodé (stačí projet Instagram známé celebrity).

Pokud máte nedokonalosti pleti, kvůli nimž si přijdete sami před sebou nejistě, make-up vám pomůže je zakrýt a zvýraznit přednosti tváře. Je teda jedno, jestli jste žena, muž nebo puberťák. Důležité je, abyste se cítili příjemně ve vlastní kůži.

Jestli jste začátečník nebo hledáte inspiraci v množství trendů, na YouTube najdete zajímavé návody, které budou k nápomoci. Na akné a unavenou pleť funguje skvěle také rakytník.

Péče o tělo i duši

Někdy je všeho moc a jediné, co chcete, je zavřít se před celým světem. Stres ničí nejen psychiku člověka, ale i jeho fyzickou schránku. Je tedy nezbytné starat se o obě entity rovnocenně.

Cítili jste někdy nesnesitelnou tíži. Nepomohla vám ani dlouhá sprcha a útěk do postele? Tento pocit zná každý. Proto v takových případech odhoďte telefon a vyzkoušejte nové hobby. Začněte cvičit pravidelně pár dnů v týdnu, choďte do kina každý měsíc nebo do večerní školy. Zdokonalujte se, učte se, dělejte něco pro sebe. Meze se nekladou. S novým koníčkem váš duch obživne, budete se cítit plnohodnotněji a především na sobě budete stále pracovat.

Co ale péče o tělo? Především nezanedbávejte sebe. Stanovte si čas jen a jen pro vás. Jeden večer v týdnu si zapněte romantickou komedii a vychutnejte si masku na vlasy, zábal na tváře nebo peeling. Rozmazlujte se podle vlastní libosti. Jakmile ucítíte jemné vlasy a hebkou, vyčištěnou pokožku, budete si přidat krásně.

Tip: Připravte si domácí masky. Ingredience najdete v kuchyni! Recepty z internetu vybírejte podle typu pleti nebo vlasů a podle zázračných účinků přírodních složek.

Důvěra

Stěžejní bod tohoto článku, a zároveň také nejtěžší bod.

Pokud se necítíte dobře ve vlastní kůži, porovnáváte se s lidmi ze svého okolí, vidíte na sobě pouze chyby, tak si velmi málo důvěřujete a vaše sebedůvěra potřebuje nakopnout jako pytel brambor.

Vzpomeňte si na přehlídku andílků Victoria’s Secret. Co dělá z modelek bohyně? Odpovíte mi luxusní prádlo nebo těla vydřená dietami a nekonečným cvičením. Jistě vás napadla i třetí možnost. Sebedůvěra! Bez sebedůvěry žádná modelka, ani ta nejlépe placená, nevyjde na molo v průhledném prádle a nebude si užívat celou show. 

Jak získat sebedůvěru? Připravte se na velmi pomalý proces. Přijměte to, kým jste. Toto je velmi lehké napsat, ale těžší dodržet. Přijměte svoje klady; řekněte si, v čem jste dobří; v čem vynikáte, v čem vám nikdo nešlape na paty. Jakmile akceptuje své lepší stránky, zaměřte se i na ty horší. Nikdo není bez chyby a všichni se cítíme nejistě kvůli něčemu.

Možná se cítíte nejistě kvůli některé části svého těla nebo jste zjistili, že podélné parkování není vaše parketa; třeba doopravdy bez brýlí nevidíte a je na čase začít nosit brýle; nebo kdykoliv máte mluvit před lidmi, zrudnete a nemůžete skoro dýchat. No a co. Přijměte to.

Celý proces půjde těžce, pomalu, ale nakonec z vás spadne ona kotva.  

Za slovo sebedůvěra položím rovnítko k dalšímu důležitému slovu, čímž je sebeláska. Jakmile přijmete svoje klady i zápory, začněte mít rádi sebe sami. Toto se těžce buduje, především vlivem stresu, druhých lidí nebo dnům blbec. Jakmile ji nabydete, tsc, tsc, tsc, každý den se budete probouzet jako nadčlověk.

Přirozená krása

Existuje i přirozená krása, když jsem označila fyzickou za něco nemožného definovat? Moje odpověď je možná ano, možná ne.

Přirozenou krásu rozdělím na tu přirozeně fyzickou a vnitřní. S tou začneme. Vnitřně krásný není každý. Zde nezáleží na tom, jak vypadáte zvnějšku, ale jak se chováte ke svému okolí. Ano, o chování tady nebyla ještě řeč. Jsou lidé, které vidíme poprvé, a okouzlí nás. Jejich smích, milé chování, zájem o nás. Na druhou stanu jsou i tací, jimž vyhlásíme vendetu do konce života kvůli jejich hrubému jednání. Nezapomínejte proto i na vnitřní krásu. Chovejte se k druhým tak, jak se oni chovají k vám. Být milý k lidem je zadarmo a nedocenitelné.

O přirozené fyzické kráse jsem tu už trochu napsala. Pokud máte krásné oči, zvýrazníte je řasenkou. Pokud máte dlouhý krk, vystavíte ho na odiv šperky nebo stáhnutím vlasů. Je to tedy něco, na co můžete být pyšní. Každý má různý hodnotící aparát, proto se ne všem může zdát ona část krásná.

Tímto způsobem dojdete k rozuzlení – na všech lidech najdete něco zajímavého, možná pro vás krásného.

Tyto tipy mají sloužit jako nápomoc k tomu, jak se cítit krásně. Krásu nelze popsat slovy, zabalit a vložit do krabice. Je abstraktní a individuální. Právě na individuu záleží; jak se cítíte vy sami sebou.

Důvěřujte si a mějte se rádi. Přijměte svoje klady i zápory. Především se mějte co nejbáječněji ve vlastní kůži. Noste takové oblečení, v kterém se cítíte dobře, volte účes podle toho, jak se vám líbí, a pečujte o sebe.

Doufám, že vám tento článek pomůže a nakopnete svoje sevědomí. Hlavní je si důvěřovat, poznat sebe sama a ten zbytek půjde sám!

Zkuste si přečíst také náš článek o kreativním tvoření nebo o zázračném avokádu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
2
Nic moc
1
Trapas
0
Kristýna
Přes den jsem studentkou, v noci Batwoman. Zatímco se věnuji škole, ležím mezi tunami knih se svým čtyřnohým mazlem. Možná by mi výuka šla líp, kdybych nebyla lehce hYpeRAktiVní a (především) pokud by moje paměť nebyla zahlcená filmovými a seriálovými hláškami. #RockyBalboa

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Návod