Cestování

10 tipů, jak si užít a co vidět v Kolumbii

Ptáte se, kdy jet a co vidět v Kolumbii? Pokud patříte mezi lidi, kterým se při vyslovení slova Kolumbie, vybaví kokain a drogové kartely, tak rozhodně čtěte dál. Kolumbie je totiž dnes již něco úplně jiného než země zmítaná válkou proti drogám. Ještě než se spolu vydáme na cestu, odpovím Vám na otázku, která se Vám jistě již objevila na mysli: “Ano, je tam bezpečno”. Hrozí jen to, že Vám tam bude líbit natolik, že se nebude chtít vrátit.

Města a významná místa kolumbijské historie

V Jižní Americe naleznete spoustu historie. Zaujmou Vás předkolumbovké památky stejně jako koloniální architektura. . Pojďme se podívat, která města a historické památky byste rozhodně neměli zmeškat.

1. Cartagena, město o které bojovali piráti

Ze všech měst, která v Kolumbii můžete navštívit, doporučuji Cartagenu. Zajisté Vás učaruje. Město za hradbami, jak říkají centru, je plné barevných domů s balkóny. Jedná se o jednu z nejhezčích koloniálních architektur, co si umíte představit. 

Kromě procházení uličkami si můžete udělat výstup na hrad Svatého Felipe de Barajas. Určitě se podívejte do domu Gabriela Garcíi Marquéze, a projděte se po slavných hradbách, které sloužily jako obrana před piráty.

Z města se také podnikají výlety na ostrovy Barú či ostrovy Rosario, které po karibském zvyku mají pláže s bílým pískem a tyrkysovým mořem. Navíc tu můžete šnorchlovat mezi korály a cítit se jak v pestrobarevném akváriu. 

2. Villa de Leyva a koloniální architektura

Přesuňme se teď do menšího města. Villa de Leyva se nachází ve vnitrozemí, v Kolumbijských Andách. Zde zjistíte, že i v zemi, která se nachází na rovníku, může být chladno. Kvůli nadmořské výšce je v některých kolumbijských městech stabilně okolo 10°C. 

Villa de Leyva byla založená na konci 16. století a díky tomu, že se v této oblasti nevyskytovaly žádné nerostné suroviny, tak nikdy nedošlo k překotnému rozvoji jako u ostatních měst. Proto se zachovaly historické budovy a dodnes zde můžete chodit pro ulicích dlážděných kočičími hlavami. Zachovalá architektura dělá z tohoto městečka jeden z klenotů Kolumbie stejně jako jeden z častých turistických cílů.

3. Archeologické naleziště San Agustín

Poslední v této kategorii ale určitě ne nejméně zajímavý. Přesuneme se do menší vesničky San Agustín, která sama o sobě je také pěkná, ale jsme zde hlavně kvůli archeologickému nalezišti s megalitickými sochami z 1. – 8. století.

Tyto sochy byly postaveny vedle rozsáhlých pohřebišť a kamenných hrobek. Odhaduje se, že měly náboženský význam a vázaly se k pohřebním rituálům. Kromě samotných soch, se na tomto místě nachází elaborované pohřebiště s chodbami, sloupy, sarkofágy, … strávíte zde hodiny a hodiny a nebude se Vám chtít pryč. 

Slavnosti Kolumbie, malé i velké

O lidech v Kolumbii a jejich schopnosti užívat si života by se daly napsat dlouhé knihy. Umět se radovat ze života a nenechat běžné starosti, aby Vám otrávili život, je jedna z velmi důležitých dovedností a sami Kolumbijci s hrdostí říkají, že jsou jedním z nejšťastnějších národů na světě.

4. Karneval v Baranquille

Slyšeli jste o karnevalu v Riu de Janeiro? Určitě. A karneval v Baranquille je hned po Riu největším karnevalem v Jižní Americe. Život se na čtyři dny zastaví (stejně jako když se hraje fotbal) a všichni žijou pouze karnavalem, který zaplní celé město.

Je to jeden z nejstarších kolumbijských festivalů, na který se všichni těší celý rok. V roce 2002 ho Kolumbijský senát a komise UNESCO prohlásily za mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva. Pokud budete v Kolumbii před popeleční středou, rozhodně si jej nenechate ujít.

5. Festivaly ve městě Pasto

Pasto je pěkné městečko v jižní části Kolumbie, které se proslavilo svými festivaly. Nejslavnější jsou slavnosti černých a bílých. 5. ledna je Den černých. Všichni v ulicích se nabarví černou barvou a připomínají si den, kdy se i otroci směli odvázat a užít si trochu radosti ze života.

Následující den je Den bílých a zároveň i hlavní karnevalový průvod. Tentokrát se všichni malují na bílo a hlavní pozornost strhává průvod neskutečně propracovaných figur v nadlidské velikosti. Každá z nich je úžasná a jedna je lepší než druhá. Kromě samotného průvodu doporučuji i muzeum, kde si můžete všechny figury prohlédnout pěkně v klidu.

6. Fotbal a Kolumbie

Tato část by nebyla úplná, pokud bych se nezastavila i u menších a každodenních radostí života obyčejných lidí. Kolumbijce, kteří nefandí fotbalu, byste mohli spočítat na prstech jedné ruky (maximálně dvou). Když se hrají mezinárodní soutěže, ať už mistrovství světa či Americká liga, tak při každém zápase celá země přestane fungovat. 

Myslíte, že přeháním? Přestane jezdit hromadná doprava, studenti nedojdou do hodin, což vlastně nevadí, protože učitelé se také neukážou. Pokud se náhodou i studenti i učitel nachází v učebně, tak se tam na fotbal dívají spolu. A v hospodě, kde se většina lidí dívá, se musíte předzásobit pivem, protože i obsluha se chce dívat. Myslím, že by to nadšení by měli zažít nejen lidé, kteří fandí fotbalu. Atmosféra je neuvěřitelná.

Příroda a národní parky

Po oslavách a radovánkách je na čase, abychom se vydali za klidnými monumenty přírody. Učarují vám stejně jako rejdění karnevalů, a možná i víc. I v tomto ohledu má Kolumbie mnoho co nabídnout. 

7. Tayrona, největší poklad Kolumbie

Národní park Tayrona je můj osobní favorit. Hory zde přecházejí v moře, džungle se mění v bílý písek. Také zde uvidíte ten nejkýčovitější západ slunce, o kterém jste si mysleli, že ho dokáže vytvořit jenom photoshop. Vážně, Tayrona je nádherná.

Když půjdete hlavním vchodem, tak Vás čeká asi 7 kilometrová procházka. Terén není sám o sobě náročný, ale tropické podnebí to může pro mnohé zkomplikovat, a tak můžete zvolit i jízdu na koni anebo se lodí nechat dopravit až na konec cesty. Tam v Cabo de San Juan si můžete užít koupání v krásně teplém karibském moři a obdivovat pohoří Santa Marta z vody. Na několika místech můžete i přespat, což rozhodně doporučuji.

8. Hvězdná obloha v poušti Tatacoa

Není poušť jako poušť. A Tatacoa není jako Sahara. Ale rozhodně je krásná. Jedná se o tropickou suchou poušť a já osobně byla překvapena velkým množstvím rostlin, které se na toto prostředí adaptovaly. Nádherná procházka Vás provede přes červené a šedé pískovcové útvary, kde se bude cítit jako ve filmu.

Kromě samotné krásné pouště sem jezdí hodně turistů, kteří se zajímají o astronomii. Když máte zrovna čisté nebe (což se zde stává velmi často), tak můžete pozorovat hvězdy jako nikde jinde. Pořádají se zde i astronomické přednášky, které také mohu z celého srdce doporučit.

9. Voskové palmy ve Valle del Cocora

Nic by se od pouště nemohlo lišit více než toto údolí. Nachází se v oblasti Quindío, kde se pěstuje káva. Opět jsme tedy v Andách a všechno je zde sytě zelené a po obloze létají hejna žlutých papoušků.

Největší chloubou a zároveň zármutkem jsou zde voskové palmy. Rostou ve výšce 2000 – 3100 m.n.m. a dosahují výšky až 45 metrů (to je více než jaká bývá výška desetipatrových domů). V současné době patří na seznam ohrožených druhů kvůli nemocem a přílišnému těžení. Situaci neusnadňuje ani to, že minimální věk pro rozmnožení je 80 let. Od roku 1981 patří na seznam ohrožených druhů, díky čemuž existuje naděje, že se palmu snad podaří zachránit.

To nejlepší, co Kolumbie nabízí

Na začátku jsem slíbila, že dostanete 10 tipů, co dělat v Kolumbii. A ano, mám pro Vás ještě jeden tip. 

Najděte si Kolumbijského kamaráda či kamarádku. Je to překvapivě jednoduché. Kolumbijci jsou úžasní, upovídaní a zvídaví (ano, trochu jako malé děti). Začnou se s Vámi bavit na ulici, v autobuse, v krámě… a rádi Vás provedou svou zemí a ukážou Vám, jak se zde žije.

Nevadí, že se neznáte dlouho, ihned Vás vezmou třeba na rodinnou oslavu narozenin. Co víc, budou se k Vám chovat jako kdybyste byli rodina. Zjistíte, že si opravdu nevymýšlejí, když se navzdory všem problémům, označují za nejšťastnější národ. Jak jsem řekla, jediné nebezpečí, které Vám hrozí, je, že se Vám nebude chtít zpátky.

A pak ještě… jezte hodně ovoce. V Kolumbii je neuvěřitelný výběr všeho ovoce, co si dokážete představit. Dělají z něj úžasné džusy. Po cestě do práce si tak můžete dát třeba mangový fresh juice nebo smoothie, který stojí v přepočtu asi 15 korun.

Pokud se Vám představa cesty do Kolumbie zalíbila, přečtěte si zde o cestování bez cestovky, či tipy, které Vám usnadní balení.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
3
Nic moc
0
Trapas
0
AnetaT
Práce s textem je pro mě více než práce. S radostí se jí věnuji již ... již od vždycky. Mezi mé další záliby (kromě četby, která se s psaním dělí o první místo) patří aktivní cestování a dálkové poutě jako třeba Camino de Santiago.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *