Jak na ...Návod

5 triků: Jak porazit nedochvilnost lepším time managementem?

Nikdy nepřijdou včas. Patříte mezi nedochvilné lidi? Víme o tricích, jak nedochvilnost vyhnat jednou provždy! Změnit to totiž lze. Nejprve si zjistěte důvod své opozdilosti. Jak zlepšit time management (plánování času)?

Nedochvilnost jako součást osobnosti

Položili jste si někdy otázku, proč jsou někteří lidé natolik chaotičtí a roztržití, že nikdy nedokážou nikam přijít včas, a pokud se jim to jednou výjimečně povede, byl to pro ně nadlidský výkon?

Nedochvilnost nějak vznikla a stejně jako jiné zlozvyky je možné ji odstranit. Znáte někoho, kdo permanentně chodí pozdě? Nebo jste takoví snad vy sami? Chcete vyhrát ten neustálý závod s časem?

Existuje několik triků a vychytávek, jak vlastní nedochvilnost vymýtit. Především je ale potřeba mít zájem něco změnit.

Ignorujte benefity nedochvilnosti

Chodit pozdě je prostě zlozvyk, a pokud jste nedochvilní, musíte se smířit s tím, že to není dobře. Co lidi nutí se tak chovat? Když někdo někam bez ustání chodí pozdě, vypovídá to mnoho o jeho charakteru. Takové jednání může vypadat, že si dotyčný neváží času jiných, nebo že se dokonce vyžívá v tom, když na něho někdo musí čekat. Tím si údajně nedochvilný člověk v sobě pěstuje pocit důležitosti.

Někomu jeho vlastní chaos vyhovuje a změnit se nechce. Cesty osudu jsou spletité a nevyzpytatelné, a tak jistě mnohý opozdilec alespoň jednou zažil na svém pozdním příchodu něco pozitivního. Sice jste zmařili plány nějakého člověka a možná o něco přišli, ale zase jste získali čas na nějakou jinou aktivitu. Znám člověka, kterého kvůli nedochvilnosti vyhodili ze školy, a on díky tomu sebral odvahu jít na jinou, která byla mnohem lepší. A takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Čas od času se možná každý takový jedinec rozhodne, že se zkusí překonat a s nedochvilností zatočit. Zda se mu to podaří nebo ne, závisí ve velké míře především na jeho pevné vůli. Osoba, jež toto chce podstoupit, se musí zřeknout některých pro ni v mnohém případě příjemných věcí a tím se připravit o benefity špatného time managementu. Takto se lze zbavit nedochvilnosti. Dobrou zprávou je, že existují spousty lidí, kteří to dokázali.

Nedochvilnost je neustálý závod s časem
Nedochvilnost je neustálý závod s časem

Proč někteří lidé stále dokola chodí pozdě?

Skončit s tímto nešvarem věru není snadné, ale kdo chce, cestu si najde. Pokud byste rádi pomohli někomu, kdo s časem neustále bojuje, a i když má hodinky, dennodenně dochází všude se zpožděním, měli byste nejprve najít příčinu. Proč se tak děje? Toto jsou nejčastější důvody nedochvilnosti:

1) Lenost

Věřte tomu nebo ne, v mnoha případech za pozdní příchody stojí vlastní pohodlnost. Nechce se vám někam jet, i když byste měli, protože zrovna děláte něco, od čeho se nechcete odtrhnout.

Jediné, co vám v tom může pomoci, je vaše chuť to změnit. A pokud kolem sebe máte podporující lidi, kteří vám neustále připomínají, že už máte vyjít z domu, a uhánějí vás, je to další dobrá věc.

Jestliže někdo nerad vstává ráno z postele do školy nebo do práce, moc se s tím nedá dělat. Musí se zkrátka naučit jít spát dříve, aby odpočíval alespoň osm hodin. K tomu slouží všelijaké upomínky na telefonu a budíky.

Považte, že když se někdo dobře vyspí, není unavený a lépe se mu vstává. Pokud se i přesto cítíte rozlámaní, zacvičte si, proběhněte se a dejte si něco povzbuzujícího na zub.

2) Špatný time management

Někteří lidé se dopouštějí té chyby, že se snaží vměstnat do jednoho dne příliš mnoho činností. Potom logicky nelze stihnout splnit vše. Zkuste si aktivity lépe rozvrhnout a mít co nejméně prodlev. Snažte se spojit věci. Pokud jdete vyvenčit psa, vezměte to k sousedce na konci vesnice a vraťte jí peníze, které jste si od ní půjčili.

Jedete-li nakoupit do města, vyřiďte si také věci na úřadech, zajděte k lékaři a sejděte se s kamarádkou. Ušetříte čas, který byste museli uvolnit při více jízdách, a samozřejmě za pohonné hmoty, jejichž cena obzvláště letos rapidně stoupá.

3) Nechuť někde čekat

Někteří lidé nemají rádi čekání na hromadnou dopravu. Proto se uchylují ke kontroverznímu opozdilectví. A potom se toho horko těžko zbavují. I když jsou to často vášniví čtenáři, kteří by si mohli vzít na zastávku knihu a krátit si čas, než spoj přijede. Tahle nechuť se musí překonat jako spousta jiných věcí, do kterých se člověku nechce.

4) Myslíte si, že máte času dost

To, co ví většina lidí, protože umí být všude včas, je, že vyjít z domu je nutné s dostatečným předstihem. A na cílové místo dorazit s nejméně půlhodinovou rezervou. Musíte totiž počítat s možnými komplikacemi – dopravní zácpa, cokoli – a dorazit o mnoho dříve. Takový čas se dá využít například pro čtení knihy, kterou musíte neustále nosit s sebou, nebo poslouchání podcastu. Také si můžete něco psát nebo si zahrát se spolužáky/kolegy rychlou karetní hru. A v neposlední řadě je možné se učit, třeba na zkoušku nebo cizí jazyk například z aplikace Duolingo.

Triky, které vám pomohou porazit nedochvilnost

Co tedy musíte udělat, abyste už všude chodili jen včas a nikdo na vás nemusel čekat? Nejprve se dobrovolně rozhodněte, že s tím chcete něco dělat. Dochvilnost musí být vaše priorita číslo jedna mezi ostatními vlastnostmi. Neznamená to ovšem, že kvůli dodržení času máte jezdit nebezpečně. Musíte ale ovládnout time management, s čímž souvisí i včasné ulehnutí a vstávání.

Vstávejte do minuty na první budík

Kdo si osvojí následující jednoduchou věc, už nikdy nepřijde pozdě. Abyste neměli strach ze zaspání, nastavte si pro jistotu více budíků, ale vstaňte už na ten první. Do minuty. Vytvořte si návyk, po kterém následuje snídaně, ranní hygiena, oblékání a odchod. Dávejte věci na stejné místo, ať se vám nestane, že nemůžete najít třeba klíče.

Vyplatí se mít více budíků pro překonání nedochvilnosti? Nemusí tomu tak být.
Vyplatí se mít více budíků pro překonání nedochvilnosti? Nemusí tomu tak být.

Plány si zapisujte do kalendáře

Abychom předešli prokrastinaci neboli odkládání důležitých úkolů, protože se nám nechce, musíme si uvědomit, že pokud si vytvoříme konkrétní plány a těch se budeme držet, všechno půjde jako po másle.

Používejte Google kalendář, který otevřete odevšad, bez nutnosti hledat papíry, které se někam ztratily, nebo klasický diář. Pokud byste chtěli mít vše na jednom místě, pořiďte si deník Bullet Journal, kde budete mít vše pohromadě. Vaším nástrojem proto musí být umět si skvěle zorganizovat čas.

Věci si připravte předchozí den

Pobíhat ráno znepokojeně po bytě a děsit se, že nemáte sbaleno a nevíte, co si obléci, je zbytečná ztráta času. Oblečení, včetně spodního prádla, si přehoďte přes židli už večer, abyste ráno vystresovaně neztráceli drahocenné minuty vybíráním, co si vzít na sebe. Totéž platí i s batohem či jiným zavazadlem – alespoň den předem si tam uložte vše potřebné, abyste se v rozhodnou chvíli nezdržovali.

Pokud mrzne, dejte si včas na přední sklo auta ochranu, ať ráno nemusíte zbytečně škrábat námrazu. Můžete mít už ze včerejška zavazadla a vše připravené v autě, pokud to zrovna není něco citlivého na mráz.

Jak na deadliny?

Poslední termín, nejzazší časová hranice, uzávěrka. Tak by se dal definovat pojem „deadline“. Pro někoho je to způsob, jak být co nejefektivnější. Proč? Protože kdychom neměli žádnou uzavírku, možná bychom se nikdy nedokopali něco dokončit a vše by bylo ve stavu rozpracování.

Pokud máte na něco deadline, musíte takovou věc samozřejmě upřednostnit před těmi, jež tolik „nehoří“. Je dobré si ve službě Google Documents udělat tabulku a do ní si zapisovat všechny deadliny. Díky tomu neztratíte přehled o tom, dokdy mají být jednotlivé úkoly dokončeny.

Nedochvilnost je neustálý závod s časem
Nedochvilnost je neustálý závod s časem

Jak na úklid a čtení knihy, když nemám čas?

Rozkouskujte si uklízení, čtení i cokoli dalšího, čím nemůžete strávit příliš času. Každý den tedy ukliďte kousek pokoje, třeba jednu zásuvku, a přečtěte si jednu stránku knihy. Doporučuji se inspirovat knižním titulem Konec prokrastinace.

Představte si rozzlobené lidi

Když na vás někdo musí čekat, dokážete si jistě představit, že s největší pravděpodobností pocítí popuzení. Nedochvilnost jednotlivce zdržuje celou skupinu, okrádá o čas další lidi a působí mrzutosti. Člověk tímto dokonce může přijít o přátele. Žádnému opozdilci není příjemné, když mu někdo vynadá za pozdní příchod, takže v jeho vlastním zájmu by mělo být nedát nikomu příležitost k výčitkám.

Dochvilnost je také důležitá v práci, zejména pak na pohovorech. Pokud tedy někdo přijde pozdě do práce, s největší pravděpodobností se stane terčem zlosti kolegů, kteří musejí práci vykonávat za něho. A to by nebavilo nikoho. A opravdu nikdy nechoďte pozdě na pohovory, tím se ihned zdiskreditujete a o vysněné pozici si můžete nechat jen zdát.

Pokud neradi vstáváte brzy ráno, zkuste se poohlédnout po nějaké práci na odpolední či noční směnu. Záleží-li vám na své flexibilnosti, rozjeďte vlastní podnikání a pracujte a odpočívejte, kdykoli se vám zachce. Ale i tak to bude chtít dodržovat deadliny a chodit včas na schůzky s klienty.

Co s multitaskingem?

Je dobré dělat více věcí naráz, nebo se pro efektivnost vyplatí věnovat jen jedné aktivitě? To je variabilní. Přínos či negativa multitaskingu jsou rozdílné člověk od člověka. Kdy je dobré multitasking praktikovat a kdy nikoliv?

Pokud někdo řídí dopravní prostředek, měl by se plně soustředit na jízdu, a proto není dobré rozptylovat se třeba hlasitou hudbou a dělat věci, jež jsou za volantem zakázané (jíst, pít, telefonovat).

Jestliže konáte něco, kde nejde o život, můžete si rozpracovat více věcí. Některým redaktorům třeba vyhovuje rozepsat několik článků, než kdyby se pořád pitvali s jedním. Když někdo vaří, nic mu nebrání při tom poslouchat podcast nebo si zpívat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *