Jak na ...Návod

Jak na zkouškové období? Úspěšně a bez stresu

Asi každý student vysoké školy to zná. V klidu si proplouváte semestrem a najednou je tady zkouškové období. Většině studentů se při tomto slově vybaví hektolitry vypité kávy, celodenní sezení nad skripty a především nedostatek spánku. Zkouškové ale nemusí být jen obdobím stresu a probdělých nocí. Pojďme se podívat na to, jak ho lépe zvládnout a přitom si stále udržovat zdravý rozum, životosprávu a společenský život.

Kdy je zkouškové období?

Zkouškové období ukončuje každý semestr na vysoké škole. Za jeden ročník tak stihnete dvě. Kdy ale konkrétně probíhá? To má každá vysoká škola trochu jinak. Obecně lze ale říci, že zkouškové trvá 5 až 6 týdnů – obvykle během ledna a února, v letním semestru pak v květnu a červnu. Konkrétně na filozofické fakultě MUNI bylo letošní zimní zkouškové od 18.1. do 27.2.

1. Sežeňte si otázky a materiály k učení

Prvním krokem je seznámení se seznamem otázek/okruhů ke zkoušce. Získáte tak přehled o tom, jak je látka daného předmětu obsáhlá, a co konkrétně se budete učit. Vypracované otázky můžete sehnat buď od spolužáků, řešením je také využít vlastní poznámky z přednášek (tedy pokud jste na ně chodili). To už záleží na vás a druhu vaší paměti. Za mě osobně je nejlepším způsobem zpracovat si otázky vlastnoručně, jelikož tímto procesem je půl práce za vámi a otázky si pak stačí už jen projít.

2. Plánování je hlavním klíčem k úspěchu

Nejdůležitějším bodem je plán (time management). Ještě před začátkem učení je nutné si ujasnit, z kolika předmětů budete zkoušky dělat a v jakém termínu. Tak zjistíte, kolik máte času na učení a podle toho si můžete vytvořit svůj vlastní plán. Ten by měl obsahovat, kolik okruhů denně se plánujete naučit, případně konkrétní čísla otázek.

Pokud tedy máte celkově 30 otázek a zvládnete se denně naučit 5 otázek, pak vám příprava na zkoušku zabere přibližně 6 dní. Měli byste ale počítat také se závěrečným opakováním učiva. Je třeba brát v úvahu náročnost konkrétního předmětu. Zatímco na jeden předmět se dá naučit za 3 dny, na jiný je třeba si vyhradit času více.

3. Hlavní heslo? Rovnováha!

Plánování se týká ale i ostatních oblastí života. Naplánujte si, kdy budete vykonávat různé činnosti a tento plán se snažte dodržovat. Rozhodně kvůli učení nezanedbávejte životosprávu. Dopřejte si klid na jídlo, relaxaci a jiné činnosti (úklid, péče o mazlíčka, rodina…). Zbavte se pocitu, že byste se měli jen učit. Toto není dobrý přístup a rozhodně vám studium neulehčí, ba naopak.

Klíčem ke zvládnutí zkouškového období je rovnováha mezi učením a běžným životem. Není nutné u učení prosedět celé dny, mnohdy je lepším řešením věnovat učení času méně, zato jej využít efektivněji. Pokud tedy nebudete brát zkouškové období jako období, kdy pro vás neexistuje nic jiného než učení, uvidíte, že váš psychický stav bude mnohem lepší. V pracovním životě se této rovnováze říká work life balance. Princip je ale naprosto stejný i při učení.

4. Nespoléhejte na poslední termín

Vyučující obvykle vypisují více termínů, pokud tedy máte možnost jít na zkoušku dříve, udělejte to. Nemusíte chodit rovnou na předtermín, ale také není ideální nechávat si zkoušky na poslední chvíli. Taktika přihlášení se na poslední možný termín není dobrý nápad. Může se stát, že neuspějete a budete muset zkoušku opakovat. V tomto případě mohou nastat nepříjemnosti při zápisu do dalšího semestru, obzvlášť pokud na nesplněný předmět navazuje další.

5. Klid a soustředěnost je základ

V dnešní době, kdy máme možnost být online prakticky pořád, není lehké se od těchto lákadel odpoutat. Často se tak stane, že místo učení skončíte u prohlížení fotek na Instagramu. Vypněte mobil, položte ho na místo, kde ho nebudete mít na očích a snažte se co nejvíce soustředit. Všichni ale víme, že prokrastinace je mocná věc, proto doporučuji jako pomocníka aplikaci Forest: Stay focused.

V této hře si pěstujete svůj vlastní les, který roste, zatímco vy se učíte. Čím méně času na mobilu strávíte, tím více vám les poroste. Kromě toho můžete také vyzkoušet systém odměn. Za hodinu učení si můžete například pustit jeden díl vašeho oblíbeného seriálu nebo si zahrát hru. Vhodné jsou především sitcomy, u kterých můžete vypnout a pobavit se. Také mají ideální metráž.

6. Studovna, kavárna nebo park – změňte prostředí!

Pokud máte pocit, že pobyt doma vás ubíjí a nemůžete se dostatečně soustředit, řešením je změnit prostředí. Každá škola nabízí možnost studovny, kterou můžete kromě zpracovávání projektů a seminárních prací, využít také k učení. Výhodou je studijní atmosféra a klid, který doma často chybí. Některým studentům naopak vyhovuje učení v kavárně. Zejména ve větších městech existuje spoustu podniků určených primárně studentům. Změna prostředí ale nemusí být jen krátkodobá. Pokud máte tu možnost, můžete vyrazit třeba na chatu.

7. Relaxujte – dopřejte si oddech

Mnoho studentů trpí pocitem, že musí během zkouškového dohnat to, co během semestru nestihli. Proto se snaží vše udělat najednou a neplýtvat čas na jiné aktivity. To ale není dobré řešení. Zkuste na chvíli vydechnout, jít se projít ven nebo se sejít s kamarády. Prostě cokoliv, co vám pomůže se odreagovat. Uvidíte, že vám tyto aktivity pomohou zmírnit stres a učení půjde mnohem lépe.

8. Nejste v tom sami

A když na vás přece jen přijde chmurná nálada, nezoufejte. Mnoho dalších studentů prožívá podobné pocity jako vy. Nezapomínejme, že na většině škol je možnost tří pokusů, pokud by se vám tedy zkouška nepovedla na první pokus, není důvod k zoufalství, vyjde to příště. Řešením může být také komunikace se spolužáky, kteří jsou na tom většinou podobně. Zkuste spolu vyrazit ven a navzájem se z otázek vyzkoušet – ve více lidech jde přece všechno lépe.

V partě spolužáků je učení zábavnější.

Jak přežít zkouškové období ve zkratce

  • Spočítejte si, kolik máte času a kolik zkoušek vás čeká.
  • Včas si sežeňte vypracované otázky a seznamte se s nimi.
  • Spánek je také důležitý, proto jej rozhodně nevynechávejte.
  • Vypněte si mobil. Bez neustálého kontrolování sociálních sítí půjde učení mnohem lépe a rychleji.
  • Změna prostředí dělá divy. Zkuste kavárnu, park nebo studovnu.
  • Odměňujte se. Učení je dřina a je třeba se motivovat.
  • Večer před zkouškou se neučte, naopak se věnujte něčemu jinému. Běžte spát brzy.
  • Nepropadejte panice. I pokud by se vám zkouška nepovedla, je možnost opravného termínu.
  • Pomáhejte si se spolužáky. Běžte se společně učit nebo se navzájem vyzkoušejte.
  • Ať již byla zkouška úspěšná nebo ne, dejte si po jejím absolvování alespoň pár hodin (nejlépe celý den) oddych od učení a dělejte něco, co máte rádi. Například si dopřejte sladkou odměnu, horkou vanu nebo posezení s kamarády.

Přečtěte si také Jak trénovat mozek doma 10 minut denně? nebo Jak rychle usnout, když to nejde?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Michaela
Jsem studentkou vysoké školy v oboru marketing. Mým největším koníčkem je kreslení. Také ráda píšu, cestuji a zajímám se o psychologii. Nepohrdnu dobrým jídlem :) Do budoucna bych chtěla získat více zkušeností v oblasti psaní článků a samotného marketingu.

    1 Komentáře

    1. […] téma na plánování času, nezapomeňte si přečíst i další články na webu jako jsou tipy na zkouškové nebo o psychologii […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *