Zdraví

Co se vyrábí z ropy a nevíte o tom?

V nynější době nejsou pouhými výrobky z ropy pohonné hmoty vozidel. Ropa se skrývá či byla použita k výrobě prakticky všeho. A ano, opravdu všeho – léků, oblečení, potravin, nebo kosmetiky.

Zpracováním ropy se přímo zabývá petrochemický průmysl. Ropa je základní stavební jednotkou pro výrobu plastů. Vzhledem k svému širokému využití je prakticky nenahraditelnou surovinou. Máme ale její neomezené zásoby? Co když nám jednou dojde?

Samozřejmě, že strach z nedostatku této „super suroviny“ tu už s námi nějakou dobu je. Proto přichází a stále více a více se využívají obnovitelné zdroje. Ty by měly zaujmout větší a větší podíl na trhu s palivy.

Momentálně se počítá se zásobou ropy na dalších 100 let. Dle ČAPPO (Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu) bude alespoň do roku 2030 většina energie pocházet z ropy.

Tip: Přečtěte si také Jak vypočíst clo nebo Jak nastartovat lymfatický systém.

Co je vyráběno z ropy?

Umělé hmoty

Ty ale nejsou jen zahrádkové židle či těsnění. Na umělých hmotách stojí momentálně prakticky celá společnosti. Jsou zahrnuty v domácích spotřebičích, oblečení, hračkách, elektronice, nábytku, dopravních prostředcích či v pneumatikách.

Hygienické potřeby

Bohužel právě většina dámských hygienických pomůcek není šetrná k tělu, tak jak by měla mít. Tampony a vložky vyráběné ze syntetických vláken, často obsahují umělé vůně a barvy. Nejsou tedy rozhodně nejzdravější alternativou. Jejich užívání může mít pak často za následek bolestivou menstruaci či různé záněty. Vzhledem k jejich složení na bázi ropy se jedná o těžce likvidovatelný materiál, který příroda sama jen tak nerozloží.

Léky

Ve farmacii má ropa také své důležité místo. Přírodní složky léků se často získávají pomalu a nevytvoří požadovanou kvantitu. Ropa ano. Díky ní se například vyrábí mnoho syntetických vitamínů, které jsou poslední dobou chtěnou položkou na trhu.

Kosmetika

Velká spousta jak dekorativní, tak pečující kosmetiky obsahuje deriváty ropy, které se při jejím zpracování oddělují (např. ethanol, propylene glycol, vazelína, parafín). Ty se skrývají ve vůních, barvivech či olejích, které výrobky často obsahují. Na první pohled se může zdát, že pokožce přináší požadovaný efekt, ale opak je pravdou. Tyto látky póry naopak ucpávají, pomáhají vzniku akné a pokožce neumožňují dýchat. Kromě kosmetiky je parafín užíván při výrobě svíček. Ty si ale můžeme vyrobit vlastní a alespoň zde se od ropy odprostit.

Pro člověka ropa prospěšnou látkou není ba naopak

V nynější době vznikají různé alternativy produktů obsahujících ropu či ropné deriváty, méně zatěžující přírodu a lidské tělo samotné. V hygienických potřebách začínají první místo zaujímat menstruační kalíšky nebo látkové menstruační kalhotky. Vznikají přírodní kosmetické značky, u nichž si sice trošku připlatíme, ale vyhneme se ničení své pokožky ropou.

Tip: Nejlepší přírodní antidepresiva

Jak z článku pravděpodobně vyplývá, ropa je tak hojně využívána především kvůli své efektivitě. Skoro každý průmysl ji ke své práci dokáže použít. Pro lidské tělo ale bohužel není ničím prospěšným, spíše naopak.

Ropa tady pravděpodobně s námi navždycky nebude. Pomalu, ale jistě vznikají alternativy, které nám mohou umožnit fungování i bez ní, ale nevznikají v takovém tempu, jak by bylo potřeba. Ropa je momentálně snad nejdůležitější surovinou pro lidstvo, není ovšem nevyčerpatelná a nezbývá nám nic než čekat, co a kdy ji plně nahradí.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0
Lucie
Miluju léto, hudbu, čtení, psaní, dobré jídlo a kávu a samozřejmě své nejbližší.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví