Kultura

Harry Potter: Postavy, herci a hlavní charakteristiky

Kdo by neznal příběh chlapce, který jako jediný přežil útok lorda Voldemorta? Knižní série o čaroději jménem Harry Potter, autorky J. K. Rowlingové, se po natočení prvního fantasy filmu stala fenoménem, který žije dodnes.

Přestože první kniha sedmidílné ságy Harry Potter a Kámen mudrců vyšla v roce 1997, má dodnes širokou základnu fanoušků, která si říká Potterheads a zájem neopadá ani u mladších generací.

S jakými postavami se v příbězích mladého kouzelníka můžete setkat? Sestavili jsme pro vás přehled nejdůležitějších postav série.

Významné postavy

1. Harry James Potter

Jedná se o hlavní postavu, jejíž osudy sledujeme. Chlapec s jizvou ve tvaru blesku na čele, jediným viditelným důkazem kouzla, které jej mělo zabít. K smůle lorda Voldemorta se tak nestalo a z Harryho se stal jeden z nejslavnějších lidí v kouzelnickém světě. Světě, o kterém do svých 11. narozenin neměl ani ponětí.

Když byli jeho rodiče zavražděni, byl roční Harry poslán ke své tetě a strýci do mudlovského (nekouzelnického) světa. V den svých jedenáctých narozenin dostal dopis z Bradavické školy čar a kouzel a jeho život se od základu změnil. Ze sirotka, o kterého nikdo nemá zájem, se stal nejslavnější kouzelník.

Přestože byl Harry zařazen do Nebelvírské koleje, má schopnost hovořit hadím jazykem. Tuto schopnost získal nedopatřením od lorda Voldemorta v tu noc, kdy na něj zaútočil.

Je za posledních sto let nejmladším studentem, který hraje na pozici chytače Famfrpál. I když není ukázkový student, je odvážný, odhodlaný a nechybí mu nápady. Nápady, kvůli kterým se se svými nejlepšími přáteli, Ronem a Hermionou, neustále dostává do problémů.

Ve filmovém zpracování Harryho hraje Daniel Radcliffe.

Harry Potter

2. Ronald Bilius Weasley

Ron, vysoký chlapec se zrzavými vlasy a pihami, je jedním z Harryho nejlepších kamarádů. Byl zařazen do stejné koleje. Žije se svými rodiči a mnoha sourozenci v rozpadlém domě, kterému říkají Doupě.

Skvěle hraje kouzelnické šachy, je velkým fanouškem Kudleyských Kanonýrů a má panickou hrůzu z pavouků. Ve škole je průměrný student, často a rád využívá pomoci kamarádky Hermiony. Jako nejmladší syn se vždy snažil získat uznání a vyniknout. V důsledku toho občas žárlí na Harryho slávu. Byl jmenován brankářem famfrpálového týmu za Nebelvírskou kolej. Občas bývá nervózní a nejistý a to často zapříčiní jeho neúspěch. Je věrný a vytrvalý přítel a pomáhá Harrymu v boji proti Voldemortovi.

Ve filmové sérii ho hraje britský herec Rupert Grint.

3. Hermiona Jeane Grangerová

Hermiona, kterou ve filmu hraje Emma Watson, je zařazena do Nebelvíru, stejně jako Harry a Ron. Je velmi talentovaná a chytrá kouzelnice. Narodila se mudlovským rodičům. Před příchodem do Bradavické školy přečetla všechny povinné knihy a ještě něco navíc. Z nesnesitelné šprtky se stala věrnou a oddanou kamarádkou Harryho a Rona.

Je posedlá studiem a získáváním dobrých známek. Umí být cílevědomá, svéhlavá a mnohdy panovačná. Těmito vlastnostmi maskuje strach z odmítnutí a neúspěchu. Jejími nejsilnějšími stránkami jsou věrnost a odhodlání. Má laskavé srdce a sociální cítění. Založila Společnost pro podporu občanské a životní úrovně skřítků (SPOŽUS).

4. Albus Percival Wulfric Brian Brumbál

Profesor Brumbál je jednou z vedlejších postav série. Má dlouhý stříbrný plnovous, jasně modré oči a půlměsícové brýle. V době, kdy se s ním setkáváme v Harryho příběhu, je ředitelem Bradavické školy.

Má rád koulení s deseti kuželkami a komorní hudbu. Rád mlsá citronovou zmrzlinu.

Je uznáván jako jeden z největších kouzelníků všech dob a je jediným kouzelníkem, kterého se Voldemort bojí. Proslavil se objevením 12 způsobů použití dračí krve.

V roli Albuse Brumbála ve filmovém zpracování Harryho Pottera se vystřídali dva herci, Richard Harris a Michael Gambon.

5. Severus Snape

Profesor Snape (Alan Rickman) má černé zplihlé mastné vlasy, orlí nos a chladné černé oči. Představuje mnoho typických vlastností Zmijozelu. Jeho vztah k Harrymu je komplikovaný, spíše negativní. Odráží se v něm minulost, která jej spojuje s jeho rodiči.

Už od mládí jej fascinovala černá magie a stal se jedním z Voldemortových smrtijedů. Ještě před zmizením lorda Voldemorta smrtijedy opustil, a stal se členem Fénixova řádu, aby proti Pánu zla bojoval.

Snape je bradavickým učitelem lektvarů. Jeho touhou je učit obranu proti černé magii. Po smrti Brumbála se mu to na čas podaří.

6. Lord Voldemort

Tom Rolvoj Raddle, známější pod jménem Lord Voldemort (Ralph Fiennes), je hlavní záporák série o Harrym Potterovi. Raddle, přímý potomek Salazara Zmijozela, ještě za studií v Bradavicích otevřel Tajemnou komnatu v touze dokončit Salazarovo dílo. Voldemort věří v nadvládu čisté krve, i když má po svém otci částečně nečistý původ. Vyrostl v sirotčinci, protože matka zemřela po porodu a otec od nich utekl. To je pravděpodobně důvod jeho nenávisti k mudlům.

Celý kouzelnický svět věřil, že jeho teror skončil, když zaútočil na Harryho a smrtící kouzlo se obrátilo proti němu. Podle proroctví věřil, že Harry má moc jej zničit. Podařilo se mu zachránit se, a s pomocí svého věrného sluhy Petera Pettigrewa, znovu nabývá fyzické podoby.

Už od mládí byl charizmatický manipulátor a jednoduše získával následovníky. Voldemort má potěšení ze strachu, který vyvolává a aby přežil, snaží se zničit každého, kdo mu stojí v cestě.

Další postavy

V celé sérii se objevuje mnoho postav, které jsou více či méně oblíbené nebo významné.

Draco Malfoy (Tom Felton), záporná postava a jeden z Harryho nepřátel ve škole.

Neville Longbottom (Matthew Lewis) podle proroctví mohl být tím, kdo zničí Voldemorta. Voldemort viděl větší hrozbu v chlapci s nečistou krví a zaútočil na Harryho.

Sirius Black (Garry Oldman), Harryho kmotr, který byl neprávem obviněn ze zrady Potterových a zabití Petera Pettigrewa.

Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane) žije v hájence na pozemcích Bradavické školy a je Harryho dobrým přítelem.

Dobby (Toby Jones), domácí skřítek rodiny Malfoyových, který díky Harrymu získá svobodu. Je přítelem Harryho, kterého se občas snaží ochránit velice svéráznými způsoby.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
6
Super
1
Nic moc
1
Trapas
2
Sandra.J
Jsem organizovaná a kreativní duše. Miluji knihy a ráda bych jednou sama nějakou napsala. Copywriting považuji za první krůček k dosažení svého cíle.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura