Jak na ...KulturaNávod

Žolíky: Jaká jsou pravidla a tipy této hry?

Žolíky jsou jednou z nejoblíbenějších karetních her po celém světě. Tato hra se hraje s klasickou sadou: 52 karet a 2 žolíky. Žolíky jsou karty s obrázkem tradičního šaška, které můžete použít jako jakoukoliv kartu. Pravidla této hry jsou relativně jednoduchá. Naučte se žolíky hrát jako profesionál, Jaká jsou pravidla hry?

Žolík

Pravidla hry

Hru mohou hrát minimálně 2 hráči. Cílem hry je zbavit se všech karet v ruce. Na začátku hry se každému hráči rozdá 12 karet. Hráč, který začne hrát jako první, dostane karet 13. Zbývající karty jsou umístěny do balíčku, který se používá jako zásobárna karet. Hráč se 13-ti kartami v prvním kole vyhazuje jednu kartu, aniž by si předtím “líznul” ze zásobárny karet.

Hráči se poté střídají v tazích. Každý hráč v každém tahu buď vezme kartu z balíčku, nebo si vezme kartu z vrchní části odkládacího balíčku. Pokud si hráč vezme kartu z odkládacího balíčku, musí ji ihned použít. Poté musí hráč odhodit jednu kartu, která se mu nejméně hodí, ze své ruky na vrchol odkládacího balíčku.

Cílem hry je, aby hráč vyložil všechny své karty. Hráči mohou vyložit karty buďto tak, že mají v ruce nějakou kombinaci karet, která splňuje určité podmínky, nebo že vyhodí kartu na odkládací balíček a zůstane jim v ruce menší počet karet. Vyhraje ten, kdo jako první vyloží všechny své karty.

Pravidla žolíky

Tipy a triky

Zde je pár tipů, jak hrát žolíky jako profesionál:

1. Naučte se kombinace karet

Skupina: tři až čtyři karty stejné hodnoty, např. tři karty s hodnotou sedmi, nebo čtyři karty s hodnotou devět. Tyto karty se stejnou hodnotou nesmí mít stejnou barvu. Tudíž musí být jedna karta srdcová, další piková, dále kárová a poslední trefová.

Postupka: tři a více karet jdoucích po sobě v pořadí hodnot, např. karty hodnot 6, 7 a 8. V této kombinaci musí karty mít stejnou barvu.

Další postupku můžete vytvořit z karet- 10,J,Q,K,A. Tyto karty mají hodnotu 10-ti bodů. Pokud ovšem použijete esovou kartu (A), můžete jí také využít jako číslo 1. Ovšem za to získáte pouze 1 bod.

Žolík: žolík může být použit jako jakákoliv karta. Pokud hráč vyzve barvu, kterou žolík zastupuje, tak se toto zbarvení vztahuje na daný žolík.

Pravidla žolíky

2. Udržujte si přehled o balíčku karet

Mějte přehled o tom, jaké karty jsou v balíčku a jaké karty byly již odloženy na odkládací balíček. Tímto způsobem můžete odhadnout, které karty jsou stále v hře a jaké kombinace karet můžete hrát.

3. Použijte žolíky chytře

Žolíky jsou velmi cenné karty, protože je můžete použít jako jakoukoliv kartu. Použijte je tedy chytře a v ideálním případě nejdříve vyhazujte karty, které jsou pro vás nejužitečnější, aby vám žolíky zůstaly k dispozici pro další tahy.

4. Buďte trpěliví

V žolíkách se může stát, že se vám nedaří vyhodit karty, nebo že se protihráči zdají být neporazitelní. V takovém případě zůstaňte trpěliví a snažte se najít co nejlepší kombinace karet, které můžete vyložit.

Žolíky jsou skvělou zábavou pro celou rodinu nebo skupinu přátel. Pravidla této hry jsou relativně jednoduchá, ale aby hráč mohl vyhrát, musí si osvojit několik triků a tipů. Pokud se budete držet těchto tipů a triků, budete hrát žolíky jako profesionál a můžete si užít hodiny zábavy.

Inspirujte se následujícími nápady na společenské hry.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
2
Super
3
Nic moc
6
Trapas
2
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *