Kultura

TOP 10: Nejlepší filmy z psychiatrické léčebny

Psychiatrické léčebny a jejich atmosféra často poskytují vynikající kulisu pro filmové drama. Témata, jako duševní nemoc, izolace a nedostatek kontroly jsou pro filmové tvůrce velmi lákavá a nabízí se v nich spousta příležitostí pro zajímavé a silné příběhy. Přečtěte si, jaké jsou nejlepší filmy z psychiatrické léčebny.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

  • Režie: Miloš Forman

Tento klasický snímek je jedním z nejlepších filmů všech dob a získal pět Oscarů včetně nejlepšího filmu, nejlepšího režiséra a nejlepšího herce (Jack Nicholson). Film sleduje boj skupiny pacientů v psychiatrické léčebně proti autoritářské sestřičce a zobrazuje jejich snahu o znovunabytí svobody.

Filmy z psychiatrické léčebny

Narušení (1999)

  • Režie: James Mangold

Narušení je filmová adaptace stejnojmenné knihy Susanny Kaysen, která založila svůj příběh na vlastní zkušenosti z pobytu v psychiatrické léčebně. V hlavní roli se objevuje Winona Ryder, která se setkává s dalšími pacientkami, včetně Angeliny Jolie a společně se snaží překonat své vnitřní démony.

Filmy z psychiatrické léčebny

Prokletý ostrov (2010)

  • Režie: Martin Scorsese

Prokletý ostrov je filmové thrillerové drama s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Příběh sleduje detektiva, který se vydává na ostrov, kde se nachází psychiatrická léčebna. Zde má detektiv vyšetřit zmizení pacientky. Během svého pobytu na ostrově se však začne potácet mezi skutečností a iluzí.

Filmy z psychiatrické léčebny

Něco jako komedie (2010)

  • Režie: Anna Boden, Ryan Fleck

Film se odehrává v psychiatrické léčebně, kde teenager Craig (Keir Gilchrist) hledá pomoc při své duševní nemoci. Během svého pobytu se seznámí s dalšími pacienty, včetně Zacha Galifianakise a společně se snaží najít způsob, jak se vyrovnat se svými problémy.

Filmy z psychiatrické léčebny

Sucker Punch (2011)

  • Režie: Zack Snyder

Jde o fantastický akční film, který se odehrává v duševním světě hlavní hrdinky uvězněné v psychiatrické léčebně. Aby unikla svému osudu, musí se probojovat prostřednictvím fantazijních úkolů, které jí zadává imaginární svět. Film je plný vizuálních efektů a ukazuje, jak hlavní hrdinka bojuje proti svému vnitřnímu utlačovateli.

Filmy z psychiatrické léčebny

Svět podle Prota (2001)

  • Režie: Iain Scotley

Toto sci-fi drama s Kevinem Spaceym v hlavní roli sleduje pacienta, který tvrdí, že je mimozemšťan z planety K-PAX a byl poslán na Zemi, aby pomohl lidem řešit jejich problémy. Jeho terapeut (Jeff Bridges) se snaží zjistit pravdu o pacientově identitě a zjistit, zda je to skutečně duševně nemocný nebo ne.

Filmy z psychiatrické léčebny
kinopoisk.ru

Frances (1982)

  • Režie: Graeme Clifford

Film je založený na skutečné příběhu Frances Farmerové (Jessica Lange), herečky, která trpěla duševními problémy a strávila část svého života v psychiatrické léčebně. Film ukazuje její boj s autoritářskými lékaři a snahu o znovunabytí svobody.

Filmy z psychiatrické léčebny

Don Juan DeMarco (1994)

  • Režie: Jeremy Leven

Tato romantická komedie, s Johnny Deppem v hlavní roli, sleduje muže, který tvrdí, že je Don Juan, slavný milovník a dobrodruh. Jeho terapeut (Marlon Brando) se mu snaží pomoci uniknout z jeho iluze a ukázat mu, že jeho život je ve skutečnosti hodnotný.

Filmy z psychiatrické léčebny-

Hadí jáma (1948)

  • Režie: Anatole Litvak

Hadí jáma je klasický černobílý film z 40. let, který zobrazuje vnitřní svět pacientky (Olivia de Havilland), která trpí amnézií a je hospitalizována v psychiatrické léčebně. Film ukazuje, jak se hrdinka snaží překonat své problémy a získat zpět svou identitu.

Filmy z psychiatrické léčebny.

Čas probuzení (1990)

  • Režie: Penny Marshall

Film je založen na skutečných událostech. Amerikcké drama popisuje příběh doktora Olivera Sackse (hraje ho Robin Williams) a jeho pacientů trpících nemocí postencefalitického syndromu (Encephalitis lethargica), kteří jsou po desetiletích „uspaní“. Hlavní postavou je pacient Leonard Lowe (hraje ho Robert De Niro), který se probudí z dlouhodobého kómatu, když mu je podáván nový lék. Doktor Sacks a jeho tým se snaží najít způsob, jak pomoci Leonardovi a ostatním pacientům, kteří jsou také postiženi touto nemocí. Film se zaměřuje na otázky identity, lidského spojení a lidského vztahu k času. Je to velmi emotivní a dojemný film, který nabízí hluboký vhled do zkušenosti pacientů, kteří se ocitli v neuvěřitelné situaci.

Filmy z psychiatrické léčebny.

Pokud chcete inspiraci na další filmy, přečtěte si následující články:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura