Kultura

TOP 10: Nejlepší dokumenty na Netflixu

Netflix je jednou z nejpopulárnějších platforem pro streamování filmů a seriálů, ale také nabízí mnoho vynikajících dokumentů, které stojí za to vidět. V tomto článku se podíváme na nejlepší dokumenty na Netflixu.

Our planet

„Our Planet“ je osmidílná dokumentární série o přírodních krásách a biodiverzitě planety Země. Série byla vytvořena ve spolupráci s Davidem Attenboroughem a producenty seriálu „Planet Earth“ a „Blue Planet“. Série zahrnuje například epizody o ledovcích, deštných pralesích, oceánech a savanách. Vynikající kameramani zachycují neuvěřitelné momenty.

Dokumenty na Netflixu

Making a Murderer

„Making a Murderer“ je desetidílný dokumentární seriál. Seriál se zaměřuje na případ Steva Averyho, odsouzeného za znásilnění a pokus o vraždu a následně propuštěn na základě DNA důkazů po 18 letech vězení. Krátce po jeho propuštění byl opět obviněn a odsouzen za vraždu. Seriál se také zaměřuje na Averyho synovce Brendana Dasseyho, rovněž obviněného a odsouzeného v souvislosti s tímto případem. Dokument vyvolal kontroverzi a podnítil mnoho debat o právu, spravedlnosti a manipulaci v soudním procesu.

Dokumenty na Netflixu

The Social Dilemma

Tento dokument se zabývá tím, jak sociální sítě ovlivňují naše chování, rozhodování a dokonce i demokracii. Odborníci na technologie a bývalí zaměstnanci sociálních sítí odhalují, že jsou algoritmy navrženy tak, aby získávaly naší pozornost. Mohou mít špatný dopad na naše mentální zdraví? Shlédněte dokument a dozvíte se více.

Filmy když se nudíte

13th

„13th“ je dokumentární film, vydaný v roce 2016 na Netflixu. Film se zaměřuje na problematiku rasové nerovnosti a vězení v Americe a název odkazuje na 13. dodatek k americké ústavě, který zrušil otroctví a nucenou pracovní sílu, ale stále umožňoval věznění v rámci trestu za zločin.

„13th“ ukazuje, jak tento dodatek ovlivnil vývoj rasové nerovnosti v Americe a jak se tato nerovnost projevuje v oblasti trestního práva a vězeňského systému. Film se zaměřuje na historické souvislosti, jako například segregaci, boj za občanská práva a válku proti drogám. Dokument ukazuje, jak tyto faktory přispěly k vytvoření současného stavu.

„13th“ je silným a emotivním dokumentem, který přináší důležitou zprávu o rasové nerovnosti a nespravedlnosti v Americe. Pokud Vás zajímají sociální otázky a aktivismus, „13th“ by pro vás mohl být velmi zajímavým dokumentem.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

Wild wild country

„Wild Wild Country“ je šestidílný dokumentární seriál, který byl vydán v roce 2018 na Netflixu. Seriál se zaměřuje na kontroverzní kult „Rajnéšpuram“, jehož vůdcem je Bhagwan Shree Rajneesh. Kult se v roce 1981 přestěhoval z Indie do malého města v Oregonu v USA. Tam se pokusili vytvořit vlastní utopickou společnost.

Seriál ukazuje, jak kult Rajnéšpuram narazil na odpor místních obyvatel. Dále znázorňuje, jak došlo k mnoha kontroverzím a konfliktům, včetně soudních procesů, teroristických útoků a sexuálních skandálů. Seriál také ukazuje, jak se kult Rajnéšpuram snažil ovlivnit americkou politiku a jaké dopady měl na životy lidí, kteří se ocitli v jeho blízkosti.

„Wild Wild Country“ je velmi poutavým dokumentem, který nabízí fascinující pohled na utopickou společnost, která se snažila realizovat své ideály v prostředí amerického venkova. Seriál nabízí hluboké reflexe na téma kultů, náboženství a lidské touhy po ideálu.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

MH370 – Ztracené letadlo

Tento dokumentární seriál (3 díly) se zaměřuje na záhadu zmizení letu MH370 Malaysia Airlines, který zmizel v březnu 2014 s 239 lidmi na palubě.

Film se snaží odhalit pravdu o tom, co se stalo s letadlem. Dokument zahrnuje rozhovory s rodinami obětí, piloty, leteckými experty a zástupci vlád a zpravodajských služeb, kteří se snaží rozluštit, co se stalo.

Dokument nabízí nejen detailní rekonstrukci letu a událostí, které vedly k jeho zmizení, ale také se zabývá možnými hypotézami, jako je teroristický útok, selhání systému, sabotáž a další. Film také nabízí fascinující pohled na technologie, které se používají k pátrání po ztracených letadlech a na celkové procesy vyšetřování.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

The Keepers

Tento sedmidílný seriál se zaměřuje na případ sestry Catherine Cesnik, učitelky a jeptišky, která zmizela v roce 1969 v Baltimore v USA. Její tělo bylo objeveno o dva měsíce později a případ zůstal nevyřešen.

Seriál se věnuje několika bývalým studentkám, které sestra Cesnik učila. Bývalé studentky se snaží odhalit pravdu o smrti sestry Cesnik. Tyto ženy se vydaly na neuvěřitelnou cestu, aby odhalily šokující příběh sexuálního zneužívání a vraždy, který zahrnoval místní kleriky, policii a další významné osoby v obci.

„The Keepers“ je velmi silným a emotivním dokumentem, který ukazuje, jak těžké je hledat spravedlnost, když se jedná o mocné a vlivné lidi. Seriál nabízí velmi detailní pohled na složitou a bolestnou situaci a ukazuje, jak odvaha a vytrvalost několika lidí může vést ke změně a k odhalení pravdy. Pokud máte zájem o true crime dokumenty, „The Keepers“ by pro vás mohl být velmi zajímavým pohledem na neuvěřitelný a kontroverzní případ.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

Ďábel od vedle

Tento dokumentární seriál se zaměřuje na případ Johna Demjanjuka, Ukrajinského přistěhovalce do USA, který byl obviněn z toho, že byl během druhé světové války nacistickým strážcem v koncentračním táboře Treblinka.

Seriál sleduje soudní proces, který se konal v 80. letech v USA, kdy byl Demjanjuk obviněn ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Dokument se také zabývá otázkou, zda byl Demjanjuk skutečně tím nacistickým strážcem, kterým byl obviněn.

Seriál nabízí velmi detailní pohled na soudní proces a na to, jak se Demjanjuk snažil bránit svou nevinu, ale také ukazuje, jakou roli hrála politika a diplomacie v celém případu.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

Tiger King

Tiger King je fascinující dokumentární série, která se zaměřuje na neuvěřitelný příběh Joea Exotica, vlastníka zoo s divokými kočkami v Oklahomě. Joe Exotic je postava, která je známá pro své extravagantní chování, ostré názory a vášeň pro tygry. Sledujeme jeho neuvěřitelné příběhy, které zahrnují nevěry, konflikty s aktivisty ochrany zvířat, soudní spory, plánování vraždy a mnoho dalšího.

Tento dokument nás vtáhne do světa exotických zvířat a lidí, kteří se jimi zabývají. Tento dokument je skvělým příkladem toho, jak skutečnost může být mnohem divočejší než fikce a jak malé akce mohou mít velké důsledky.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

Chef’s Table

Chef’s Table je inspirativní dokumentární série, která se zaměřuje na nejlepší šéfkuchaře z celého světa a jejich kreativní proces. Každá epizoda dokumentu představuje jednoho šéfkuchaře a ukazuje, jakým způsobem přistupují k vaření, jak se snaží získat nové inspirace a jakým způsobem ovlivňují gastronomickou scénu.

Dokument je nádherně natočen a každá epizoda je jako malá umělecká kresba, která nás vtáhne do světa haute cuisine. Kromě toho, že se nám představují skvělí šéfkuchaři, můžeme se také dozvědět o jejich historii, výzvách, kterým čelí, a jejich filozofii vaření. Chef’s Table nám dává možnost nahlédnout do toho, co je třeba k tomu, aby se stal skvělým šéfkuchařem, a jakým způsobem je potřeba přemýšlet o jídle, aby bylo nejen chutné, ale také vizuálně krásné.

Pokud máte rádi vaření nebo gastronomii, určitě si nenechte ujít Chef’s Table, protože tento dokument vás nejenom zaujme, ale také vám poskytne nové pohledy na to, co znamená být šéfkuchařem.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

Starodávné apokalypsy (Ancient Apocalypse)

Dokument Ancient Apocalypse je velmi zajímavým a podmanivým dokumentem, který se zaměřuje na tajemné katastrofy, které postihly starověké civilizace a ovlivnily průběh dějin. Tento dokument nabízí mnoho fascinujících zajímavostí, které by mohly zaujmout jak historiky, tak i laickou veřejnost.Celkově, dokument Ancient Apocalypse nabízí poutavý a zároveň učený pohled na tajemné katastrofy, které ovlivnily dějiny lidstva. Jeho vědecký a akademický přístup umožňuje divákům získat hlubší porozumění těmto katastrofám a vlivu, který měly na naši civilizaci.

Nejlepší dokumenty na netflixu

Jak vyrobit vraha (Making a Murderer)

Making a Murderer je jeden z nejsledovanějších dokumentů na Netflixu. Zabývá se příběhem Steva Averyho, který byl neprávem odsouzen za znásilnění a následnou vraždu. Po 18 letech vězení byl osvobozen, ale brzy byl znovu obviněn a odsouzen za jinou vraždu. Dokument zpochybňuje průběh soudního procesu a klade otázky, zda byl Avery skutečně vinen.

Jak vyrobit vraha

Sociální dilema (The Social Dilemma)

The Social Dilemma se zabývá temnou stránkou sociálních sítí. Ukazuje, jak algoritmy těchto platforem ovlivňují naše chování a myšlení, a jaký dopad to má na naši společnost. Film obsahuje rozhovory se bývalými pracovníky technologických společností, kteří varují před negativními dopady sociálních sítí na naše psychické zdraví a demokracii.

Nejlepší dokumenty na Netflixu

Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu

Seaspiracy ukazuje vliv rybolovu na životní prostředí a naše zdraví. Film odhaluje šokující pravdu o stavu našich oceánů a zpochybňuje udržitelnost rybolovu. Tento dokument vzbudil velkou pozornost po celém světě a vedl k diskuzi o tom, jak můžeme chránit naše oceány.

Nejlepší dokumenty

Lékárník (The Pharmacist)

Lékárník vypráví příběh otce, který bojuje proti opioidní krizi v USA poté, co jeho syn zemřel na předávkování. Film ukazuje jeho úsilí při odhalování nelegálního prodeje opioidů a boji za spravedlnost. Lékárník je příběh o ztrátě a lásce a o tom, jak může jediný člověk udělat velký rozdíl.

Cesta smrti: Místo přistání

Cesta smrti: Místo přistání je fascinující dokumentární série, která se zaměřuje na tragickou nehodu letu Malaysia Airlines 370 v roce 2014. Dokument sleduje vyšetřování a snaží se odhalit, co se skutečně stalo s letadlem a jeho cestujícími. Tento dokument je neuvěřitelně napínavý a nabízí nám řadu teorií a možností, co se mohlo stát.

Vysvětlete mi to, jako kdybych byl pětiletý

Vysvětlete mi to, jako kdybych byl pětiletý je skvělý dokument, který vysvětluje komplikované vědecké koncepty prostým způsobem. Od kvantové fyziky po černé díry, tento dokument nám pomůže lépe pochopit složité vědecké koncepty, jako bychom byli děti.

Tyto dokumenty jsou pouze malým výběrem z široké škály kvalitních dokumentů, které jsou na Netflixu k dispozici. Každý z nich nabízí hlubší porozumění nějakému tématu a ukazuje nám, jak můžeme přemýšlet o našem světě a naší společnosti.

David Attenborough: Život na naší planetě

David Attenborough je legenda dokumentárního filmu a jeho poslední dokument Život na naší planetě je neuvěřitelným příběhem o tom, jak se naše planeta mění a jak můžeme zabránit hrozícímu ekologickému kolapsu. Tento dokument je silný, emotivní a nabízí návrhy, jak můžeme zachránit naši planetu.

Pokud chcete inspiraci na další filmy, přečtěte si následující články:

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Kamila Vargová
Jsem studentkou VŠ v Praze. Ráda píšu, maluju a hraju na klavír. Maluju v aplikaci Procreate třeba portréty, cokoliv podle fotografií a následně je tisknu na oblečení. Tudíž se jedná o originální kousky.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura